Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε πολυόροφο κτήριο γραφείων με άδεια του 1973, αντιμετωπίζω το εξής : το προς εξέταση γραφείο, συγκρινόμενο με τα προβλεπόμενα στην άδεια, είναι μικρότερο κατά 5 περίπου μ2. Ο χώρος έχει αποδοθεί στον κοινόχρηστο διάδρομο. Το σχέδιο της σύστασης συμφωνεί με την πραγματοποιημένη κατάσταση. Άρα, δεν έχω ιδιοκτησιακό πρόβλημα, αλλά έχω διαφορά σε σχέση με την άδεια. Πως το αντιμετωπίζω ? Είναι ασφαλές το να δώσω βεβαίωση ή πρέπει κάπως  (πως?) να το τακτοποιήσω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει γίνει μετατόπιση των ορίων της ιδιοκτησίας πέραν των νομίμων αποκλίσεων; τότε κάνεις τακτοποίηση με αυτήν την αιτιολογία, και φυσικά να ελένξει το Ε9 ο ιδιοκτήτης. 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτησία δεν άλλαξε ούτε σε εμβαδόν, ούτε και σε περίγραμμα σε σχέση με τα προβλεπόμενα στην σύσταση. Το Ε9 συμφωνεί κι αυτό με την πραγματοποιημένη κατάσταση. Θεωρητικά, δεν έχω υπερβάσεις σε εμβαδόν και όγκο. Αντιθέτως, ο διάδρομος μεγάλωσε σε σχέση με αυτό που προβλεπόταν στην άδεια, ενώ κι αυτός συμφωνεί με τα προβλεπόμενα της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, mapost said:

Η ιδιοκτησία δεν άλλαξε ούτε σε εμβαδόν, ούτε και σε περίγραμμα σε σχέση με τα προβλεπόμενα στην σύσταση. Το Ε9 συμφωνεί κι αυτό με την πραγματοποιημένη κατάσταση. Θεωρητικά, δεν έχω υπερβάσεις σε εμβαδόν και όγκο. Αντιθέτως, ο διάδρομος μεγάλωσε σε σχέση με αυτό που προβλεπόταν στην άδεια, ενώ κι αυτός συμφωνεί με τα προβλεπόμενα της σύστασης.

εμείς συγκρίνουμε αποκλειστικά και μόνο με τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. για έλενχο τμ, κμ, και χρήση.

επίσης δε μας απασχολεί οποιαδήποτε διαφοροποίηση των κοινόχρηστων χώρων, γιατί εκδίδεται η βεβαίωση για την Ο.Ι. μόνο. 

η σύσταση εφόσον παρουσιάζει την σημερινή κατάσταση, συμαίνει ότι υπάρχει συναίνεση των ιδιοκτητών για την τροποποίηση των κοιν/στων χώρων, αφού στα συμβόλαια αγοράς δήλωσαν ότι έλαβαν γνώση του περιεχομένου της σύστασης. 

επίσης αν δεν κάνω λάθος, σε κτίρια προ του 1983, και όταν προχωράμε σε τακτοποίηση ή/και συμβόλαιο, τότε ο νόμος επιτρέπει να χρησιμοποιηθούν τα σχέδια τη σύστασης για να τα ανεβάσουμε στην ηλ.πλατφόρμα του ΤΕΕ, εφόσον απεικονίζουν την υφιστάμενη κατάσταση, αλλά όχι για έλενχο νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρυθμισμένο ακίνητο- Ο.Ι.  Ν 4178 που έχει πάρει επιφάνεια κοινοχρήστων (που έχει ρυθμιστεί με συναίνεση -οκ) θέλουν να πωληθεί και ζητήθηκε βεβαίωση. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβόλαιο θα γίνει ( νομίζω αγοραπωλησία). Οι αυθαιρεσίες είναι οκ, . Τι πρέπει να γράψω στο 5- σελιδο της δήλωσης της βεβαίωσης ώστε να είμαι σωστή?Η βεβαίωση δεν βγαίνει για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία ουσιαστικά?Το γεγονός ότι η Ο.Ι. έχει πάρει κοινόχρηστα, εμάς τους μηχανικούς πως μας αγγίζει ή δύναται να μας δημιουργήσει πρόβλημα σε ένα συμβόλαιο? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση της δήλωσης εφόσον αναγράφεται το τι έχει γίνει (αναγραφή ότι έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση σε Κ.Χ της πολυκατοικίας) εσύ δεν έχεις κάποιο θέμα πέραν του να επαληθεύσεις  τα μετρικά στοιχεία της δήλωσης (αν δεν την είχες κάνει η ίδια τη δήλωση) και την τυχόν ύπαρξη νέων αυθαιρεσιών.  Στη βεβαίωση Ν. 4495 που θα εκδόσεις αναγράφεις ότι η τάδε οριζόντια έχει τακτοποιηθεί δυνάμει της με α/α δήλωσης οριστικής υπαγωγής με ηλεκτρονικό αριθμό τάδε....

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ τα μέτρα, ρυθμιση κτλ. Ο συμβ/φος αν διαβάσει το 5 σελιδο το οποίο λέει κάτι απλά μόνο" η τάδε οριζόντια έχει τακτοποιηθεί δυνάμει της με α/α δήλωσης οριστικής υπαγωγής με ηλεκτρονικό αριθμό τάδε. .."  και προχωρήσει προς συμβόλαιο χωρίς να ξέρει τι έχει ρυθμιστεί,δεν θα υπάρχει σύγχυση? Φυσικά στην κάτοψη υπάρχει ο χαρακτηρισμός κοινόχρηστος χώρος κτλ σε επαφή- συνλειτουργία με Ο.Ι. Ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε τη βεβαίωση και δε έχω λόγους να μην την δώσω αναφορικά με τις ρυθμίσεις. Απλά το πως θα χειριστούν το κοινόχρηστο δεν καταλαβαίνω και δεν γνωρίζω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά (από νέο ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας. Σε οριζοντια ιδιοκτησια - διαμερισμα με κατασκευη τζακιου στο καθιστικο χωρις να το δειχνει η εγκεκριμενη κατοψη (κ ενα κουφωμα ελαφρως μετατοπισμενο) δινουμε βεβαιωση ή τακτοποιω με μια λοιπη και αναλυτικο κ υστερα βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.