Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

1 ώρα πριν, laxanos said:

Αν έχω βεβαίωση ότι δεν έχω υπέρβαση σε κάλυψη δόμηση ύψος και θέλω να την ακυρώσω ώστε να δώσω βεβαίωση εξαιρέσεων (Κ3 περίπτωση θ) τότε:

1: Αγνοώ την πρώτη και βγάζω δεύτερη?

2: Κάνω αίτημα επιστροφής σε υπαγωγή?

Πιο πολύ με ενδιαφέρει μην κάνω τζάμπα το αίτημα γτ τον τύπο της βεβαίωσης τον επιλέγω πριν την υπαγωγή ενώ το αίτημα αφορά 
επιστροφή σε υπαγωγή.

κοίταξε τι έγραφαν οι οδηγίες για βεβαιώσεις ν. 4178 στα ψηφιακά αιτήματα

Επαναφορά κατάστασης βεβαίωσης από "Οριστική" σε "Υπαγωγή" (**) 
Εγκρίνεται εφόσον δεν έχει παρέλθει 2µηνο από την ηµεροµηνία αυτοψίας και επίσης συνοδεύεται µε Υ∆ του διαχειριστή Μηχανικού ότι αναλαµβάνει κάθε ευθύνη που προκύπτει από οποιαδήποτε τροποποίηση, καθώς και την υποχρέωση της ενηµέρωσης κάθε ιδιώτη, ∆ηµόσιας Αρχής ή άλλου παραλήπτη στον οποίο έχει  ήδη χορηγηθεί οποιοδήποτε  στοιχείο της παρούσας δήλωσης. Οι αλλαγές που επιτρέπονται αφορούν λεκτικά, γεωγραφικό εντοπισµό κλπ και όχι ηµ/νία αυτοψίας ή αλλαγή τύπου βεβαίωσης**

** Σε περίπτωση που η Βεβαίωση µηχανικού δεν επιδέχεται διόρθωσης ως ανωτέρω (π.χ. έχει επιλεγεί λάθος τύπος βεβαίωσης ή εάν δεν έπρεπε καν να εκδοθεί βάσει της κείµενης νοµοθεσίας) ο µηχανικός µπορεί να αιτηθεί την επαναφορά της Βεβαίωσης σε προσωρινή υπαγωγή και στο πεδίο «Περιγραφή» των βασικών στοιχείων να αναγράψει µε κεφαλαία γράµµατα τη φράση «ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ – ∆ΕΝ ΕΧΕΙ ∆ΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ».

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κοίταξα τις υπόλοιπες θ.σ.α. γιατί είναι ένα τεράστιο υπόγειο και πήγα κατευθείαν στο σημείο με τη δική μου.Και εγώ Δημήτρη το ίδιο πιστεύω. Ότι δηλαδή πήγα, είδα ότι υπάρχει εκεί ο χώρος 2,5 επί 5 πχ και είμαι οκ. Δεν με απασχολεί τι γίνεται παραδίπλα.αφού ελέγχω ο.ι. ξαναλέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με παιδεύει μία βεβαίωση αδομήτου που θέλω να εκδώσω για αγροτεμάχιο....

Πρόκειται για ένα αγροτεμάχιο αδόμητο μέσα στο οποίο έχει κατασκευασθεί μάντρα του γείτονα με οικοδομική  άδεια. Κοινώς το όμορο έχει βγάλει άδεια για περιτοίχιση αλλά δεν έχει τηρήσει σωστά το κοινό μας όριο με αποτέλεσμα να μπει μέσα στου πελάτη μου 2 μ.... 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Δίνω βεβαίωση?

ο πελάτης βιάζεται γιατί έχει βρει αγοραστή, αλλά θέλει να πουλήσει με το εμβαδόν που είχε εδώ και 50 χρόνια το ακινητό του κι όχι μικρότερο επειδή ο γείτονας έκανε λάθος τα όρια του.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα βρει με τον γειτονα...

μεχρι να βγαλει δικαστική αποφαση κατα του γειτονα

για να "παρει πισω" την λωριδα....ο αγοραστης θα εχει "χαθει"

Αυτος διαλεγει...

Περισσοτερα συζηταει με τον διηγορο του.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Roukat

η βεβαίωση αυτή θα συνοδεύεται από τοπογραφικό το πιθανότερο ... εκεί τι θα δείξεις??? 

δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση με αυθαίρετη κατασκευή εντός .... τι "αδόμητο" θα ήταν άλλωστε ???

και τέλος πάντων ο αγοραστής τι άποψη έχει ??? στραβός είναι ? Καλό είναι να θυμόμαστε ότι από την βεβαίωσή μας εξαρτάται η εγγυρότητα του συμβολαίου και η ακεραιότητα του περιουσιακού στοιχείου του αγοραστή με τον οποίο παντρευόμαστε μετά την μεταβίβαση....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύουν όλα αυτά.....γι αυτό πρότεινα να μας αποζημιώσει ο γείτονας για τη λωρίδα αυτή και να μεταφέρουμε το όριο μας στο υλοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω αποθήκη ανεξάρτητα ΟΙ η οποία έχει αλλάξει χρήση με το 3843 και με το 4178 έχει ενοποιηθεί με την υπερκείμενη ΟΙ.

Τώρα γίνεται τροποποίηση της σύστασης για να προετοιμαστεί η επικείμενη πώληση.

Ο συμβολαιογράφος επιμένει να διατηρήσει τις ΟΙ σαν ανεξάρτητες με την υποσημείωση πως είναι λειτουργικά ενιαίες. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Στην πώληση πώς θα δοθούν οι δύο απαιτούμενες βεβαιώσεςι, εφόσον δεν θα υπάρχουν  δυο "αυτοτελείς και διακεκριμένες ιδιοκτησίες" παρά μία  ενιαία. Νομίζω είναι απαραίτητη η συνένωση τους στην τροποποίηση της σύστασης. Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να  γίνει  τροποποιηση της  συστασης  και ως προς τί?

 Δυο ηταν οι ανεξαρτητες  ΟΙ  και δυο θα παραμεινουν...

Η μονη αυθαιρεσια ειναι η "λειτουργικη" συνενωση. Αυτην τακτοποιείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H τροποποίηση θα γίνει έτσι και αλλιώς, για άλλους λόγους.

Η συνένωση τακτοποιήθηκε. Το ερώτημα μου είναι, εφόσον ενοποιήθηκαν λειτουργικά και πολεοδομικά, δεν πρέπει να ενοποιηθούν και συμβολαιογραφικά; Πώς θα δώσω στο προσεχές μέλλον δύο βεβαιώσεις για δύο ιδιοκτησίες, οι οποίες είναι όμως ενωμένες με εσωτερική σκάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.