Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω άλλο ένα στοιχείο ακόμα. Ενώ ψάχνω στο σύστημα το πεδίο "αναζήτηση καταχωρημένων δηλώσεων" και κατόπιν "δηλώσεις Ν.4178/13" παρατηρώ ότι στο τετραγωνάκι από κάτω ακριβώς, προκειμένου να την βρω έχει επιλογές τα: "ληξιπρόθεσμη" ... "άκυρη" κλπ ως "οριστική υπαγωγή" και τελευταίο το "περαιωμένη".

Επιλέγω "περαιωμένη" και δεν την δείχνει. Νόμιζα ότι είχα περαιώσει. Βάζω το "οριστική υπαγωγή" και βουαλά, ορίστε η δήλωση μου.

Παρατηρώ ότι έχω ακόμα (να βάλω) 3 αρχεία για πληρότητα. Μου κάνει εντύπωση, ενώ νόμιζα ότι είχα περαιώσει, γιατί δεν μου δείχνει την δήλωση περαιωμένη όταν στο "αναζήτηση δηλώσεων 4178" του "λέω" δείξε μου τις "περαιωμένες δηλώσεις";

Μήπως οι δηλώσεις 4178, δεν φτάναν στην κατάσταση "περαιωμένες" (και αφορά το 4495 αυτό);

Το παράξενο είναι ότι όταν επιλέγω να δω το 5-σελιδο, εμφανίζεται, το "βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στις διατάξεις Ν..." .

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2019 at 6:46 ΜΜ, Arche said:

Μήπως οι δηλώσεις 4178, δεν φτάναν στην κατάσταση "περαιωμένες" (και αφορά το 4495 αυτό);

Αυτό ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταλήξει κάπου για το γίνεται με τη βεβαίωση στην περίπτωση που

 - Έχει αλλάξει η όψη π.χ. μία μπαλκονόπορτα έχει διπλασιαστεί ή έχει αλλάξει θέση

- Το διαμέρισμα είναι μικρότερο από την άδεια. Π.χ. ρετιρέ το οποίο δεν κατασκευάστηκε όσο η άδεια γιατί δεν είχαν λεφτά και κάνανε ένα δωμάτιο λιγότερο. 

Εγώ θεωρώ ότι και στις δύο περιπτώσεις δίνουμε κανονικά βεβαίωση. Η αλλαγή όψης είναι παράβαση αλλά δεν αφορά το περιοχόμενο της βεβαίωσης που μιλάει για αυθαίρετη κατασκευή και υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους ή χρήσης. Το μικρότερο διαμέρισμα πάλι δεν βρίσκω γιατί είναι αυθαίρετο. 

Συμφωνείτε ότι δίνουμε βεβαίωση στις παραπάνω περιπτώσεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η μοναδικές αυθαιρεσίες μπορείς να δώσεις βεβαίωση, γιατί η 1η γράφει ότι δεν έχεις τις σχετικές υπερβάσεις, δόμηση, κάλυψη κλπ.

Αν έχεις και άλλες, και τυχαίνει να έχεις πχ, κάποια νομιμοποίηση με 3843, τότε δεν μπορείς να δώσεις, γιατί στο κείμενο της 2ης μιλάει γενικά για όλες τις αυθαιρεσίες.

Σημείωση:
Μήπως τον πελάτη τον συμφέρει να κάνει τακτοποίηση; Μπορεί στην βεβαίωση να ελέγχεται μόνο για τα μεγέθη, δόμησης, κάλυψης, ύψους κλπ, αλλά στην περίπτωση που θα θέλει να βάλει επιχείρηση, να το βάλει στο εξοικονομώ ή οτιδήποτε άλλο, ελέγχεται συνολικά η νομιμότητα. Ακόμα και αν μπορείς να του δόσεις βεβαίωση, συζήτησέ του, έστω να το προγραμματίζει για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2019 at 7:24 ΜΜ, nik said:

Έχουμε καταλήξει κάπου για το γίνεται με τη βεβαίωση στην περίπτωση που

 - Έχει αλλάξει η όψη π.χ. μία μπαλκονόπορτα έχει διπλασιαστεί ή έχει αλλάξει θέση

- Το διαμέρισμα είναι μικρότερο από την άδεια. Π.χ. ρετιρέ το οποίο δεν κατασκευάστηκε όσο η άδεια γιατί δεν είχαν λεφτά και κάνανε ένα δωμάτιο λιγότερο. 

Εγώ θεωρώ ότι και στις δύο περιπτώσεις δίνουμε κανονικά βεβαίωση. Η αλλαγή όψης είναι παράβαση αλλά δεν αφορά το περιοχόμενο της βεβαίωσης που μιλάει για αυθαίρετη κατασκευή και υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους ή χρήσης. Το μικρότερο διαμέρισμα πάλι δεν βρίσκω γιατί είναι αυθαίρετο. 

Συμφωνείτε ότι δίνουμε βεβαίωση στις παραπάνω περιπτώσεις ? 

Στα πολύ σωστά των παραπάνω συναδέλφων Faethon11 και jedi.Yannis να προσθέσω από πρόσφατη εμπειρία ότι με βάση την παρ. 2 του άρθρου 82 του ν. 4495/17 εξαιρείσαι από την απαγόρευση δικαιοπραξιών, δηλαδή είσαι στις εξαιρέσεις και όχι εντελώς "καθαρός", που σημαίνει ότι η ιδιοκτησία μεταβιβάζεται ακόμα και αν έχει "πολεοδομικές παραβάσεις".

Εν τω μεταξύ όλα αυτά θα πρέπει να τα αιτιολογήσεις στην τεχνική σου έκθεση, οπότε ο "υποψήφιος αγοραστής", τελικά πάντα ζητάει να τακτοποιηθούν οι πολεοδομικές παραβάσεις για να το πάρει καθαρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.