Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καθώς απέχω τον τελευταίο (αρκετό) καιρό από εκδόσεις βεβαιώσεων (που ζητούν οι συμβολαιογράφοι - κάπου είναι τίτλος σε άλλο θρεντ του φορουμ - είναι σαν το ''Αυτό που θέλουν οι γυναίκες'', τελοσπάντων), αν κάνω λάθος βαράτε.

Από 1η Φεβρουαρίου 2021 ξεκίνησε η υποχρέωση έκδοσης ΗΤΚ, στην οποία περιλαμβάνεται το πιστοποιητικό πληρότητας κτηρίου το οποίο επέχει την θέση της βεβαίωσης νομιμότητας, όπως έως τότε την γνωρίζαμε.

Ταυτόχρονα (ή όχι, δεν θυμάμαι) αποφασίζεται η παράλληλη ισχύς (ή η μη κατάργηση) των βεβαιώσεων του άρθρου 83 που δεν είχαν λήξει - δίμηνο από την ημερομηνία αυτοψίας -, δεδομένης της υφιστάμενης κατάστασης COVID-19 κλπ... Επομένως, η υποχρεωτικότητα της ΗΤΚ αναστάλθηκε δια της πλαγίας έως και την 31/3/2021.

Στην συνέχεια, καθώς η περαιτέρω αναστολή της υποχρεωτικότητας της ΗΤΚ με παράλληλη ισχύ των βεβαιώσεων του άρθρου 83 προφανώς αποτελούσε Casus Belli για τους αδιάλλακτους της νομοθετικής εξουσίας - είπαμε υποχρεωτικότητα, πάει και τέλος, το μαχαίρι στο κόκκαλο (τα γνωστά) -, αποφασίστηκε η παράταση ισχύος των βεβαιώσεων με ημερομηνία αυτοψίας έως 31/1/2021, καθώς αυτό καταπίνεται ευκολότερα, και έτσι φτάσαμε έως 30/9/21.

Πλέον νομοθετήθηκε, όπως μάλλον εξαρχής θα έπρεπε (αλλά είπαμε το μαχαίρι στο κόκκαλο), η παράλληλη ισχύς των βεβαιώσεων του άρθρου 83 και της ΗΤΚ, με την θέση του @kan62 να στέκει πλήρως επιστημονικά και επαγγελματικά αλλά δύσκολο να σταθεί στην αγορά, καθώς βάλε καλέ μου (όχι εσύ @kan62) ημ/νια αυτοψίας από 1/10 ή 20/10 (άλλο ζήτημα και αυτό) και μετά, να πάμε παρακάτω.

Το όλο θέμα δεν αξίζει την προσοχή μας, θεωρώ, και έχει αναλυθεί επαρκώς, πιστεύω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μην κουράζεστε δεν μιλάω για ημερομηνίες και μην επαναλαμβάνετε ανασκοπήσεις του τι έχει γίνει μέχρι τώρα. Είναι γνωστά σε όλους.

Μιλάω γι' αυτό που λέει ο lamlos ... δεν θέλω να πάω παρακάτω. Θέλω να μείνω σε αυτό που λέει ο νόμος και όχι σε ότι λέει ο συμβολαιογράφος. Επιμένω γιατί, αντί να κάνουμε τη δουλειά μας, δηλαδή αυτοψία και βεβαίωση, κάνουμε θελήματα στους συμβολαιογράφους που όχι μόνο δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτοψία αλλά παραγγέλνουν και την ημερομηνία της. Και επειδή το κάνουμε αυτό τόσο καιρό μάλλον καλά μας κάνουν και αυτοί...

Εδώ και το δικό μας ΤΕΕ έφτασε να λέει ημερομηνία αυτοψίας μετά την 1-10. Δεν είναι έτσι όμως. Ο μηχανικός κάνει την αυτοψία του όποτε θέλει και γράφει πάντα την πραγματική ημερομηνία της. Ο συμβολαιογράφος οφείλει, αν ισχύει η βεβαίωση, να τη χρησιμοποιήσει. Δεν μπορεί να παραγγέλλει ο σύλλογός τους την ημερομηνία που θα γράψουμε, ούτε να μας διασύρει επί τόσους μήνες ότι αυτοί για την αυτοψία τους λένε και ψέματα, τι περιμένετε ; ότι τους πούμε θα κάνουν...

Δεν μπορείτε να με πείσετε ότι ο βεβαίωσή μας δεν είναι ισχυρή. Το σύστημα δίνει στο μηχανικό τη δυνατότητα να εκδίδει βεβαιώσεις του 83 όλο αυτό το διάστημα, το τι θα τις κάνει αυτός είναι δική του δουλειά. Ο νόμος γράφει δίμηνη ισχύ, αν ήθελε τώρα θα έγραφε κάτι άλλο. Ο συμβολαιογράφος είναι υποχρεωμένος να τη δεχτεί.

Αν δεν πηγαίναμε παρακάτω τόσον καιρό, ενδεχομένως τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

Αν επιμέναμε δε το δικό μας ΤΕΕ να ερμηνεύει πρώτα και να μας ενημερώνει μετά, δεν θα διαβάζαμε καν τις εγκυκλίους των συμβολαιογράφων. Εδώ που φτάσαμε όμως ...

Edited by kan62
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, kan62 said:

Το έγραψα εδώ, με το σημερινό καθεστώς. Ο νόμος έδωσε την εξαίρεση στους συμβολαιογράφους, εγώ είχα δικαίωμα να εκδώσω τη βεβαίωση, το σύστημα δούλευε, δεν βάζω ποτέ μαιμού ημερομηνίες αυτοψίας, τότε την έκανα τότε την έβγαλα, δεν απαγορεύει σε μένα κάτι ο νόμος το συμβολαιογράφο ακυρώνει. Εγώ εκδίδω βεβαίωση με δίμηνη ισχύ και εξασφαλίζω τα συμφέροντα του πελάτη μου. Ο Ρούσκας να κοιτάξει τα μέλη του ... δεν παράγει νόμο, κάποιοι άλλοι τους το επιτρέπουν.

Όσο για τη βιασύνη μου ... μαζεύτηκαν πολλοί που ήθελαν να τους δώσω με ψεύτικη ημερομηνία και δεν τους την έδωσα...

Δεν υπήρχε την 30/9 το σημερινό καθεστώς. Στηρίχθηκες στην ανακοίνωση. Και αν δεν ψηφίζονταν τελικά, για τον Χ-Υ λόγο, θα είχες δώσει μια βεβαίωση που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πουθενά. Δηλαδή μια άχρηστη βεβαίωση.

Επίσης η νομοθεσία έλεγε για αυτοψίες που διενεργήθηκαν προ 31/1, η ισχύς τους παρατείνετε έως 30/9. Άρα μέχρι 30/9 δεν μπορούσε να εκδοθεί βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας μεταξύ 31/1 και 30/9 και να χρησιμοποιηθεί σε δικαιοπραξία.

Από 1/10-20/10 δεν μπορούσε καν να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας γιατί είχε περάσει η ημερομηνία ισχύος των βεβαιώσεων με ημερομηνία αυτοψίας μέχρι 31/1 και μπορούσε να γίνει μόνο ΗΤΚ.

Από 20/10 που ψηφίστηκε η τροποποίηση άλλαξαν τα γράμματα....

Προσωπικά είχα βεβαίωση εκείνο το διάστημα και μόλις ψηφίστηκε, έβαλα ημερομηνία 20/10 και την έδωσα....

'Οσον αφορά τους συμβολαιογράφους, ναι μας έχουν κάνει μπαλάκι σε πολλά ζητήματα αλλά όχι σε αυτό και νομίζω εξήγησα παραπάνω το γιατί....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι για την επανέκδοση το θεωρούν δεδομένο ότι θα γίνει δωρεάν. Φιλανθρωπικό ίδρυμα έχουμε γίνει (αλλιώς το λένε, κάτι με "οι ... της υπόθεσης" αλλά τεσπα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Στηρίχθηκες στην ανακοίνωση. Και αν δεν ψηφίζονταν τελικά, για τον Χ-Υ λόγο, θα είχες δώσει μια βεβαίωση που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πουθενά. Δηλαδή μια άχρηστη βεβαίωση.

Ναι. Δεν είναι δικαίωμά μου για να εξασφαλίσω ένα πελάτη μου που θα έκανε συμβόλαια με το που θα έβγαινε το ΦΕΚ και θα απουσίαζα ?

Επίσης η νομοθεσία έλεγε για αυτοψίες που διενεργήθηκαν προ 31/1, η ισχύς τους παρατείνετε έως 30/9. Άρα μέχρι 30/9 δεν μπορούσε να εκδοθεί βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας μεταξύ 31/1 και 30/9 και να χρησιμοποιηθεί σε δικαιοπραξία.

Δεν μίλησα ποτέ για αυτές τις περιπτώσεις. Αυτοψία έκανα στο διάστημα αυτό αλλά δεν δήλωσα ποτέ ψευδή ημερομηνία της ...

Από 1/10-20/10 δεν μπορούσε καν να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας γιατί είχε περάσει η ημερομηνία ισχύος των βεβαιώσεων με ημερομηνία αυτοψίας μέχρι 31/1 και μπορούσε να γίνει μόνο ΗΤΚ.

Προφανώς και ισχύει συνεχώς η ΗΤΚ (μόνο το δικό μας ΤΕΕ είπε ότι αναβλήθηκε η εφαρμογή της ...) αλλά το σύστημα επιτρέπει στον μηχανικό να βγάζει βεβαιώσεις 83 όποτε θέλει. Αυτός κρίνει τι θα τις κάνει και αν θα του είναι χρήσιμες. Ο νόμος δεν του απαγορεύει τίποτε !

Προσωπικά είχα βεβαίωση εκείνο το διάστημα και μόλις ψηφίστηκε, έβαλα ημερομηνία 20/10 και την έδωσα....

Επομένως ψήθηκες από το σύλλογο ότι δεν ισχύει και δήλωσες ψευδή ημερομηνία της αυτοψίας σου...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τζάμπας απέθανε το θάψανε στο Αλγέρι και έβαλε κληρονομιά να είναι ο παράς στο χέρι... (από μια πινακίδα σε ένα παλιο περίπτερο).

Επανέκδοση σημαίνει οτι ο μηχανικός μπαίνει με τους κωδικούς του και αφιερώνει χρόνο να συμπληρώσει εκ νέου στοιχεία, ενώ θα μπορούσε να πίνει για παράδειγμα καφέ με ένα φίλο του. Ακόμη σημαίνει οτι ο μηχανικός για να μπορέσει να έχει τους κωδικούς του ΤΕΕ έφαγε 4-5 έτη στο Πανεπιστήμιο - Πολυτεχνείο, έκανε έναρξη στην Εφορία, πληρώνει ενοίκιο και ΕΦΚΑ και φορολογείται ως Ε.Ε. στο τέλος του έτους και άλλα πολλά. 

Άρα έπειτα από αυτά ας βγάλει όποιος γαλαντόμος συνάδελφος θέλει δωρεάν την επανέκδοση.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εάν θέλω να βγάλω τώρα μια βεβαίωση νομιμότητας  που δεν είχε ξανά βγει πριν της 30/09/2021 δεν μπορώ να την εκδώσω ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ppanag said:

@body125z και λίγα λες!!! 

Προσθέτω ότι νεα βεβαίωση = νέα αυτοψία!!

Θα μπορούσε παρόλα αυτά το ΤΕΕ να βάλει στο σύστημα, ενα τιμημενο κουμπάκι που να λέει επανέκδοση βεβαίωσης-νεα αυτοψία και να βγάζουμε την νεα βεβαίωση εύκολα χωρις να ξανασυμπληρώνουμε όλα τα στοιχεία απο την αρχή!

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.