Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους!

Έχω μια περίπτωση για έκδοση βεβαίωσης μηχανικού που λίγο έχω μπερδευτεί.

Το ιστορικό έχεις ως εξής:

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο επιφάνειας 5800τ.μ. το έτος 2005 η ιδιοκτήτρια και μητέρα μεταβίβασε στη κόρη της ποσοστό 48,276%  και χρήση 2800τ.μ. επί του αγροτεμαχίου και παρακράτησε 3000τ.μ. και ποσοστό 51,724% εξ' αδιαιρέτου.

Με βάση και το παραπάνω συμβόλαιο εκδόθηκε οικοδομική αδεια  το έτος 2006 στο όνομα της κόρης και κτίστηκε διώροφη κατοικία με υπόγειο.

Το 2010 με νέο συμβόλαιο ακυρώσαν το παραπάνω συμβόλαιο και μάλιστα ρηττά θεώρησαν σαν να μην έγινε ποτέ! 

Επειτα  με νέο συμβόλαιο έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την διώροφη κατοικία με υπόγειο καθώς και σύσταση στο δικαίωμα της περεταίρω δόμησης κατά πλάτος της άνω διώροφης κατοικίας με τα αντίστοιχα παραπάνω ποσοστά εξ' αδιαιρέτου, 48,276% για την υπάρχουσα διώροφη κατοικία & 51,724%  για μια αυτοτελή και ανεξάρτητη (μελλοντική) ιδιοκτησία.

Σήμερα μου ζητείται βεβαίωση μηχανικού για την μεταβίβαση του δικαιώματος περαιτέρω δόμησης για την 2η ουσιαστικά "υποθετική" οριζόντια  ιδιοκτησία.

Το ερώτημα είναι τι ελέγχω? Ελέγχω την υφιστάμενη ιδιοκτησία ή δε με αφορά?

Και 2ον η συμβολαιογράφος μου ζητά βεβαίωση αδομήτου για το παραπάνω τμήμα. Όπου αυτό δεν είναι εφικτό κατά την γνώμη μου, εφόσον το αγροτεμάχια παραμένει κοινό κι αδιαίρετο όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο τίτλος. Και κατα τη γνώμη μου εφόσον τα ποσοστά είναι εξ' αδιαιρέτου δικαιώμα στο υφιστάμενο καθώς και στο μελλοντικό κτίσμα έχουν κι οι δυο συμβαλλόμενες με το εξ' αδιαρέτου ποσοστό τους. Έχω λάθος?

Το υφιστάμενο κτίσμα δεν το έχω ελέγξει, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές βλέποντας τα σχέδια της οικοδομικής άδειας, οι οποίες πιθανόν να αποκλείουν και την δυνατότητα περαιτέρω δόμησης.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους !!!

Χρόνια Πολλά και στους εορτάζοντες σήμερα!!!

Έχω την εξής ερώτηση :

Σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου πολυκατοικίας με άδεια κατασκευής το έτος 1978 υπάρχει τζάκι στο σαλόνι ,το οποίο δεν εμφαίνεται στην κάτοψη της αδείας. Το τζάκι είναι περίπου στο μέσον του διαμερίσματος (δεν είναι σε επαφή με κάποια όψη του κτιρίου), κατά συνέπεια η καπνοδόχος του διέρχεται κατευθείαν στην ταράτσα.

Κατά την αυτοψία στο διαμέρισμα δεν βρέθηκε υπέρβαση στη δόμηση, στην κάλυψη και στο ύψος. Δίνω την βεβαίωση κανονικά ή πρέπει να γίνει υπαγωγή για το τζάκι ?

Ένας συνάδερφος μου είπε ότι τα τζάκια μάλλον δεν ήταν υποχρεωτικά να εμφαίνονται κατά ΓΟΚ '73. Ισχύει ???  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by VITO_COR
Link to comment
Share on other sites

vk2626

Αφού πλέον η ιδιοκτησία είναι πάλι μια, τώρα πως και γιατί δε ξέρω, εσύ ελέγχεις αυτή τη μια. Άρα και για το κτίσμα βεβαίωση αδόμητου σε δομημένο δε δίνεις (πες στη συμβολαιογράφο). Ίσως, αν μας στείλεις να δούμε αυτό το συμβόλαιο όπου γίνεται ένα και ακυρώνει το άλλο (αν και ο Δημήτρης θα σου πει για αυτά καλύτερα). Πάντως, αν το συμβόλαιο (το τελευταίο) είναι ισχυρό, εσύ ελέγχεις όλη την ιδιοκτησίας ως μία.

VΙΤΟ_COR:  

Θα έλεγα να βάλεις μια λοιπή παράβαση και να το τακτοποιήσεις, γιατί υπάρχει και αυτή η έρμη η καπνοδόχος που βγαίνει στο κοινόχρηστο του δώματος.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, vk2626 said:

Καλη Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους!

Έχω μια περίπτωση για έκδοση βεβαίωσης μηχανικού που λίγο έχω μπερδευτεί.

Το ιστορικό έχεις ως εξής:

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο επιφάνειας 5800τ.μ. το έτος 2005 η ιδιοκτήτρια και μητέρα μεταβίβασε στη κόρη της ποσοστό 48,276%  και χρήση 2800τ.μ. επί του αγροτεμαχίου και παρακράτησε 3000τ.μ. και ποσοστό 51,724% εξ' αδιαιρέτου.

Με βάση και το παραπάνω συμβόλαιο εκδόθηκε οικοδομική αδεια  το έτος 2006 στο όνομα της κόρης και κτίστηκε διώροφη κατοικία με υπόγειο.

Το 2010 με νέο συμβόλαιο ακυρώσαν το παραπάνω συμβόλαιο και μάλιστα ρηττά θεώρησαν σαν να μην έγινε ποτέ! 

Επειτα  με νέο συμβόλαιο έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την διώροφη κατοικία με υπόγειο καθώς και σύσταση στο δικαίωμα της περεταίρω δόμησης κατά πλάτος της άνω διώροφης κατοικίας με τα αντίστοιχα παραπάνω ποσοστά εξ' αδιαιρέτου, 48,276% για την υπάρχουσα διώροφη κατοικία & 51,724%  για μια αυτοτελή και ανεξάρτητη (μελλοντική) ιδιοκτησία.

Σήμερα μου ζητείται βεβαίωση μηχανικού για την μεταβίβαση του δικαιώματος περαιτέρω δόμησης για την 2η ουσιαστικά "υποθετική" οριζόντια  ιδιοκτησία.

Το ερώτημα είναι τι ελέγχω? Ελέγχω την υφιστάμενη ιδιοκτησία ή δε με αφορά?

Και 2ον η συμβολαιογράφος μου ζητά βεβαίωση αδομήτου για το παραπάνω τμήμα. Όπου αυτό δεν είναι εφικτό κατά την γνώμη μου, εφόσον το αγροτεμάχια παραμένει κοινό κι αδιαίρετο όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο τίτλος. Και κατα τη γνώμη μου εφόσον τα ποσοστά είναι εξ' αδιαιρέτου δικαιώμα στο υφιστάμενο καθώς και στο μελλοντικό κτίσμα έχουν κι οι δυο συμβαλλόμενες με το εξ' αδιαρέτου ποσοστό τους. Έχω λάθος?

Το υφιστάμενο κτίσμα δεν το έχω ελέγξει, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές βλέποντας τα σχέδια της οικοδομικής άδειας, οι οποίες πιθανόν να αποκλείουν και την δυνατότητα περαιτέρω δόμησης.

Καποια στιγμη καταλαβαν οτι αυτη η "χρηση"  δεν τους καλυπτε ούτε πολεοδομικα ούτε εμπραγμάτως

Ετσι,  εκαναν αυτο που επρεπε να  εχουν κανει απο την αρχη.

Να συστησουν ΟΙ, για  δυο οικοδομες  εν επαφή  και με δικαιωμα ανοικοδομησης  της καθε μιας με βαση τα ποσοστα συνιδιοκτησιας καθε συνιδιοκτητη.

Αρα καλα το διορθωσαν.

Και ετσι εχουν,  μια οικοδομη της κορης σαν ανεξαρτητη ΟΙ με τα δικα της χιλιοστα και μια "αδομητη" ΟΙ της μητερας. [θεωρησε το περίπου σαν "αέρα",  απλα αντι να χτισει καθ' υψος, δικαιουται να χτισει εν επαφη κατα πλατος]

Επομενως  οι τυχον αυθαιρεσιες σε αυτην δεν επηρεαζουν την ιδιοκτησια, με βαση του αρθρο 107 παρ. 2.

ούτε  το δικαιωμα της μητερας  περι δομησης μιας ακομα ΟΙ εν επαφη.

Τωρα μπορει να χτισει στο "αδομητο" ποσοστο όσα τμ. δικαιουται.

[και μαλιστα θα μπορουσε να ζητηθει η ανοικοδομηση σε αποσταση με το νεο αρθρο 6 του Δ 270/85]

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Σε ευχαριστώ θερμά!

Έπιασες αμέσως την ουσία. Οπότε αυτό που μεταβιβάζεται είναι ο "αέρας" εις πλάτος.

Έστω ότι εκδίδω την βεβαίωση, τι επιλέγω από τις 3 επιλογές. α) Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες ή γ) Περί αδομήτου (την β) την απορρίπτω)

Η αλήθεια είναι ότι όταν δίνω βεβαίωση για τον αέρα-δικαίωμα εις υψούν σε μια οικοδομή δεν ελέγχω όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες αν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τον ντιμετωπίζω ανεξάρτητα. Εντός σχεδίου όμως αυτός είναι διαιρετός.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή τώρα πρόκειται για εξ' αδιαιρέτου, ουσιαστικά και στις δυο οριζόντιες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο αγροτεμάχιο (μια υλοποιημένη κα μια όχι) και οι δυο έχουν δικαίωμα στις 2 οριζόντιες με το εξ' αδιαιρέτου ποσοστό τους. Δηλαδή π.χ. στην κατασκευασμένη κατοικία κατα την γνώμη μου δεν έχει αποκλειστικό δικαίωμα η κόρη. Της ανήκει με ποσοστό εξ' αδιαιρέτου. Είναι λάθος ο συλλογισμός μου? Στην βεβαίωση δηλαδή θα βάλω μόνο την μητέρα που μεταβιβάζει με ποσοστό 100%?

 

@VITO_COR

Είσαι στην περίπτωση κε) του άρθρου 29, παρ.2) Ν.4495/17.

Οπότε κατά τα οριζόμενα του άρθου 82, παρ. 2θ) θα μπορούσες να εκδόσεις την πολυπόθητη βεβαίωση

Όσο για την καπνοδόχο στο δώμα:

"6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή
κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου
"

 

Edited by vk2626
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

vk2626

γι αυτο εβαλα σε εισαγωγικα   "περίπου σαν αερας".

Εστω οτι  δυο οικοπεδουχοι εκαναν συσταση ΟΙ με δικαιωμα να χτισει ο ενας στο ισογειο και ο αλλος τον οροφο.

Εχτισε ο ισογειο αρα  το δικαιωμα της περαιτερω    οικοδομησης ανηκει στην β, σαν  αδομητο.

Εδω εισαι εκτος σχεδιου, συμφωνησαν να χτιζουν "κατα πλατος" .

Δεν εγινε καμμια συσταση καθετης,   αλλά συσταση ΟΙ για ανοικοδομηση εν δυο οικοδομων  επαφη με τα συγκεκριμενα χιλιοστα καθε οικοδομης   σε ολο το γηπεδο....

Καθε ΟΙ ειναι ξεχωριστη και ανηκει κατα 100% στον καθε ιδιοκτητη της και εχει ποσοστα στο  γηπεδο,

κατα 48,276% για την υπάρχουσα διώροφη κατοικία &  κατα 51,724%  για την  αυτοτελή και ανεξάρτητη (μελλοντική/αδομητη ) ιδιοκτησία.

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Σαφής και ξεκάθαρος! Με κάλυψες!

Οπότε σαν βεβαίωση δε δίνω για αδόμητο, αλλά ότι στην οριζόντια δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Εφόσον καταπλάτος της υφιστάμενης δεν υπάρχει κανένα άλλο κτίσμα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, vk2626 said:

@VITO_COR

Είσαι στην περίπτωση κε) του άρθρου 29, παρ.2) Ν.4495/17.

Οπότε κατά τα οριζόμενα του άρθου 82, παρ. 2θ) θα μπορούσες να εκδόσεις την πολυπόθητη βεβαίωση

Όσο για την καπνοδόχο στο δώμα:

"6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή
κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου
"

 

 

vk2626 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !

    Βάσει της παράθεσης που ανέφερες δεν νομίζω να έχω οποιοδήποτε πρόβλημα . Αφού, αν το κατανοώ σωστά αποτελεί μεν πολεοδομική παράβαση (εκτός και αν όντως κατά ΓΟΚ 73 δεν τα αποτύπωναν υποχρεωτικώς . . . ) αλλά λόγω του ότι αποτελεί <<μικρής σημασίας παράβαση-εργασία >> απαλλάσεται βάσει του άρθρού 82.  

  Άρα, πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα . . .  Τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Προχώρα

Γράψε τα πάντα αναλυτικά στην τεχνική έκθεση για τον δυσμοιρο μηχανικό του μέλλοντος.

Στο πεδίο της βεβαίωσης επιλέγεις το β), ότι έχεις πολεοδομικές παραβάσεις που υπάγονται στις εξαιρέσεις του νόμου.

 

Και με αφορμή την περίπτωση του συναδέλφου, να θέσω το εξής ρητορικό ερώτημα. Έστω ότι εκδίδεται μια βεβαίωση κατά τα οριζόμενα του άρθρου 82 παρ. 2θ).

Ας πουμε για κατηγορία 3, υπέρβαση μέχρι 5% και γίνεται κανονικά μεταβίβαση. Ο νέος έχει δικαίωμα να τακτοποιήσει. Ο λόγος δεν μας ενδιαφέρει, ας πούμε ότι θέλει να είναι τυπικός ή έτοιμος για την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το θέμα της χρονοσφραγίδας σύνταξης του συμβολαίου? Οτί δεν μπορεί δηλαδή να γίνει τακτοποίηση εφόσον το συμβόλαιο είναι μετά τις 28/7/2011

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.