Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι χαιρετώ.

Έχω διαμέρισμα του 1968 και ενώ φαίνοντε οι διαστάσεις γενικά σωστές το εμβαδόν βγαίνει 50,90 τ.μ ενώ στα συμβόλαια είναι 48,2 δίνω βεβαίωση η νομιμοποιώ την διαφορά?

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο έλεγχος γίνεται με τις διαστάσεις που αναγράφονται στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας και όχι στα συμβόλαια.

Εάν λοιπόν τα εγκεκριμένα σχέδια συμφωνούν με τις επιτόπου μετρήσεις, ναι δίνουμε βεβαίωση άσχετα με το τι αναφέρουν τα συμβόλαια (εκεί είναι θέμα συμβολαιογράφου να προβεί σε διορθώσεις εάν το κρίνει απαραίτητο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει επαναφορά δήλωσης από περαίωση σε υπαγωγή, λόγω υποχρέωσης διόρθωσης λάθος διεύθυνσης του ακινήτου. Μπορώ στην ίδια αυτή δήλωση να βάλω σημερινή ημερομηνία αυτοψίας επειδή έχει παρέλθει το δίμηνο ή πρέπει απαραιτήτως για την βεβαίωση μηχανικού να γίνει νέα δήλωση? Η ληγμένη βεβαίωση δεν έχει προσκομισθεί  σε συμβολαιογραφική πράξη, έχει όμως χρησιμοποιηθεί από τον Δήμο για την έκδοση ΤΑΠ (δεν ξέρω αν θα γίνει η σχετική διόρθωση και στον Δήμο ή αν θα συνεχίσει η διαδικασία ως έχει).

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, pipakos said:

Έχω κάνει επαναφορά δήλωσης από περαίωση σε υπαγωγή, λόγω υποχρέωσης διόρθωσης λάθος διεύθυνσης του ακινήτου. Μπορώ στην ίδια αυτή δήλωση να βάλω σημερινή ημερομηνία αυτοψίας επειδή έχει παρέλθει το δίμηνο ή πρέπει απαραιτήτως για την βεβαίωση μηχανικού να γίνει νέα δήλωση? Η ληγμένη βεβαίωση δεν έχει προσκομισθεί  σε συμβολαιογραφική πράξη, έχει όμως χρησιμοποιηθεί από τον Δήμο για την έκδοση ΤΑΠ (δεν ξέρω αν θα γίνει η σχετική διόρθωση και στον Δήμο ή αν θα συνεχίσει η διαδικασία ως έχει).

 

Θεωρώ ότι η ημερομηνία αυτοψίας δεν θα πρέπει να είναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας υπαγωγής των αυθαιρεσιών. Επειδή δεν έχεις προσθέσει επιπλέον αυθαιρεσίες και η νέα υπαγωγή γίνεται για τυπικούς λόγους, έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει να κρατήσεις την αρχική ημερομηνία αυτοψίας και ως εκ τούτου για την βεβαίωση (αφού μεταβεί η δήλωση σε οριστική υπαγωγή) θα ανοίξεις μια νέα δήλωση με μηδενικά φύλλα καταγραφής κατά τη γνωστή διαδικασία

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Πρόκειται για αγοραπωλησία  ακινήτου με άδεια του 1961 δίχως φάκελο ( η πολεοδομία αναφέρει πως δεν υπάρχει φάκελος και όχι ότι έχει απολεσθεί) , για να δοθεί βεβαίωση περί μη αυθαίρετων χώρων μιας και υπάρχει μόνο το στέλεχος άδειας , και μία προσαρμοζόμενη  κάτοψη σε παλαιότερο συμβόλαιο θα χρειασθεί να γίνει α)ανασύσταση φακέλου, β) μερική ανασύσταση φακέλου, γ) τακτοποίηση ως λαβών αυθαίρετο δ) τίποτα από τα παραπάνω και με ευθύνη μηχανικού και με τα στοιχεία και την δικιά του κρίση να δοθεί βεβαίωση?? Είναι σημαντικό όποιος του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο να απαντήσει δεδομένο του οικονομικού σκέλους  μιας και μιλάμε για μία αγορά μόλις 18000 ευρώ  και φυσικά την πιθανότητα να αρνηθεί ο πελάτης ( αφού το δημόσιο δεν πληρώνει ανασυστάσεις -κακά τα ψέμματα) ..Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Συνάδελφοι, καλησπέρα,  θα ήθελα να μάθω αν οι βεβαιώσεις Μηχανικού εκδίδονται στον ν. 4495/17, για δήλωση, που έχει ρυθμιστεί με 4178 και παραμένει ακόμα στο 4178.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.