Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλές γιορτές.

Έχω την εξής περίπτωση: Μου ζητήθηκε βεβαίωση νομιμότητας σε αγροτεμάχιο αδόμητο. Στην αυτοψία παρατήρησα ότι μία αποθήκη του γείτονα μπαίνει κατά 2 μέτρα περίπου στο αγροτεμάχιο του πελάτη μου. Δίνουμε βεβαίωση νομιμότητας ή μπα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερώτημα αυτό δεν απαντιέται τόσο απλά.

Χρειάζεται να δεις συμβόλαιο, τοπογραφικό συμβολαίου και το τοπογραφικό αποτύπωσης στο οποίο θα βασιστεί η μεταβίβαση του ακινήτου. Τα έχεις στη διάθεσή σου αυτά τα στοιχεία;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορει" σε εκεινο το  σημειο, το χωραφι να εκανε "ζικ-ζακ" και  να μπαινει αυτος στον γειτονα  2 μ.  παραδιπλα...και δεν το "πρόσεξαν"...

Αρα, εμβαδου...τμ. κατα τον τιτλο

και....τμ. κατα προσφατη καταμετρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιοκτησία στην οποία υπάρχουν μόνο λοιπές παραβάσεις οι οποίες έχουν τακτοποιηθεί θα δώσω βεβαίωση ότι

Παράθεση

β) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ΄ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια

ή ότι

Παράθεση

γ) οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89.

;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.

Βεβαίωση μηχανικού σε οριζόντια ιδιοκτησία που έχει ολοκληρώσει τη διαδικασία του νόμου Τρίτση (δεν υπάρχει κάποια μεταγενέστερη αυθαιρεσία).

Υποχρεούμαι σε έλεγχο ανάγκης υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή όχι?

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν εντόπισες διαφοροποιήσεις από την τότε τακτοποίηση και υπό την προυπόθεση ότι έχεις πλήρη φάκελο των δυο φάσεων Ν. 1337/83 μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση. Η υποχρέωση περί σύνταξης ΜΣΕ  δεν ελέγχεται αφού δεν γίνεται υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα θα τονίσω στα σχόλια ότι πρόκειται για βεβαιωση μεταβίβασης.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω το εξής: Έχω ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΜΑΡΧΗ (1989) που λέει ότι με βάση την με αριθ. ταδε δήλωση του 1337, την με αριθ. ταδε γνωμοδότηση της επιτροπής κρίσεως αυθαιρέτου κλπ., αποφασίζουμε την εξαίρεση από κατεδάφιση της τάδε αυθαίρετης κατασκευής.

Είμαι οκ ή πρέπει να το ψάξω καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τονίσεις κάτι και δεν θα σχολιάσεις. Δεν απαιτείται.

Έχεις πλέον οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Δεν έχεις να ψάξεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.