Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

DimitrisGM καλημέρα .Εφόσον ο αρχικός έχει εκδώσει βεβαίωση λογικά έχει περαιώσει την διαδικασία . Νέα βεβαίωση σε περαιωμένη εκδίδεται από οποιονδήποτε ( με έλεγχο φυσικά )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@veneziaΣχετικά με την αυτοψία και εγώ της ίδιας άποψης είμαι, και αυτό κάνω.

@dimitris GM Αφού θα γίνει νέα εισαγωγή στο σύστημα, φαντάζομαι ότι αρκεί η εξουσιοδότηση σε εμένα. Σωστά?

Και μια ακόμα ερώτηση, πρέπει να βγάλω ΦΕΜ για την έκδοση βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

@Emmula επειδή από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι δεν έχετε ασχοληθεί με το αντικείμενο, θα πρότεινα να ζητήσετε την βοήθεια ενός έμπειρου μηχανικού στους πολεοδομικούς/τεχνικούς ελέγχους, ο οποίος να μπορεί να σας καθοδηγήσει πλήρως σε όλες τις κακοτοπιές των αυθαιρέτων, γιατί η ευθύνη που αναλαμβάνετε κατά τη μεταβίβαση, είναι πολύ μεγαλύτερη από την αμοιβή που φαντάζεστε ως αρμόζουσα στην ωριαία ενασχόληση με το ακίνητο. 

Ενδεικτικά θα σας αναφέρω ότι τα περισσότερα "τακτοποιημένα" αυθαίρετα που έλεγξα τον τελευταίο χρόνο, ήθελαν διόρθωση στην τακτοποίησή τους για να μεταβιβασθούν, οπότε μου ακούγεται αστεία η ερώτηση περί αυτοψίας.... Καλά κάνετε και έχετε τη σιγουριά ότι θα πρέπει να πάτε και ελέγξετε με πολύ λεπτομερή τρόπο το ακίνητο.

Επιπρόσθετα υπολογίστε πόσο χρόνο θα χρειαστείτε για να μαζέψετε τα απαραίτητα έγγραφα για τη μελέτη στο γραφείο, καθώς θέλει μεγάλο αγώνα να πείσετε τον ιδιοκτήτη να πείσει τον παλιό μηχανικό να τα φέρει ΟΛΑ, αν βέβαια τα έχει ολοκληρώσει...

... Το ΦΕΜ θα το αναζητήσετε σε άλλη ενότητα του φόρουμ... θα μπορούσε κανείς να πει ότι η έκδοση βεβαίωσης δεν εμπίπτει στον νόμο που αφορά θεώρηση μελέτης από υπηρεσία, άρα μάλλον δεν είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Είμαι ήδη σε επικοινωνία και με έναν έμπειρο συνάδελφο που θα με βοηθήσει. Απευθύνθηκα και εδώ στην προσπάθεια μου να το δουλέψω και λίγο μόνη μου. Προφανώς πριν προχωρήσω σε κάτι συγκεκριμένο θα το δω και με κάποιον πιο έμπειρο από εμένα.

Μόλις έμαθα, ότι ο παλιός μηχανικός απεβίωσε οπότε από εκεί δεν μπορούμε να αναζητήσουμε κάτι. Θα πρέπει να τα αναζητήσουμε εξαρχής όλα όσα δεν έχει ο ιδιοκτήτης.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να ζητήσει από το ΤΕΕ αντίγραφα των εγγράφων της τακτοποίησης ψηφιακά.

Στην όλη διαδικασία, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να έχετε τον ν. 4495/17 κωδικοποιημένο όπως ισχύει σήμερα...

 

Link to comment
Share on other sites

Με εξουσιοδότηση θα μπορούσα να τα ζητήσω εγώ; Ρωτάω γιατί ο ιδιοκτήτης είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν νομίζω να βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Έχω 2 ερωτήσεις σχετικά με τις βεβαιώσεις σε ακίνητα που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Πρέπει να αναγράφουμε την αμοιβή όπως και στις τακτοποιήσεις και να πάρουμε αριθμό από το σύστημα αμοιβών;

Κι επίσης πρέπει να ανεβάσουμε συμβόλαιο, τοπογραφικό, άδεια κλπ. στα αρχεία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.