Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Λύσεις προφανώς υπάρχουν.... Αλλά κοστίζουν.... Και προβλέπω ότι, οι ιδιοκτήτες μάλλον δεν έχουν διάθεση.... Άρα, άστους να κανουν κι άλλη "εξυπνάδα".....

Οπότε, καλή Μεγαλη Εβδομάδα....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή Ανάσταση σε όλο το forum!

Έχω μία Πασχαλινή περίπτωση: Ετοιμάζομαι να εκδώσω βεβαίωση αδόμητου και διαπίστωσα ότι εντός των ορίων του οικοπέδου έχει βάλειο ο ΟΤΕ ένα ΚΑΦΑΟ (κατανεμητή). Δε βρήκα κάτι στο Ν.4495/2017. Πώς το αντιμετωίζω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το οικόπεδο ρυμοτομείται από το σχέδιο πόλης και στη θέση αυτή έβαλε ο ΟΤΕ το καφάο;

Έκανες τοπογραφικό;

Πάντως από για αυθαιρεσίες δεν έχεις θέμα. Δίνεις κανονικά βεβαίωση αδόμητου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλεως, ρυμοτομείται από το προσχέδιο, έχει ο διπλανός υποχωρήσει τη μάντρα του στα όρια του προσχεδίου και γι' αυτό έβαλε ο ΟΤΕ το ΚΑΦΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες για "προσχέδιο" τι εννοείς; Υπάρχει εγκεκριμένη πολεοδομική μελέτη ή αυτή βρίσκεται σε φάση ανάρτησης και δεν έχει λάβει ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 2:06 ΜΜ, sissy_arch said:

Βασικά, είναι μια σκάλα εξωτερική που διατρέχει όλο το φωταγωγό και πάει στο δώμα στο οποίο θέλω να βγάλω την ΕΕΜΚ για τη περγκολα.Δεν μου φαίνεται 'ανεξάρτητη" μιας και με αυτή τη σκάλα που δε φαίνεται πουθενά ανεβαίνεις...Η τακτοποίηση χρησιμοποιήθηκε και αγόρασε το σπίτι ο πελάτης μου το 2012. Μίλησα με το μηχανικό και μου είπε ότι δεν την είχε βάλει, γτ του ζήτησα να μου στείλει την τ.ε μιας και στο 5σέλιδο δε γράφει κάτι στη τ.ε.Το γιατί δεν το θυμάται ούτε εκείνος. Αναρωτιέμαι αν έτσι κι αλλιώς είναι ορθό να ανοίξει μια δήλωση τώρα, μετά από συμβόλαια.Δε ξέρω. Ο πελάτης έπαθε μίνι εγκεφαλικό όταν του το είπα κατά την αυτοψία....Επίσης στη κάτοψη που θα υποβάλω, θα τη δείξω τη σκάλα θέλω δε θέλω....

καλημέρα συνάδελφοι. Επανέρχομαι στο ζήτημα μου αυτό.Μετά από επικοινωνία με το συνάδελφο που είχε κάνει την τακτοποίηση μου είπε ότι εν γνώσει του δεν μπήκε γιατί δεν ήθελε να πληρώσει κι άλλα ο ιδιοκτήτης, και δε φανταζόταν ότι θα ήταν τόσο θέμα μετά. Τώρα ψάχνει τον τότε ιδιοκτήτη για να τον ενημερώσει για να μεταφέρουν τη δήλωση και να τα αλλάξουν αλλά έχει εξαφανιστεί λέει εδώ και χρόνια. Μου είπε α την περάσω εγώ τη σκάλα στη μικρή κλίμακα.

Εγώ διαφωνώ με αυτό, καθώς δεν είναι σωστό μιας και η σκάλα δεν ΘΑ γίνει αλλά είχε ήδη γίνει, όπως επίσδης και δε νομίζω ότι η εξωτερική σκάλα σε φωταγωγό αδειοδοτήτει με μια μικρή κλίμακα απλά. Τι να κάνω?έχει πελαγώσει και ο νέος ιδιοκτήτης. Καμία πρόταση? πως θα λυθεί το θέμα?Πρέπει οπωσδήποτε να εμπλακεί ο παλιός ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λύση χωρίς να φύγει η σκάλα. Ούτε άδεια για να τη βάλεις τώρα μπορεί να βγει. Εφόσον έχουν γίνει συμβόλαια δεν πειράζουμε τη δήλωση γιατί έχουν μπει τα σχέδια και στο  συμβόλαιο ως προσάρτημα.  Μάλλον πρέπει να  ξεχάσει τις πέργολες λοιπόν ο πελάτης σου αφού υπάρχουν μη ρυθμισμένες αυθαίρετες κατασκευές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oΟΚ. να τις ξεχάσει.αλλά αν αύριο πχ αποφασίσει να πουλήσει το σπίτι του, τότε εκεί δεν έχει να το ξεχάσει ή όχι και θα το ξαναβρούμε μπροστά μας...πρέπει να λυθεί αυτό δλδ.με κάποιο τρόπο.δε ξέρω ποιόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα που πρόκειται να μεταβιβαστεί έχει τακτοποιηθεί ημιυπαίθριος χώρος 10 τμ με Ν.3843/10. Το διαμέρισμα σύμφωνα με σύσταση οριζοντίου και τον τίτλο ιδιοκτησίας έχει επιφάνεια 45 τμ. Το σχέδιο της πολεοδομίας δεν αναφέρει εμβαδόν του διαμερίσματος. Έπειτα από αυτοψία ανακαλύπτω ότι οι διαστάσεις του διαμερίσματος συμφωνούν με τα σχέδια της πολεοδομίας, πλην όμως το διαμέρισμα βγαίνει περίπου 52 τμ χωρίς τον κλεισμένο  ημιυπαίθριο χώρο, δηλαδή σύνολο 62 τμ. Υπάρχει λοιπόν μία διαφορά 7 τμ περίπου σε σχέση με τα συμβόλαια, η οποία λογικά προκύπτει από το γεγονός ότι στα συμβόλαια έχει υπολογιστεί η καθαρή επιφάνεια του διαμερίσματος χωρίς καμία από τις εξωτερικές τοιχοποιίες, οι οποίες χωρίζουν το διαμέρισμα με τα όμορα διαμερίσματα, με τον κοινόχρηστο διάδρομο της πολυκατοικίας και με τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Ουσιαστικά δεν υπάρχει πολεοδομική παράβαση, εκτός από τον ημιυπαίθριο χώρο ο οποίος έχει τακτοποιηθεί, απλά έχει γραφτεί λάθος η νόμιμη επιφάνεια του διαμερίσματος στα συμβόλαια. Μου ζητάνε να εκδώσω βεβαίωση νομιμότητας με τη συμβολαιογράφο να ζητάει να αναφέρεται και η συνολική επιφάνεια της ιδιοκτησίας στο πεντασέλιδο. Τι πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη σας εδώ? Να αναφέρω ότι πρέπει να γίνει διόρθωση των συμβολαίων (διόρθωση σύστασης οριζοντίου κτλ)? Μιλάμε για πολυκατοικία με καμιά δεκαριά διαμερίσματα. Να προτείνω να εκδώσω βεβαίωση νομιμότητας χωρίς να αναφέρω τα τμ της ιδιοκτησίας? Να δηλώσω με τον ν.4495/17 τη διαφορά των 7 τμ χωρίς να είναι αυθαίρετη, σύμφωνα πάντα με τα σχέδια της πολεοδομίας? Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.