Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

ειχες πει:

"Καλημέρα, στην περίπτωση εργολαβικού προσυμφώνου μεταβίβασης ποσοστών οικοπέδου, που έχει περατωθεί η οικοδομή, ο οικοπεδούχος πρέπει να προχωρήσει στην οριστική συμβολαιογραφική πράξη, πώς λέγεται η πράξη αυτή ?"

Υποθετω οτι δεν  εννοεις οτι σημερα, μετα απο 15 χρόνια,  θα κανει συσταση ΟΙ για τα δικα του.:-(

τι πραξη θελει να κανει.?

Μιλησες με τον συμβολαιογραφο του?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/2/2019 at 2:48 ΜΜ, Astrolavos said:

την έχω την βεβαίωση του 3843 με την τρίτη σφραγίδα κανονικά. Απλά αυτό που ήθελα να σιγουρέψω, μιας και δεν έχει τύχει να ξαναδώσω βεβαίωση με ήδη τακτοποιημένη αυθαιρεσία με παλαιότερο νόμο, ότι δεν επιλέγω να τσεκάρω το κουτάκι:

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

αλλά το δεύτερο κουτάκι που προανέφερα. Σε ευχαριστώ.

Χαίρετε,

Έχω να εκδώσω την πρώτη μου βεβαίωση μηχανικού από το σύστημα του ν 4495/17 και δεν εντοπίζω το συγκεκριμένο πεδίο επιλογής (κουτάκι) που αναφέρετε. Η ερώτηση μου έχει ως εξής:  Πελάτης που τακτοποίησε τον Η/Χ με το Ν 3843/10 καλείται να πληρώσει 100 € πρόστιμο για την έκδοση βεβαίωσης + τεχνικής έκθεσης (το 5σέλιδο που ζητούν οι συμβολαιογράφοι) ώστε να υπαχθεί στην Κατηγορία 5? δε γίνεται να "γλυτώσει" το πρόστιμο? που κάνω λάθος? και μία δεύτερη ερώτηση επί προσωπικού (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, γιατί το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ μου αναφέρει για την εργασία έκδοσης βεβαίωσης ν 4495/17 αμοιβή ίση με 350€ σε διαμέρισμα 90τμ με +4,5τμ Η/Χ? κάνω κάτι λάθος ? πως θα μάθω τι αμοιβή να ζητήσω από τον πελάτη? )

Με εκτίμηση

Edited by dlpavloss
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, οπωσδήποτε κάπου κάνεις λάθος,, αφου λες έχει τακτοποιήσει με 3843 ήδη γιατί να ξαναδηλώσει και μάλιστα να το δηλώσεις σαν κατ. 5?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να εκδόσεις βεβαίωση πρέπει να ελέγγεις το ακίνητο.

Προφανώς το έλεγξες και βρήκες ότι η μόνη αυθαιρεσία είναι ο χώρος που εντάχθηκε στον Ν3843/10

Δεν υπάρχει λόγος να το επανεντάξεις στον Ν4495 εκτός αν δεν έχει αποπληρώσει το πρόστιμο και θέλεις να κάνεις συμψηφισμό.

Όμως υπάρχει και η παράγραφος του Ν4495, που λέει πως αν περάσει από τον Ν4495 ενώ έχει αποπληρώσει το πρόστιμο και ταυτόχρονα δεν έχει ΥΔ>40%, ΥΚ>20% και δεν είναι εντός πρασιάς, εξαιρείται οριστικά από την κατεδάφιση εφόσον πληρώσει παράβολο 100€. (Δεν το έχω κάνει και δεν γνωρίζω την διαδικασία)

Αυτό όμως σημαίνει πως είναι κατηγορία 4 και όχι 5 που λες.

Όσον αφορά την αμοιβή, δεν υπάρχει νόμιμη/ελάχιστη (όπως θες πες την) αμοιβή για βεβαίωση Ν4495.

Ποιο σύστημα σου ΄υπολόγισε αμοιβή για βεβαίωση δεν γνωρίζω....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όμως αν είναι κατ 4 ή κατ 5 δεν εξαρτάται από το πόσο τοις εκατό της δόμησης του ακινήτου έχει κλείσει, πχ με έναν ημιυπαίθριο χώρο τον οποίο έχουν κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!  Μετά από 15 χρόνια ...... Ας όψεται το κτηματολόγιο! Προσπαθώ να επικοινωνήσω με συμβολαιογράφο, τον ψάχνω εδώ και μέρες αφήνω τηλ. κτλ.

Τώρα, όσο έχει να κάνει με την δική μας νομοθεσία, νομίζω ότι πρέπει να δώσω μία βεβαίωση νομιμότητας για το σύνολο των ιδιοκτησιών, στις οποίες κατανέμεται το ποσοστό που παρακράτησε επί του οικοπέδου ο οικοπεδούχος. Δηλαδή π.χ. 100% ιδιοκτήτης του 35% του οικοπέδου, που επιμερίζεται στους αυτοτελής χώρους σε υπόγειο, ισόγειο και ορόφους (αποθήκη, καταστήματα, διαμερίσματα, αέρας), όπως προσυμφωνήθηκαν στο εργολαβικό.

Η αυτοψία μου θα αφορά κοινόχρηστους χώρους και ακάλυπτο ή να γράψω στην εξουσιοδότηση ότι …δεν αφορά ?

Ορίζεται ποσοστό 5% από τα 35% ως αέρας, διαφοροποιεί κάτι αυτό ?

Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες ιδιοκτησίες του εργολάβου χωρίς οριστικό τίτλο, μ’ ενδιαφέρει ?

Άνοιξα την συζήτηση αυτή σαν προπαρασκευαστική της επικοινωνίας μου με τον συμβολαιογράφο και ευχαριστώ για την αλληλεπίδραση.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Faethon11 said:

Λοιπόν, για να εκδόσεις βεβαίωση πρέπει να ελέγγεις το ακίνητο.

Προφανώς το έλεγξες και βρήκες ότι η μόνη αυθαιρεσία είναι ο χώρος που εντάχθηκε στον Ν3843/10

Δεν υπάρχει λόγος να το επανεντάξεις στον Ν4495 εκτός αν δεν έχει αποπληρώσει το πρόστιμο και θέλεις να κάνεις συμψηφισμό.

Όμως υπάρχει και η παράγραφος του Ν4495, που λέει πως αν περάσει από τον Ν4495 ενώ έχει αποπληρώσει το πρόστιμο και ταυτόχρονα δεν έχει ΥΔ>40%, ΥΚ>20% και δεν είναι εντός πρασιάς, εξαιρείται οριστικά από την κατεδάφιση εφόσον πληρώσει παράβολο 100€. (Δεν το έχω κάνει και δεν γνωρίζω την διαδικασία)

Αυτό όμως σημαίνει πως είναι κατηγορία 4 και όχι 5 που λες.

Όσον αφορά την αμοιβή, δεν υπάρχει νόμιμη/ελάχιστη (όπως θες πες την) αμοιβή για βεβαίωση Ν4495.

Ποιο σύστημα σου ΄υπολόγισε αμοιβή για βεβαίωση δεν γνωρίζω....

Επομένως για συμβολαιογαφική πράξη με θέμα την γονική παροχή διαμερίσματος, μπορώ να γράψω μία απλή βεβαίωση μηχανικού σε απλό έγγραφο word με Α/Α έργου της δήλωσης του ν3843/10 που αιτήθηκα στην πολεοδομία, αν κατάλαβα ορθά (και εφόσον τη δεχθεί η συμβολαιογράφος) χωρίς να μπω στο σύστημα δηλώσεων του ν4495/17 (εκτός αν τίθεται επιλογή του πελάτη να πληρώσει τα 100€ πρόστιμο και να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση ως Κατ. 4) και να παραδώσω ξεχωριστά πάλι σε word την τεχνική έκθεση. σωστά; 

εννοούσα το σύστημα αμοιβών του τεε..

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, dlpavloss said:

Επομένως για συμβολαιογαφική πράξη με θέμα την γονική παροχή διαμερίσματος, μπορώ να γράψω μία απλή βεβαίωση μηχανικού σε απλό έγγραφο word με Α/Α έργου της δήλωσης του ν3843/10 που αιτήθηκα στην πολεοδομία, αν κατάλαβα ορθά (και εφόσον τη δεχθεί η συμβολαιογράφος) χωρίς να μπω στο σύστημα δηλώσεων του ν4495/17 (εκτός αν τίθεται επιλογή του πελάτη να πληρώσει τα 100€ πρόστιμο και να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση ως Κατ. 4) και να παραδώσω ξεχωριστά πάλι σε word την τεχνική έκθεση. σωστά; 

εννοούσα το σύστημα αμοιβών του τεε..

Συνάδελφοι καλημέρα.

μίλησα με τη Συμβολαιογράφο. Μου εξήγησε ότι: Προκύπτει η 5σέλιδος δήλώση του μηχανικού με αναφορά του ιστορικού τακτοποιήσεων (ν. 3843/10) και υποχρεωτική η ένταξη του Η/Χ στην Κατ 4 του ν4495/17 χωρίς να γλυτώσουμε το πρόστιμο των 100€ που ορίζεται από το σύστημα, διότι ο ν3843/10 όπως μου ανέφερε είναι αντισυνταγματικός μαζί με τον ν4014/11.

Link to comment
Share on other sites

.. Συνάδελφοι εδώ. Χριστιανόπουλα μου, ποιό άρθρο το λέει οτι ιδιοκτήτης που υπάχθηκε στο 3843 για αυθαίρετη κατασκευή αν τακτοποιήσει με κατηγορία 4 Ν4495 τότε πληρώνει 100 και νομιμοποιείται για παντα?

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 1:09 ΜΜ, Arche said:

.. Συνάδελφοι εδώ. Χριστιανόπουλα μου, ποιό άρθρο το λέει οτι ιδιοκτήτης που υπάχθηκε στο 3843 για αυθαίρετη κατασκευή αν τακτοποιήσει με κατηγορία 4 Ν4495 τότε πληρώνει 100 και νομιμοποιείται για παντα?

 για πάντα δεν νομιμοποιείται ..  όπως ορίζεται : Άρθρο 96 δ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4: Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και αναστέλλεται για τριάντα (30) έτη η επιβολή κυρώσεων σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, μετά την υπαγωγή, την καταβολή του σχετικού παραβόλου και την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου, με την επιφύλαξη εφαρμογής των οριζομένων στο άρθρο 97, οι εξής αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης: ... καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.... Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013 ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.