Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Μια ερώτηση συνάδελφοι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Έχω περίπτωση οικοδομής για την οποία πρέπει να δώσω βεβαίωση για σύνταξη συμβολαίου.
Στην οικοδομή έχω υπέρβαση δόμησης και ύψους για τα οποία θα πρέπει προφανώς να γίνει τακτοποίηση
και έχω και μια αυθαιρεσία (στέγαστρο σε εξώστη) η οποία εμπίπτει στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2
του άρθρου 82 (περίπτωση θ.).

Τί πρέπει να κάνω;

α) Δηλώνω μαζί με τις υπερβάσεις δόμησης και ύψους και το στέγαστρο (σαν μία λοιπή παράβαση);
β) Δε δηλώνω το στέγαστρο και στο σχολιασμό της βεβαίωσης γράφω ότι υπάρχει στέγαστρο αλλά δε
δηλώνεται γιατί εμπίπτει στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82;

Αν κάνω το α) νομίζω ότι δεν εκμεταλλεύομαι την εξαίρεση που μου προσφέρει ο νόμος και βάζω τον
πελάτη σε περιττά έξοδα (όσο μικρά κι αν είναι αυτά).

Αν κάνω το β) νομίζω ότι αυτοκαρφώνομαι όσον αφορά στο ότι θα έπρεπε να είχα δηλώσει το στέγαστρο.
Ποιός ο λόγος εξάλλου να υπάρχουν τακτοποιήσεις στεγάστρων;

Συγνώμη αν είναι προφανής η απάντηση, έχω θολώσει τελείως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον θα ρυθμίσεις άλλες αυθαιρεσίες στη δήλωση να περιλάβεις και το στέγαστρο που είναι αυθαίρετο (λοιπή παράβαση) και έτσι η οικοδομή - σε τελευτάια ανάλυση ο ιδιοκτήτης -  δεν θα έχει εκρεμότητα αυθαίρετων κατασκευών-παραβάσεων.

Edited by ksteve
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

TBD

Ο νόμος δίνει το δικαίωμα της εξαίρεσης Α82 θ) , όταν πρόκειται για απλή βεβαίωση.

Εσύ έχεις βεβαίωση μέσα από τακτοποίηση.

Οπότε την τακτοποίηση πρέπει να την κάνεις ολοκληρωμένη και να συμπεριλάβεις και το στέγαστρο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι, αν και μου φαίνεται λίγο παρανοϊκό το συγκεκριμμένο σημείο.

Από την άλλη, νόμος που νομιμοποιεί την παρανομία μόνο παρανοϊκός θα μπορούσε να είναι, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε ιδιοκτησία με διάφορες αυθαιρεσίες, υπάρχει στέγαστρο που δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ 11 μιας και στη μόνη αεροφωτογραφία που φαίνεται είναι του 12 ενώ αρχές 11 δε φαίνεται κάτι καθαρά. Μπορώ να μην το τακτοποιήσω, να τακτοποιηθούν τα άλλα, να το δείξω στα σχέδια κλπ και να δώσω μετά βεβαίωση????ή όχι?τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sissy_arch said:

 Σε ιδιοκτησία με διάφορες αυθαιρεσίες, υπάρχει στέγαστρο που δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ 11 μιας και στη μόνη αεροφωτογραφία που φαίνεται είναι του 12 ενώ αρχές 11 δε φαίνεται κάτι καθαρά. Μπορώ να μην το τακτοποιήσω, να τακτοποιηθούν τα άλλα, να το δείξω στα σχέδια κλπ και να δώσω μετά βεβαίωση????ή όχι?τι να κάνω?

Ή θα το ρυθμίσεις ή θα το γκρεμίσεις. Διαφορετικά δεν δίνεις βεβαίωση διότι έχεις κάνει υπαγωγή και για άλλες αυθαιρεσίες οπότε το ακίνητο πρέπει να είναι πλήρως τακτοποιημένο.

Ο ιδιοκτήτης (ελπίζω να μην τον πονήρεψες με τις ημερομηνίες) πότε λέει ότι το έφτιαξε;

Μήπως έλαβες κάποια αξιόπιστη αναφορά από γείτονες; Μήπως κάποιος εκεί στη γειτονιά το θυμάται; Κάποιος μάστορας ίσως που το έφτιαχνε;

Τα παραπάνω που ρωτάω φυσικά δεν ενδιαφέρουν τα δικαιολογητικά υπαγωγής, αλλά μόνο ως ένδειξη μπορείς να το λάβεις. Σε συνδυασμό ίσως και με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και εφόσον δεν φαίνεται από αεροφωτογραφίες τι άλλο να κάνεις;

Το ίδιο το κράτος όφειλε βάση της υποχρέωσης από το νόμο να αναρτήσει αεροφωτογραφίες για όλη την επικράτεια ώστε να κρίνεται αν μια αυθαιρεσία έγινε πριν την 28η/7/2011. Δεν το έκανε όμως. Άρα τι άλλο να κάνουμε εμείς;

 

Link to comment
Share on other sites

sissy_arch

Μπορείς να ρυθμίσεις τα υπόλοιπα πλην του στεγάστρου δίχως να δώσεις βεβαίωση έως ότου

να δεις τι θα γίνει με το στέγαστρο.

Συγκεκριμένα τώρα για το στέγαστρο ή θα το πάρει ο αέρας ή θα μπεις σε διαδικασία

για αυθαίρετα μετά το 11. Αν του εξηγήσεις τη διαδικασία θα δεις ότι συμφέρει να το πάρει ο αέρας.

Βέβαια για ένα στέγαστρο μιλάμε το οποίο το βλέπεις 1/2012...

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ίδια περίπτωση με τη sissy-arch, σχετικά με στέγαστρο κατασκευής πιθανόν μετά τις 28.7.2011 σύμφωνα με αεροφωτογραφίες. Κάνω υπαγωγή αυθαίρετου κατηγορίας 2, ανεξάρτητου με το εν λόγω στέγαστρο  και δεν θα δώσω βεβαίωση. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το γκρεμίσει. Είναι σωστό να αναφέρω στη τεχνική έκθεση ότι υπάρχει στέγαστρο εκτός ρύθμισης λόγω αμφιβολιών ως προς τη κρίσιμη ημερομηνία κατασκευής  (προ 28.07.2011) και να ανεβάσω φωτογραφία του με παρατήρηση ¨εκτός ρύθμισης"?

Είμαι υποχρεωμένος να το αναφέρω ή μπορώ να μην  το αναφέρω  καθόλου στη ρύθμιση των υπολοίπων αυθαιρεσιών (και συνεπώς δεν το ρυθμίζω αλλά ούτε το καταγγέλω), με δεδομένο ότι ρυθμίζω κατασκευές κατηγορίας 2 που δεν απαιτείται τοπογραφικό στο οποίο θα έπρεπε να απεικονίζεται  ούτε απαιτείται υποβολή κάτοψης στις λοιπές παραβάσεις.  Ποια είναι η γνώμη σας?     

 

Edited by ksteve
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.