Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

 

Αντιθετα ειναι.

 Ο νομος οριζει:

"στο ακίνητο [μια οικοδομη] ή στη διακεκριμενη αυτοτελη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησια, μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοκτητων ή κοινοχρηστων χώρων του ακινητου= κτισματος]

[εισοδος/διαδρομοι/σκαλες γενικα "χωροι το κτισματος"]

Αυθαιρετες κατασκευες στον ακαλυπτο ειναι αυθαιρεσια -μή χώροι του κτισματος-

που πρεπει να τακτοποιηθει πριν την πωληση, να αποκτησει ταυτοτητα και ποσοστα, με τροποποιηση της συστασης.

Αλλως, μετα την πωληση, ο αγοραστης δικαιουται να ζητησει την κατεδαφιση, δικαιουται να αρνηθει την τακτοποιηση, δικαιουται να ζητησει "αποζημιώσεις" που του απεκρυψε ο πωλητης οτι υπαρχουν μη τακτοποιημενα αυθαιρετα στον ακαλυπτο,

  ο οποιος ειναι  και δικος του...κλπκλπκλπ

Θεωρω οτι, αυτη  η περίπτωση  γινεται σωστα ως εξης:

- τακτοποιηση των αυθαιρετων, όλων...εντος και εκτος οικοδομης

-τροποποιηση της συστασης ωστε να εχουν ολοι οι χωροι χιλιοστα.

-μεταβιβαση ΟΙ.

[αλλοιως θα πηγαινοοερχεσθε στή...... Λαγκάδα, ...να μετρατε και να ξαναμετρατε...]

εδιτ

συμφωνω για την τακτοποίηση λογω "αποκλειστικής χρησης" που αναφερει η κατερινα,

[τις καλημερες μου]

ως προς την δυνατοτητα τακτοποιησης χωρις συναινεση [ή  με το εκ κατασκευής]  απο τον αλλον συνιδιοκτητη.

Παραμενει παντως το θεμα της τροποποιησης της συστασης

εδιτ

διευκρινιζω οτι η απαντηση αφορα στα οσα προειπε ο  stelios_ant

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ στο κομμάτι ότι θα πρέπει να ενημερωθεί ο αγοραστής για το αυθαίρετο στον ακάλυπτο (που αν κατάλαβα καλά είναι του άλλου ιδιοκτήτη). Συμφωνώ επίσης ότι ιδανικά η ορθότερη διαδικασία θα ήταν αυτή που προτείνει ο Δημήτρης και που ανέφερα και εγώ παραπάνω, ήτοι τακτοποίηση των πάντων, τροποποίηση της σύστασης ώστε να ανήκει η αποθήκη στην ιδιοκτησία που την χρήσιμοποιεί και μεταβίβαση μετά. Αν υπάρχει ο χρόνος, η οικονομική δυνατότητα και η θέληση από όλους τους ιδιοκτήτες να γίνει αυτό πολύ καλώς. Αντιλαμβάνεσαι ότι μια περίπτωση μεγαλύτερης οικοδομής με περισσότερους ιδιοκτήτες κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Στην ερώτηση λοιπόν (που αυτό νομίζω ήταν το θέμα μας) αν εσύ ως μηχανικός είσαι νομικά καλυμένος να εκδόσεις βεβαίωση νομιμότητας και να πραγματοποιηθεί μεταβίβαση ανεξάρτητης οριζόντιας ιδιοκτησίας χωρίς έλεγχο τυχόν αυθαιρέτων κατασκευών επί κοινοχρήστων χώρων, η απάντηση είναι: Ναί μπορείς.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

και γιατί Δημήτρη όταν λέει "μη συμπεριλαμβανομένων χώρων κοινόχρηστων και κοινόκτητων του ακινήτου" να μην ενοεί του οικοπέδου?

Θεωρώ ότι θα ήταν παράλογο αν ένας ιδιοκτήτης - όπως πολύ σωστά λέει η ΔανάηΚατερίνα - έχει κτίσει μια μικρή αποθήκη στον ακάλυπτο του οικοπέδου, ένας άλλος ιδιοκτήτης σε έναν όροφο μιας μεγάλης οικοδομής να μην μπορεί να πουλήσει το διαμέρισμα του,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θεωρώ ότι ο διαχωρισμός που κάνει ο dimitris GM (περί κοινόχρηστων χώρων κτίσματος ή μη) είναι ορθός. Άλλο να αφήνεις χωρίς ρύθμιση παραβάσεις σε διαδρόμους, σκάλες κλπ. άλλο ολόκληρα κτίσματα σε ακάλυπτους. Η ορθή διαδικασία περνά πρώτα από ρύθμιση.

Ως αφορά τη Λαγκάδα φίλε dimitris δε θα με χάλαγαν 1-2 πήγαινε-έλα, έχει και καλές ταβέρνες...🤣

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται θέμα ότι το σωστό είναι να τακτοποιηθούν όλα, το ερώτημα γεννήθηκε από την ώρα που ειπώθηκε ότι "τι γίνεται αν κάποιος θέλει να τακτοποιήσει και κάποιος άλλος στο ίδιο οικόπεδο έχει κάνει αυθαίρετη κατασκευή στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου? " . Νομίζω δεν διαφωνεί κανένας ότι να τακτοποιούμε τα μη νόμιμα, όσον αφορά το σωστό δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την κατερινα...διαφωνωντας...:???:

-ναι, σε μια μεγαλη οικοδομη, το μονο που εκ των πραγμάτων μπορεις να ψαξεις,  ειναι το πλατος του διαδρομου, διπλα απο το διαμερισμα.

Αν ειναι σωστο, δεν ψαχνεις τπτ αλλο.

-Εδω ειχαμε ενα συγκεκριμενο ερωτημα

Σε οικοπεδο, με διοροφη οικοδομη, με δυο ιδιοκτητες και  με συσταση ΟΙ,  ο ενας ιδιοκτητης εκανε ενα/δυο κτισματα στον ακαλυπτο. Δεν τα γραφει κανενας...απλα υπαρχουν αυτα τα αυθαιρετα,   ορφανά....

Κι αν πρεπει να αναφερθουμε σε αυτα.

Μια γνωμη λεει οτι, "δεν ειναι μεσα στην πωλουμενη ΟΙ, αρα δεν μας νοιαζει"

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι, προκειται για μια εμφανη κατασκευη ..Καθε μηχανικος που θα την δει,  θα ρωτησει αν υπαρχουν αδειες για αυτη και τινος ειναι. Και αφου δεν την αναφερει κανεις σαν δικη του, θεωρητικα ανηκει κατα το 50% στον πελατη-πωλητη.

[αν μαλιστα υπαρχει υπολοιπο σδ. αυτα τα αυθαιρετα πρεπει να καταγραφούν, γιατι επηρεαζουν  την υπολοιπομενη αξια του οικοπεδου.]

Και επειδη εχουμε να κανουμε και μια μεταβιβαση, άρα  μετα την πώληση, καποια στιγμή,  θα πρεπει να ερχεται ο  αγοραστης να μπλεκει σε ενδοιδιοκτησιακες διαφορες...

κι αν αρχισουν τα οχι και δεν και δεν ξερω εγω...θελω το μισο ακαλυπτο....κλπ τετοια

- τακτοποιουνται τα αυθαιρετα τωρα

- τροποποιειται η συσταση ή πώς αλλοιως θα κανετε, για να ξεμπλεξετε με το κτηματολογιο

 

μετα ...ανηφοριζουμε τη Δασκαλόπετρα, προς τα βορεια...:smile:

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η παράγραφος σχετικά με τις οριζόντιες γράφτηκε αποκλειστικά για να "γλυτώσουν" τα διαμερίσματα πολυκατοικιών και να γίνονται μεταβιβάσεις που είχαν κολλήσει και ήταν πολλές. Άλλα δημιουργεί στην πράξη προβλήματα που στο μέλλον δεν θα λύνονται. Και επειδή δεν τα ξεχώρισαν από απλούστερες περιπτώσεις (όπως αυτή που συζητάγαμε) πήρε η μπάλα και τα υπόλοιπα...

Φαντάσου να δώσεις σήμερα βεβαίωση (ορθά βάση νόμου) και αύριο να σε καλέσει ο νέος ιδιοκτήτης να του βγάλεις πχ. άδεια... και να του πεις δεν βγαίνει αν δεν ρυθμίσεις πρώτα το παράνομο... που είχες πει πριν ότι είναι νόμιμο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μεταβιβάζεται μια Ο.Ι., μεταβιβάζεται και κάτι άλλο πλην αυτής? Αν ναι, τότε πρέπει και αυτό να είναι νόμιμο. Αν όχι, τότε γιατί μας ενδιαφέρει η αποθήκη?

Αντίστοιχα, πάω να δώσω βεβαίωση για το διαμέρισμα Δ4 του 3 ορόφου μιας πολυκατοικίας ενός συγκροτήματος 5 6/όροφων πολυκατοικιών όπου κάθε Ο.Ι. του συγκροτήματος έχει ποσοστό επί όλου του οικοπέδου. Θα πρέπει να ψάξω να δω αν στα δώματα υπάρχει κάποια αυθαίρετη κατασκευή ή αν υπάρχει κάτι αυθαίρετο σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας?

υ.γ. Μου έχει τύχει αυτό......

Link to comment
Share on other sites

φαεθον,

εχω αναφερθει σε αυτο [δυο κλικ πιο πανω] .... οτι και εγω δεν θα το εψαχνα για μια μεγαλη οικοδομη.

Αλλά εδω εχω μια διοροφη οικοδομη με εμφανεις κατασκευες στον ακάλυπτο.

και δξ τι θα βγαλει στο μελλον μια αντιδικια.

Κι αν προκειται να αντιμετωπισω στο μελλον μια αγωγη κατεδαφισης για κατασκευες σε κοινοχρηστα [που θα χάσω....]

προτιμω να προσδιορισω  τις μεταξυ τους  σχέσεις  απο τωρα, και   χωρις τον φοβο μελλοντικων αντιδικιων αλλα και προς καθορισμο των δικαιωματων καθενος συνιδιοκτητη, οπερ θα ειναι και επωφελες για ολους σε καθε περαιτερω μεταβιβαση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.