Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Η μοναδική λύση είναι, να στραφεί ο ιδιοκτήτης νομικά εναντίον του μηχανικού και να ζητήσει να επωμιστεί το όποιο κόστος "ακύρωσης" των μέχρι τότε συμβολαιογραφικών πράξεων, το άνοιγμα εκ νέου της δήλωσης, την εξόφληση του όποιου προστίμου, την έκδοση νέας βεβαίωσης και τη "δημιουργία" εκ νέου τίτλων. Με άλλα λόγια να "το σκίσουν το λαμόγιο"!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σας, πήγα να ελένξω διαμέρισμα του 1979, στο οποίο έχει χαθεί ο φάκελος, και έχω στέλεχος και σχέδια σύστασης. Λόγω του σχήματος της οικοδομής στο σκαρίφημα της άδειας φαίνεται ότι το περίγραμα του διαμερίσματος τηρείται, δλδ το εμβαδό του. 

Υπάρχει μικρή διαφορά στα μπαλκόνια του διαμερίσματος και στη θέση του κτιρίου. Αυτά με εμποδίζουν στην έκδοση της βεβαίωσης εφόσον τηρούνται εμβαδό, όγκος και χρήση;

Συνέναιση δεν υπάρχει για ανσύσταση φακέλου. 

θα γίνει μεταβίβαση και έχουν διαφωνίες με τη μηχανικό του αγοραστή. 

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση απώλειας φακέλου μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα σχέδια της σύστασης για το συμβόλαιο, αλλά δε θυμάμαι που.

 

Link to comment
Share on other sites

feidelliou

βεβαίωση μπορείς να δώσεις μόνο με τα σχέδια της άδειας, δυστυχώς όχι με υπονοούμενα από άλλα στοιχεία... το σκαρίφημα είναι ενδεικτικό...

Η μικρή διαφορά στα μπαλκόνια και στη θέση του κτιρίου (σε σχέση με τα σχέδια της άδειας και όχι της σύστασης) απαιτούν τακτοποίηση ή σίγουρα αν είναι στις εξαιρέσεις θα πρέπει να αναφερθούν στην τεχνική σου έκθεση, κάτι που σε ξαναγυρνάει στην τακτοποίηση, εκτός και αν ο αγοραστής έχει πέσει στα γόνατα και εκλιπαρεί να του το δώσετε...

Αν υπάρχουν διαφωνίες με τη μηχανικό του αγοραστή δεν μπορεί προχωρήσει η πώληση αν δεν λυθούν.... πολύ επικίνδυνο μονοπάτι διαλέξατε ... ελπίζω με πολύ καλή αμοιβή :confused:

Σε διορθώνω λίγο: "σε περίπτωση απώλειας φακέλου μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα σχέδια της σύστασης για το συμβόλαιο την τακτοποίηση με την προϋπόθεση ότι συμφωνούν απόλυτα με την πραγματικότητα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχοντας βεβαίωση ότι δε βρέθηκε ο φάκελος, και με αντίγραφα τοπογραφικού και κάτοψη της σύστασης και στέλεχος, προχωράω με αυτά για τακτοποίηση, ή πρέπει να κάνω ανασύσταση;

διάγραμμα δόμησης θα κάνω από την αρχή στην τακτοποίηση.

θα χτυπήσουμε και όλες τις πόρτες στην πολυκατοικία μήπως βρούμε και τπτ άλλο

update: της είπα της πελάτισας ότι πρέπει να πάει για ανύσταση φακέλου και ξαφνικά βρέθηκαν από γείτονα κάποια σχέδια, και συνενοήθηκα με την πολεοδομία και θα μου τα σφραγίσουν ως γνήσια αντίγραφα από τη σειρά του ιδιοκτήτη, και θα κρατήσουν και αυτοί αντίγραφα από ότι έχω σε ένα φάκελο, χωρίς όμωςσ να κάνω ανασύσταση φακέλου.

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αυτό που συζητάτε, επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ κάτι παρόμοιο...διάβασα την ΕΓΚΥΚΛΙΟ 2 που στη σελίδα 9, παράγραφος 7 καθιστά σαφές ότι«αν έχεις απώλεια του φακέλου της Ο.Α. για προ του 1983 τότε προσαρτώνται τα αντίγραφα σχεδίων που προσαρτήθηκαν στη σύσταση εφόσον συμφωνούν με την πραγματικότητα. ΑΛΛΙΩΣ αν δεν υπάρχουν σχέδια από τη σύσταση πας για ανασύσταση φακέλου.

Τι καταλαβαίνουμε λοιπόν?

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία ασάφεια που είχε αναφερθεί από την αρχή του νόμου.

Δηλαδή μας λέει ότι ο Συμβολαιογράφος μπορεί να πάρει τα σχέδια από συμβόλαια προ του 1983,

όμως ποιος μηχανικός θα δώσει βεβαίωση χωρίς τα σχέδια της αδείας;

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από το λεκτικό της εγκυκλίου καταλαβαίνω ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνει ανασύσταση αν έχεις σχέδια από σύσταση οριζ. ιδιοκτ.....δε λέω ότι είναι σωστό **αλλά πάντως μας διευκολύνει να δώσουμε βεβαίωση.

 

**μου έχει τύχει πολλές φορές τα σχέδια της σύστασης να μην είναι ίδια με της αδείας. είχα και περίπτωση που στα σχέδια της σύστασης να υπάρχει υπόγεια αποθήκη και στην άδεια να μην υπάρχει υπόγειο.....

Link to comment
Share on other sites

αναφέρει στη νομοθεσία ότι εάν έχει χαθεί ο φάκελος ή κάποια από τα σχέδια της άδειας, τα σχέδια της σύστασης μπορείς να τα χρησιμοποιείσεις για το συμβόλαιο ή να τα ανεβάσεις στο σύστημα εαν κάνεις τακτοποίηση, αν ταιριάζουν με την πραγματικότητα, αλλά δεν αποτελούν αποδεικτικό στοιχείο νομιμότητας. 

Εγώ τώρα είμαι ακόμα μπερδεμένη, γιατί έχει γίνει μικρή μετατόπιση της πολυκατοικίας που έχω να δώσω βεβαίωση διαμερίσματοςς, και ενώ το διαμέρισμα είναι νόμιμο ως μονάδα, δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω βεβαίωση.

Η βεβαίωση όμως λέει: στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.
μπλα μπλα.... : αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου κτιρίου-κατασκευής ή της διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας έως δύο τοις εκατό (2%), μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα – επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.

Που σημαίνει δεν ελένχω εσωτερικές διαρυθμίσεις, μπαλκόνια, ανοίγματα σε λογικά πλαίσια.

Αλλά κοίταξε ποτέ κανένας σας τις αποστάσεις του διαμερίσματος από τα όρια του οικοπέδου?

τι να κάνω εγώ τώρα; τακτοποίηση για μετατόπιση κτιρίου μόνο για το ένα διαμέρισμα?? ένα στέλεχος και τοπογραφικό άδειεας, και το Δ.Κ. δεν έχει στρογγυλή σφραγίδα, είναι από τα πρόχειρα. 

θα πάω να ρωτήσω στην πολεοδομία και με τη διευθυνση μήπως έχει κάνει και κανένας 3843 τακτοποίηση μήπως βρω κάτι, γιατί δεν υπάρχει συνοχή ούτε στις απόστασεις Δ.
 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, feidelliou said:

Η βεβαίωση όμως λέει: στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

μπλα μπλα.... : αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου κτιρίου-κατασκευής ή της διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτησίας έως δύο τοις εκατό (2%), μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα – επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.

Που σημαίνει δεν ελένχω εσωτερικές διαρυθμίσεις, μπαλκόνια, ανοίγματα σε λογικά πλαίσια.

 

Πιστεύω πως παρόλο που αναφέρει μόνο δόμηση κάλυψη και ύψος η βεβαίωση, αν έχω αλλαγή στην διάσταση ανοίγματος μεγαλύτερη του 20% την οποία κατά συνέπεια δεν μπορώ να την βάλω κατ3, δεν νομίζω να γίνετε να εκδοθεί βεβαίωση.

Όσο για την ανασύσταση, θεωρώ κακογραμμένο το κείμενο στην εγκύκλιο, όπως λέει και ο νόμος δεν αποτελεί στοιχείο νομιμότητας η κάτοψη της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.