Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πελάτης κάνει αγορά ολόκληρου κτιρίου -πολυκατοικίας στην Αθήνα με ειδική χρήση καταστήματος σε όλους τους ορόφους. Η αγορά γίνεται το 2018 και πρώτα γίνεται ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών με 4495/17 από τον πωλητή και και ο μηχανικός του δίνει βεβαίωση. Στο κτίριο δεν υπάρχει σύσταση.

Καλούμαι εγώ σήμερα από τον πελάτη αγοραστή να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης από καταστήματα σε κατοικία σε όλο το κτίριο. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ο πρώτος μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση έκανε σχετικά καλή δουλειά, κάποια πράγματα του ξέφυγαν (και δεν εννοώ λεπτομέρειες αλλά αλλαγές στο περίγραμμα του κτιρίου). Ίσως φταίει ότι υπάρχουν εσοχές και πολλοί όροφοι και μάλλον μπερδεύτηκε, δεν εντοπίζω δόλο. 

Τώρα εγώ τι κάνω ? Τακτοποιώ ότι του ξέφυγε με 4495 ? Το συμβόλαιο αγοράς μετά θα έχει πρόβλημα ? Από την άλλο επειδή κάποια στιγμή θα κάνει σύσταση θέλω να είναι σωστά τακτοποιημένα όλα και δεν μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια. Μπορώ να κάνω τακτοποίηση και αν μετά κάνει σύσταση ίσως να χρειαστεί μία επανάληψη συμβολαίου αγοράς ?! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νικ. Δε βλέπω να μπορείς εσύ να λύσεις το πρόβλημα του συναδέλφου. Έχω την άποψη ότι πρέπει ο συνάδελφος, σε συνεννόηση με αγοραστή και συμβολαιογράφο να δουν πως θα γίνει η διόρθωση του συμβολαίου συμπεριλαμβάνοντας τις μη τακτοποιημένες κατασκευές. Αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο δε βλέπω άλλη λύση (εφόσον πολεοδομικά γίνεται) από τη νομιμοποίηση με πληρωμή προστίμου ανέγερσης και διατήρησης των αυθαίρετων-μη τακτοποιημένων-κατασκευών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω εγώ τακτοποίηση σήμερα εκ νέου με 4495 για ό,τι λείπει χωρίς να ενημερώσω παλιό μηχανικό έχω ευθύνη ? Το πρόβλημα θα προκύψει σε μελλοντικό συμβόλαιο έτσι και αλλιώς και ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα μέχρι τότε από όσο μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να αποδέχεσαι, αφού θα αναγράψεις στην Τ.Ε ότι το ακίνητο έχει τακτοποιηθεί με βάση προηγούμενη δήλωση, ότι οι αυθαιρεσίες έγιναν μετά το 2011 που φυσικά απαγορεύεται να τις τακτοποιήσεις. Μην μπλέχεις με τέτοιες καταστάσεις. Θα βρεις τον μπελά σου. 

Να διορθώσουν το συμβόλαιο και φυσικά αν κάποιος πρέπει να ανοίξει τη δήλωση για να την τροποποιήσει αυτός θα είναι ο αρχικός μηχανικός και όχι εσύ. Διαφορετικά, εξετάζεις την περίπτωση νομιμοποίησης με πληρωμή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης για τα μη τακτοποιημένα όπως σου είπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο δεν συμφωνώ με τη λογική σου δηλ  στο  να αλλάξει η δήλωση υποχρεωτικά  με τον αρχικό μηχανικό-δηλαδή αν πέθανε ή βγήκε στην σύνταξη τι πρέπει να γίνει

Προσωπικά είχα σε πολυκατοικία 8 ιδιοκτησίες με ρυθμίσεις Ο.Ι με 4 μηχανικούς  (μέσα και εγώ) άλλες με τον 4178 και άλλες με τον 4495

Μου ζήτησαν να κάνουν αλλαγή της αρχικής σύστασης

Με μια κοινή δήλωση όλων ρύθμισα τα κοιν/στα και ότι σφάλματα είχαν όλες οι δηλώσεις (ακόμη και της δικής μου)

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ στην περίπτωση σου αν κατάλαβα καλά ΔΕΝ έγινε κάποιο συμβόλαιο μεταξύ των αρχικών τακτοποιήσεων και της νέας τακτοποίησης συμμαζέματος που έκανες εσύ. Άρα δεν είναι ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν έγινε και δεν λέω ότι είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση!

Συμφωνώ ότι πρέπει να προηγηθεί η διόρθωση του τελευταίου συμβολαίου, αλλά διαφωνώ με τα περί αρχικού μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

βασιλη, νομιζω οτι αυτο που λες ειναι διαφορετικο απο το ερωτημα που ετεθη.

Στην δικη σου οικοδομη εγιναν τακτοποιησεις και μετα , σωστα τακτοποίησες εσυ τα κοινοχρηστα, κατ εντολη ολων.

[εχω επιφυλαξεις αν μπορουσες να διορθωσεις τις υπαγωγες των αλλων ιδιοκτητων...]

Παντως, στην περίπτωσή σου,   δεν ειχε γινει κανενα συμβολαιο μεχρι τοτε.

Στο ερωτημα  του νικ εγινε τακτοποιηση εγινε μεταβιβαση και σημερα βρεθηκε να ειναι λαθος οι τακτοποιησεις.

Αρα

-γινονται οι σωστες τακτοποιησεις και

-ή γινεται επαναληψη/διορθωση του συμβολαιου

- ή με όποιον τροπο προτεινει ο συμβ/φος

[το εχουμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα  των συμβολαιων που εγιναν με βαση  λαθεμενες βεβαιωσεις

...απαντηση για το τι εκανε, δεν μας εδωσε κανενας συναδελφος]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.