Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

εμεις πρεπει να

-μετραμε

-να δηλωνονται   στην ΔΟΥ ολα.

-να γινεται  αποδοχη σε "ολα"

-να παιρνουμε  εντολη για τακτοποιηση

 

 Το πώς θα γινει στη συνεχεια η μεταβιβαση, μας αφορα  μεν, αλλα  δεν αναγεται στις δικες μας αρμοδιοτητες/δυνατοτητες

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά τα λες Δημήτρη, είναι απλά προσωπική μου επαφή αυτός που μεταβιβάζει και είπα μήπως βγάλω καμιά άκρη. Εγώ ούτε τη βεβαίωση δε χορηγώ τώρα.

Σκεφτόμουν απλά όλες τις περιπτώσεις με κλεισμένους Η/Χ κλπ (με τίτλους που δε δείχνουν τα σωστά τμ) που κάποια στιγμή έρχεται η ώρα της μεταβίβασης. Δε θυμάμαι να ζητάνε οι συμβολαιογράφοι διορθώσεις παλιών τίτλων.

Link to comment
Share on other sites

Roy_Hobbs

για τους κλεισμένους ΗΧ π.χ. υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ότι μπορούν να μεταβιβαστούν τα διαμερίσματα χωρίς τροποποίηση των τίτλων εφ' όσον έχουν υπαχθεί στον ν.3843/2010 .... (ή τουλάχιστον αυτές είναι οι οδηγίες του συλλόγου των συμβολαιογράφων για τη συγκεκριμένη περίπτωση)

κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .....

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

και αν δεν έχουν υπαχθεί στον 3843/10 και γίνει σήμερα υπαγωγή στο 4495/17, θα ζητήσει ο συμβολαιογράφος διόρθωση τίτλου 20 χρόνια πίσω? και έχει και συνέχεια: αν έχουν γίνει 5-6 μεταβιβάσεις πριν το 2011 (που έγινε απαιτητή η βεβαίωση μηχανικού) θα διορθώνουμε 6 συμβόλαια πίσω? δεν ξέρω μου ακούγεται λίγο τραβηγμένο

σα να θυμάμαι πάντως να γίνεται συμβόλαιο που να λέει: "εμβαδό σύμφωνα με τον τίτλο 80 τμ και μετά την υπαγωγή στις διατάξεις του Ν..... 90 τμ" αλλά δεν είμαι και σίγουρος

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο σε αυτή την περίπτωση να διορθώσεις όλο τον τίτλο... μια απλή τροποποίηση σύστασης γίνεται σε όσα κάνουν υπαγωγή στον ν. 4495/17, όπου απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

η τροποποίηση σύστασης θέλει βεβαιώσεις μηχανικού για όλες τις οριζόντιες του κτιρίου. Προσωπικά τη θεωρώ πρακτικά αδύνατο να γίνει εξαιρουμένων περιπτώσεων 'οικογενειακών' πολυκατοικιών (με καλές σχέσεις!)

Link to comment
Share on other sites

δξ τι ακριβως συζητατε...

και πώς πηγαμε απο τον 3843  στον 4014  και τους  απογονους του.

Το θεμα ειναι οτι, ο νομος [οχι ο 3843]   λεει οτι η μεταβιβαση γινεται μετα απο βεβαιωση του μηχανικου κλπκλπ

Ούτε τροποποιησεις συστασης ουτε τπτ αλλο  ζητουσε.

 Για το θεμα αυτο,  ειχε εκδοθει εγκυκλιος  των συμβολαιογραφων, περι υποχρεωτικης τροποποιησης της συστασης, οταν εχουμε επεκταση σε κοινοχρηστα, αλλα δεν εξηγουσε τι ειδους τροποποιηση θα ηταν αυτη  που θα ηταν  "περιωρισμενης διαρκειας 30 ετων",  αρα,  μετα απο 30 χρονια θα καταργουσαμε την τροποποιηση...

Ηρθαν στον 4495 και εβαλαν - χωρις κανεναν λογο  και σαν  να μην υπηρχε αλλη απλη λυση-

το θεμα της "μονομερους τροποποιησης της συστασης"

Το τί εννοει, το πώς θα γινεται, απο ποιους  και ολες τις αλλες λεπτομερειες δεν τις αναλυει

Ουτε και εχουμε καποια εγκυκλιο   απο το Υπουργειο εδω και 8  μηνες.

[ούτε και θα εχουμε ποτέ....απλα αφου δεν το κατεχουν   το θεμα.]

Οπότε,

παλι θα εχουμε "εγκυκλιους" και ερμηνειες από συμβολαιογραφους/υποθηκοφυλακες και κτηματοφυλακες.

Και στη μεση ολων αυτων, να  αγωνιζονται  οι μηχανικοι  για την σωστη εφαρμογη των ασαφων διαταξεων και χρησμων

και να φαινονται σαν αυτοι να φταινε.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν έχει γίνει τακτοποίηση αλλά δεν έχει γίνει η μελέτη στατικής επάρκειας, δίνουμε κανονικά βεβαίωση ; Γράφουμε κάτι στη δήλωση ; διοτι νομίζω η υπουργική απόφαση αναφέρεται μόνο στην περίπτωση που απαιτούνται ενισχύσεις να αναγράφεται στη δήλωση . Όταν. δεν έχει γίνει ΜΣΕ τι γίνεται ? Και αν γίνει μεταβίβαση ο νεός ιδιοκτήτης αναλαμβάνει να κάνει τη ΜΣΕ και πιθανώς και τη μελέτη ενισχύσεων κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα αυτό γενικώς!

Ένα κτίριο που μεταβιβάζεται μπορεί να ανήκει στις εξης περιπτώσεις:

  1. Δεν απαιτείται ΜΣΕ
  2. Απαιτείται ΜΣΕ αλλά δεν έχει γίνει ακόμα
  3. Απαιτείται ΜΣΕ, έχει γίνει και δεν απαιτούνται ενισχύσεις
  4. Απαιτείται ΜΣΕ έχει γίνει και απαιτούνται ενισχύσεις

Σύμφωνα με το νόμο, αυτό που σου λέει ότι πρέπει να αναγράφεις είναι το 3 και 4. Από κει όμως προκύπτει ερώτημα τι γίνεται στις περιπτώσεις 1 & 2; Και άντε στην 1 να γράψω ότι δεν απαιτείται και οκ. Στην 2 όμως τι κάνω αφού δεν ξέρω εκ των προτέρων αν θα απαιτηθούν ενισχύσεις; Μήπως η υποχρέωση αναγραφής για την απαίτηση ενισχύσεων ουσιαστικά με αναγκάζει να κάνω ΜΣΕ πριν την μεταβίβαση; (λάθος κατά τη γνώμη μου). Σε κάθε περίπτωση βέβαια πωλητής και αγοραστής θα πρέπει να είναι ενήμεροι για το τι απαιτείται να γίνει στο ακίνητο. Επίσης γράφει ότι όλα αυτά αναγράφονται στη βεβαίωση του μηχανικού ενώ όλοι όσοι έχουμε λίγο ασχοληθεί ξέρουμε ότι στη βεβαίωση υπάρχει προβλεπόμενο κείμενο και δεν μπορείς να γράψεις ότι θέλεις. Άλλο ένα παράδειγμα που δείχνει ότι ο νόμος γράφεται από ανθρώπους που στην πράξη δεν έχουν καμία σχέση με υπαγωγές αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό

Εγώ να γράψω οτι δεν έχει γίνει στατική μελέτη, ο συμβολαιογράφος πρέπει να κάνει τη μεταβίβαση ;

Πραγματικά είναι μεγάλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.