Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Αγαπητέ μου, αυτός ο "συνάδελφος" πήρε μια δουλειά, στην οποία εγώ έδωσα προσφορά, αμοιβή 1000 ευρώ και πρόστιμο 5000 ευρώ, με δική του προσφορά 400 ευρώ αμοιβή και πρόστιμο 2000 ευρώ.... Είθε να μην συναντηθούν στο μέλλον οι δρόμοι μας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αγαπητέ μου, αυτός ο "συνάδελφος" πήρε μια δουλειά, στην οποία εγώ έδωσα προσφορά, αμοιβή 1000 ευρώ και πρόστιμο 5000 ευρώ, με δική του προσφορά 400 ευρώ αμοιβή και πρόστιμο 2000 ευρώ.... Είθε να μην συναντηθούν στο μέλλον οι δρόμοι μας!!!

 

Διαφωνω γενικα με αυτη την προσεγγιση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό κι επιβραβεύω με +!

Εγώ όμως αδυνατώ να ξεχάσω ότι, κάτι τέτοιοι χάλασαν την πιάτσα, αποδυνάμωσαν κι ευτέλισαν το επάγγελμα, που έφαγαν δουλειές μάσα από τα χέρια.... Και δυστυχώς δεν είναι ένας, αλλά είναι πολλοί.... Κάποιοι λόγω ανάγκης, κάποιοι γιατί σε λίγο βγαίνουν στη σύνταξη, κάποιοι νέοι, κάποιοι αδαείς, κάποιοι λαμόγια!!! Λυπάμαι, αλλά τιμώ αυτό που έγινα και δεν θ' αφήσω ουδένα να το μειώσει... Όχι για μένα, αλλά για τα παιδιά μου, που όνειρό τους είναι το Πολυτεχνείο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τις αεροφωτογραφίες του 2011 που αποτελούν κομβικό σημείο για τους τρεις νόμους πότε θα της ανεβάσουν;Kαι εγώ έχω μετρήσει 10 φορές μία οικοδομή για να μην μου ξεφύγει τίποτα και κάθε φορά όλο και κάτι ανακαλύπτω. Ελεος τα σίχαθηκα τα αυθαίρετα γαιτί δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεκτό κι επιβραβεύω με +!

Εγώ όμως αδυνατώ να ξεχάσω ότι, κάτι τέτοιοι χάλασαν την πιάτσα, αποδυνάμωσαν κι ευτέλισαν το επάγγελμα, που έφαγαν δουλειές μάσα από τα χέρια.... Και δυστυχώς δεν είναι ένας, αλλά είναι πολλοί.... Κάποιοι λόγω ανάγκης, κάποιοι γιατί σε λίγο βγαίνουν στη σύνταξη, κάποιοι νέοι, κάποιοι αδαείς, κάποιοι λαμόγια!!! Λυπάμαι, αλλά τιμώ αυτό που έγινα και δεν θ' αφήσω ουδένα να το μειώσει... Όχι για μένα, αλλά για τα παιδιά μου, που όνειρό τους είναι το Πολυτεχνείο....

Με αυτη ομως τη λογικη θα πρεπει να μην ξεχασεις και ολα τα λαμογια μηχανικους που υπεγραφαν τοσα χρονια υδ να παρουν ρευμα οι οικοδομες με χιλιες αυθαιρεσιες καθως και ολα τα λαμογια που εκαναν αυτα τα αυθαιρετα!! 
δλδ πρεπει ολοι μεταξυ μας να αλληλοεξοντωθουμε...

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΝΟΜΟΥΣ 3843 ΚΑΙ 4178

Στη βεβαιωση συμφωνα με τη παρ.2 του ΑΡΘΡΟΥ 83

γ) οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89.

Όταν το ακινητο εχει υπαχθει σε δυο νομους με σχεδια και δικαιολογητικα  εχει εξοφληθει  και δεν επιθυμω να συμψηφίσω, μπορω(?)να δωσω βεβαιωση 4495  όταν η δηλωση αναφερεται  «σε μία από τις εξαιρέσεις» και όχι σε δυο συνδυαστικά

 

Edited by nniko
συμπληρωματικα
Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του νόμου είναι πιστεύω "να έχει ρυθμιστεί". Η χρήση ενικού στη βεβαίωση φαίνεται επουσιώδης. Θα το θεωρούσα ΟΚ (αν είναι ΟΚ οι ρυθμίσεις προφανώς).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση συναδελφε αλλα δεν με καθησυχαζει ότι οντως  θεωρουμε επουσιώδη την αναφορα σε  «…σε μία από τις εξαιρέσεις…» γιατι το πιο απλο θα ηταν να ειχε διατυπωθει «…στις εξαιρεσεις…» όπως και αναφερεται στο πιο κατω αρθρο 89….

Επειδη σκεφτομαι να ξανα ρυθμισω με συμψηφισμο 4178 και 3843 σε μια νεα δηλωση 4495   αλλα εχω ανεβασει όλα τα αρχεια και σχεδια του 4178(με αναφορα του 3843 στα επιμερους ρυθμισμενα τμηματα) γνωριζει καποιος αν στην μεταφορα μεταφερονται και τα παλια σχεδια του 4178 ? και ανεβαζω και τα νεα σχεδια του 4495?δηλαδη αυτά που δειχνουν τις ρυθμισεις ενιαια υπολογισμενες? Σε κάθε περιπτωση γνωριζω ότι το προστιμο θα βγει λιγοτερο γιατι ο 3843 ηταν αυξημενος χωρις τους μειωτικους συντελεστες του νεου νομου  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε ακίνητο του προπερασμένου αιώνα διατηρητέο, έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για εργασίες. Αυτή τη στιγμή η άδεια είναι σε ισχύ. Η ιδιοκτήτρια θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο και μου ζητά βεβαίωση. Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση εν μέσω εργασιών και ενώ είναι σε ισχύ Οικοδομική Άδεια? Υπάρχουν εργασίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί, αλλά δεν έχουν σχέση με δόμηση/κάλυψη κλπ. Έχει τύχει σε κάποιον? Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ερώτηση και θα περιμένω και γω απαντήσεις από πιο έμπειρους για επιβεβαίωση. Κατά τη γνώμη μου δε βλέπω το λόγο να μη βγει βεβαίωση διότι βεβαιώνεις ότι "δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια" ...και είναι εν μέσω εργασιών.

Πρακτικά καλό είναι να συζητηθεί με το συμβολαιογράφο της μεταβίβασης γιατί πρέπει να διερωτηθεί ο ίδιος αν μπορεί να δουλέψει με Μηχανικό που του δίνει βεβαίωση με "ΟΚ είναι αλλά ίσως αλλάξει σύντομα!". 

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.