Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

On 4/11/2017 at 3:08 ΜΜ, kan62 said:

Το σύστημα του ν.4178 βγάζει σήμερα βεβαιώσεις κανονικά για περιπτώσεις χωρίς αυθαιρεσίες.

Παράδειγμα ...

post-68089-0-70202900-1509800879_thumb.jpg

Καλησπέρα, θα μπορούσαμε να έχουμε ένα υπόδειγμα Βεβαίωσης Μηχανικού για τον Ν4495/17 ως βοήθημα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βεβαίωση εκδίδεται από το σύστημα δηλώσεων ν. 4495/17 και δεν μπορείς να κάνεις επεξεργασία. Επιπλέον, σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται να αναφέρονται κάποια πράγματα στην τεχνική έκθεση που την συνοδεύει. Στο πεδίο της ΤΕ μπορείς να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα μια γνώμη σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει.

 

Σε αυτοψία διαμερίσματος για βεβαίωση μηχανικού, σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να έχει στην πρόσοψη μία αρχιτεκτονική προεξοχή 0,40χ4,50 η οποία στην πράξη κατασκευάστηκε 0,40χ3,70.  Λείπει κοινώς ένα τμήμα 0,40χ0,80 το οποίο δεν κατασκευάστηκε ποτέ.

Η ίδια διαφορά υπάρχει προφανώς σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Άλλες αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν στην οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Δίνω βεβαίωση κανονικά αφού δεν έχουμε υπέρβαση δόμησης ή πρέπει να το χειριστώ κάπως αλλιώς;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στην περίπτωση εργολαβικού προσυμφώνου μεταβίβασης ποσοστών οικοπέδου, που έχει περατωθεί η οικοδομή, ο οικοπεδούχος πρέπει να προχωρήσει στην οριστική συμβολαιογραφική πράξη, πώς λέγεται η πράξη αυτή ?

Ο οικοπεδούχος έχει 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες και τον αέρα. Θα εκδόσω μία βεβαίωση που να φορά το σύνολο των, προς τον οικοπεδούχο, συμφωνηθέντων

ή μία για κάθε προσυμφωνημένη οριζόντια?

Σημ: Ο οικοπεδούχος δηλώνει στο ε9 τις οριζόντιες και το ποσοστό επί του οικοπέδου (ποσοστό αντιπαροχής)

STEK

Παράθεση

Σε αυτοψία διαμερίσματος για βεβαίωση μηχανικού, σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να έχει στην πρόσοψη μία αρχιτεκτονική προεξοχή 0,40χ4,50 η οποία στην πράξη κατασκευάστηκε 0,40χ3,70.  Λείπει κοινώς ένα τμήμα 0,40χ0,80 το οποίο δεν κατασκευάστηκε ποτέ.

Να δώσεις βεβαίωση!! Σύμφωνα με την παραγράφο 3 περιπτώσεις β,γ και δ του άρ.81 ν.4495/17 .

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από πότε ειναι αυτο το εργολαβικό?

Εχουν περασει 4 χρονια?

Εχει γινει συσταση ΟΙ σε ολοκληρη την οικοδομη?

Ο εργολαβος δικαιουται να τακτοποιησει για αυθαιρεσιες στα "δικα του".

δες στην ΠΟΛ1237/14

Δικαίωμα εργολάβου (εργολαβικό αντάλλαγμα) σε ακίνητο, εφόσον έχουν παρέλθει τέσσερα έτη από την έναρξη των οικοδομικών εργασιών, η οποία προκύπτει από τη θεώρηση της οικοδομικής άδειας από την αστυνομία, ή πριν την παρέλευση των τεσσάρων ετών, εφόσον το ακίνητο έχει χρησιμοποιηθεί καθ΄ οιονδήποτε τρόπο από τον εργολάβο.
Αν για οποιαδήποτε αιτία δεν αναγράφεται η ημερομηνία έναρξης εργασιών στην άδεια οικοδομής, η έναρξη εργασιών πιστοποιείται από το Ι.Κ.Α. ή από τα παραστατικά εργασιών (εκσκαφές, κατασκευή φέροντος σκελετού και γενικά κάθε πρόσφορο στοιχείο, το οποίο μπορεί να την πιστοποιήσει).

 

και μετα με τον λογιστη.

"κατι" δεν φαινεται να παει καλα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2019 at 9:49 ΠΜ, stek said:

Σε αυτοψία διαμερίσματος για βεβαίωση μηχανικού, σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να έχει στην πρόσοψη μία αρχιτεκτονική προεξοχή 0,40χ4,50 η οποία στην πράξη κατασκευάστηκε 0,40χ3,70.  Λείπει κοινώς ένα τμήμα 0,40χ0,80 το οποίο δεν κατασκευάστηκε ποτέ.

Η ίδια διαφορά υπάρχει προφανώς σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Άλλες αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν στην οριζόντια ιδιοκτησία.

@stek H μη κατασκευή ΔΕΝ αποτελεί αυθαιρεσία, διότι αν ήθελες να την καταγράψεις (πχ ως Λοιπή παράβαση με αναλυτικό στην περίπτωσή σου) δεν θα μπορούσες να έχεις αποτέλεσμα (0 όγκος σκυροδέματος για την προεξοχή επί Τιμή μονάδας = error)
Μνημόνευσε το στην τεχνική έκθεση για να είσαι πλήρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί και αλλού, αλλά έκανα Search και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Μου ζητάει συμβολαιογράφος να γράψω στα σχόλια ότι η διαδικασία έχει περαιωθεί, ενώ η διαδικασία είναι περαιωμένη στο ηλεκτρονικό σύστημα και το γράφει ξεκάθαρα!!!

Μου αναφέρει, ότι είναι κάποια εγκύκλιος που έχει αναρτηθεί τώρα, αλλά την έψαξα και δεν τη βρίσκω κάπου.

Γνωρίζετε κάτι ή είναι απλά καψόνια?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, boynique said:

...

Μου ζητάει συμβολαιογράφος να γράψω στα σχόλια ....

που κάνεις σχόλια εσύ ως Μηχανικός??

 

Link to comment
Share on other sites

Να της/του ζητήσεις να σου στείλει την εγκύκλιο ! 

Ένας και μοναδικός συμβολαιογράφος μου έχει ζητήσει κάτι αντίστοιχο αλλά όλοι οι υπόλοιποι δεν το έχουν απαιτήσει. Σε εκείνη την περίπτωση το έκανα γιατί ήταν απόλυτος, επίμονος και δεν έβγαζα άκρη.

Κάτι λάθος συμβαίνει εδώ μιας και η δήλωση περαίωσης είναι ένα ηλεκτρονικό έντυπο το οποίο εκδίδεται από το ΥΠΕΚΑ και το οποίο έχει ενσωματωμένες τις σχετικές βεβαιώσεις περαίωσης. Καταρχήν το γράφει στον ΤΙΤΛΟ !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από πότε ειναι αυτο το εργολαβικό? 

Το εργολαβικό είναι από το 2004. Ο εργολάβος προφανώς πώλησε τις άλλες οριζόντιες στην ίδια οικοδομή, ιδέα δεν έχω. Στις δύο οριζόντιες του οικοπεδούχου που έκανα αυτοψία για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης δεν υπήρχαν υπερβάσεις. Θέλω να ξέρω αν η βεβαίωση νομιμότητας αφορά το σύνολο των οριζόντιων ιδιοκτησιών του οικοπεδούχου......  ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.