Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

48 λεπτά πριν, ppanag said:

Έχω δύο ερωτησούλες αν επιτρέπεται:

Α) τα σχέδια του συμβολαίου τι δείχνουν??? (Πόσους ορόφους και τι μέτρα ???)  Στο συμβόλαιο έχει στέλεχος + τοπογραφικό-διάγραμμα κάλυψης, είναι θεωρημένα αντίγραφα από την πολεοδομία, ορόφους δεν αναγράφει με λόγια, έχει τομή και κάνει έλεγχο όγκου (που φαίνεται το ύψος).

Β) Μπορεί να γίνει διόρθωση του συγκεκριμένου τίτλου με διαδικασία τυπου "πρόδηλο σφάλμα" ????    Δεν γνωρίζω

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για άδεια φαρμακείου μου ζητανε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από το 4495.

Το κατάστημα έχει υπαχθεί στον 4495 από άλλον μηχανικό και έχει εκδοσει την σχετική βεβαίωση της οποίας η περίοδος εγκυρότητας έχει λήξει.

Εγώ πως μπορώ να εκδοσω βεβαιωση. Δηλωνω στο σύστημα το ακίνητο χωρις να επιλεξω καμιά αυθαιρεσία και στον τέλος στην οριστικοποιησης επιλέγω ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες που έχουν τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητούν βεβαίωση νομιμότητας εννοείς, η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης ειναι άλλο πράγμα.(χρειάζονται και τα 2)

Οπότε, επιλέγεις το

Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της
παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.

και γράφεις στα σχόλια τον αριθμό της δηλωσης τακτοποίησης

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το σχέδιο κάτοψης που αναφέρεται στην τακτοποίηση και μαζί με το πεντασέλιδο της , υπέβαλέ το στην ΥΔΟΜ ως ενημέρωση.

Στο σχέδιο που θα πάρεις πίσω απο την ΥΔΟΜ  γράψε την δήλωση χώρου κυρίας χρήσης και τέλος.

Ο 4495 δεν εκδίδει βεβαιώσεις χώρου κύριας χρήσης.

Εκδίδει βεβαιώσεις νομιμότητας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τακτοποίηση, εκδόθηκε άδεια μικρής κλίμακας για το συγκεκριμένο χώρο (κατά την οποία κατατέθηκαν τα σχέδια της τακτοποίησης).

Οπότε τα σχέδια της τακτοποίησης έχουν αλλάξει.

Αν καταθέσω Α) το στέλεχος της άδειας β) όλα τα δικαιολογητικά της τακτοποίησης γ) την άδεια μικρής κλίμακας

και γράψω την δήλωση χώρου κύριας χρήσης εγώ θα είμαι οκ?

Απλά ζητανε και βεβαιωση του 4495 στα δικαιολογητικα. 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις ακριβώς. (Δεν είχες γράψει ότι υπήρχε ΕΕΜΚ).

Ανοίγεις και μια δήλωση έργου στο ν4495 και εκδίδεις βεβαίωση νομιμότητας , όπως περιγράφει ο Largy.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

το 2016 έγινε αποδοχή κληρονομιάς σε ένα διαμέρισμα 50 τμ (δεν απαιτούταν βεβαίωση μηχανικού). Σήμερα ο κληρονόμος θέλει να πουλήσει το διαμέρισμα και μετά από αυτοψία για τη χορήγηση βεβαίωσης εντοπίστηκε υπέρβαση δόμησης 5 τμ και έγινε υπαγωγή στο Ν.4495/17. Η συμβολαιογράφος ζητάει την τροποποίηση της αποδοχής κληρονομιάς του 2016 προκειμένου να πληρωθεί ο επιπλέον φόρος κληρονομιάς για τα 5 τμ, κάτι που δε μου φαίνεται και πολύ σωστό.

Τι πρέπει να γίνει κανονικά? θα πρέπει να πληρωθεί επιπλέον φόρος κληρονομιάς με κάποιον τρόπο?  ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Το λαθος ειναι εξ αρχης, οτι δεν επρεπε να κανουν αποδοχη με βαση τα τμ. του τιτλου...

Διοτι, ναι μεν, για την αποδοχη δεν απαιτειται "τακτοποιηση"

αλλα, πριν γινει η αποδοχη, επρεπε να "μετρησει" και να περιλαβει μεσα στο εμβαδον και ολα τα  "επι πλεον" τμ.

και μετα την αποδοχη, ο κληρονομος θα εδινε εντολη για τακτοποιηση.

Τωρα θα ξαναρχισουν απο την αρχη.

Μετρηση εμβαδου, συμπληρωματικη δηλωση φορου κληρονομιας, τροποποιηση  της αποδοχης, εντολη για τακτοποιηση, υπαγωγη,  βεβαιωση [εχετε και την διορθωση ΕΝΦΙΑ, την  διορθωση σε ΤΑΠ...]

και.... τελος..

Επρεπε να μην ειχαν κανει την αποδοχη και να τους  ειχε επισημανει ο συμβ/φος "να μετρησουν πρωτα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα,

το 2016 έγινε αποδοχή κληρονομιάς σε ένα διαμέρισμα 50 τμ (δεν απαιτούταν βεβαίωση μηχανικού).

 

46 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Επρεπε να μην ειχαν κανει την αποδοχη και να τους  ειχε επισημανει ο συμβ/φος "να μετρησουν πρωτα"

Καλημέρα,

αυτό που λέει ο Δημήτρης μου κάνει κι εμένα εντύπωση .... η αποδοχή κληρονομιά (το 2016???) έγινε χωρίς κάποια καταμέτρηση/σχέδιο από μηχανικό ????

Μπορεί να μην απαιτείται βεβαίωση, αλλά όλοι (οι συμβολαιογράφοι) ξέρουν ότι θα υπάρχει πρόβλημα αν γράψουν αρλούμπες στην αποδοχή !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Την αποδοχή την έκανε ένας ιδιώτης (μη μηχανικός) ο οποίος λόγω και της μικρής υπέρβασης δόμησης (5 τμ) δε θα μπορούσε να έχει καταλάβει ότι υπάρχει αυθαιρεσία αν δεν ανέθετε σε μηχανικό να ελέγξει. Και όπως καταλαβαίνετε, επειδή δεν είχε την υποχρέωση να αναθέσει σε μηχανικό, δεν το έκανε και βρισκόμαστε στη σημερινή κατάσταση.

Δηλαδή σε κάθε υπέρβαση, αν δε φαίνεται στον τίτλο (που δε φαίνεται συνήθως), θα πρέπει να προβαίνουμε σε τροποποίηση του προηγούμενου τίτλου του για να γίνει μια μεταβίβαση? 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.