Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Δεν το διευκρίνισα. Πρόκειται για κατηγορία 1, επομένως δεν έχω κάνει τοπογραφικό για την ρύθμιση. 

Ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε το τοπογραφικό να γράφει οτι συνοδεύει την ταδε βεβαίωση μηχανικού και όχι να γράφει ότι είναι ταυτόσημο με το υποβληθεν στο πληροφοριακό σύστημα, όπως κάνουμε με τις κατόψεις. Αυτό θεωρείται ως ψευδής δήλωση?

Ο νόμος γράφει ότι η βεβαίωση μηχανικού πρέπει να συνοδεύεται από τοπογραφικό, επομένως θα μπορούσαμε να το δηλώσουμε αυτό? 

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο άρθρο 83 παρ.5 λέει σε ποιες περιπτώσεις η βεβαίωση δεν απαιτείται να συνοδεύεται από τοπογραφικό. Δες αν εμπίπτεις σε αυτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση:

κάποιος θέλει βεβαίωση του άρθ.83, για να μεταβιβάσει ένα ακίνητο.

Ταυτόχρονα, έχει γίνει αυτοψία από τράπεζα (για δάνειο λογικά), η οποία λέει κατά λέξη:

"τακτοποιηση - Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι στην νότια όψη του διαμερίσματος, επί της δημοτικής οδού, η εσοχή 0,95μ. x 4,60 μ. όπως φαίνεται στην κάτοψη ισογείου, δεν έχει κατασκευαστεί. Η τοιχοποιία έχει κατασκευαστεί ευθεία με διαφορετικά ανόιγματα, χωρίς όμως να υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Αυτή η διαφορά στα αρχιτεκτονικά σχέδια και την κατασκευή, αποτελεί πολεοδομική παράβαση χωρίς υπέρβαση δόμησης και δύναται τα τακτοποιηθεί με τον Ν. 4495/2017 και το πρόστιμο υπόλογίζεται 500 ευρώ περίπου."
 

Συνεπώς, εγώ μπορώ να βγάλω την βεβαίωση; Μια που δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης;

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, έχει κλείσει η εσοχή ή έχει μικρύνει η επιφάνεια κλειστών χώρων τους διαμερίσματος καταργώντας κατά την κατασκευή, τις προεξοχές που οριοθετούσαν την εσοχή;

 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δηλαδή, έχει κλείσει η εσοχή ή έχει μικρύνει η επιφάνεια κλειστών χώρων τους διαμερίσματος καταργώντας κατά την κατασκευή, τις προεξοχές που οριοθετούσαν την εσοχή;

 

Φαντάζομαι ότι κλείστηκε η εσοχή.

Δεν το έχω δει το κτίριο, προφορικά μου το είπε σήμερα (το κτίριο βρίσκεται στην επαρχία) και μου προώθησε και το εμαιλ της τράπεζας, από την αυτοψία της.

Βέβαια, αυτός θέλει απάντηση, εάν βγαίνει βεβαίωση μηχανικού για την μεταβίβαση, ή απαιτείται τακτοποίηση με τον 4495.

Προφανώς και θα πρέπει να το δω ιδίοις όμμασι.

Αλλά, μου κάνει εντύπωση η διατύπωση της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα ανέθεσε εκτίμηση ακινήτου οπότε ο συνάδελφος επισκέφθηκε το ακίνητο, έκανε την αυτοψία του και συνέταξε την απαιτούμενη εκτίμηση, στα πλαίσια χορηγήσεως του δανείου. Αν λοιπόν δεν υπάρχουν υπερβάσεις επιφανειών και οι αυθαιρεσίες περιορίζονται μόνο στις διαφορές ανοιγμάτων το ακίνητο δύναται να μεταβιβαστεί με τις αυθαιρεσίες αυτές. Όμως κανείς μηχανικός αγοραστή δεν θα συμβούλευε τον πελάτη του να αγοράσει ακίνητο, έστω και με μικρές, αλλά μη τακτοποιημένες αυθαιρεσίες. 

Οπότε, το καλύτερο που έχει να κάνει ο πωλητής είναι να τις τακτοποιήσει. Καλό και για την τράπεζα (αν μιλάμε για δάνειο αγοράς). 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, όταν έχει πληρωθεί το 30 % του προστίμου μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού προκειμένου να γίνει μεταβίβαση ? Το ρωτώ γιατί σε ό,τι υπόθεση είχα μέχρι τώρα στις μεταβιβάσεις πληρωνόταν το 100 % με εφάπαξ πληρωμή. 

Σε εκείνη την περίπτωση μπορεί να πάει σε οριστική υπαγωγή η δήλωση ? 

Διαβάσω στο άρθρο 82:

Άρθρο 82 

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που:

ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος και τις διατάξεις του ν. 4014/ 2011 και του ν. 4178/2013 με τις προϋποθέσεις του παρόντος,

Link to comment
Share on other sites

θα γινει μεταβιβαση...θα δοθουν χρηματα.

Εαν αναλαβει τις δοσεις ο αγοραστης, -εστω 3.000 ευρω- θα τις αφαιρεσει απο το τιμημα  για να τις πληρωσει ο ίδιος.

Αρα ο πωλητης

θα παρει 3.000 λιγωτερα,.

Αν τα πληρωνε ολα εξ αρχης, θα ειχε και καποια εκπτωση.

Κατ' εμε, 

 το πιο "σιγουρο",  ειναι να πληρωθουν ολα,  με την έκπτωση, παρα να τρεχετε στίς δοσεις

[και δεν ξερεις τι θα γινει αυριο, αν για καποιο λογο σταματήσει ο αγοραστης να πληρωνει τις δοσεις.]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη, 

ευχαριστώ. Πρόκειται για γονική παροχή οριζόντιων ιδιοκτησιών που οι γονείς θα δώσουν στο γιο τους. Τα πρόστιμα ήδη έχει κανονιστεί να τα αναλάβει ο γιος.

Εγώ ήθελα να μάθω καταρχήν αν με το 30 % μπορεί να εκδοθεί η βεβαίωση μηχανικού και να προχωρήσει η συμβ.πράξη.

ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.