Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Poli_na said:

Ευχαριστώ, την διάβασα και πριν τη συζήτηση αλλά δεν μου έλυσε την απορία για τις 3 

Ο Δημήτρης @dimitris GM ,απλά σου αναφέρει ότι όταν η αίτηση 3843/2010  έχει περαιωθεί ,στο τέλος έχει στην πρώτη της σελίδα κάτω κάτω κάτι ορθογώνια σφραγιδάκια.Ε αυτά είναι 3. Σου το λέει για να είσαι σίγουρη ότι έχει περαιωθεί πριν δώσεις βεβαίωση 4495.☺

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. στην αίτηση που κρατω, αντί να βάλουν κατω κάτω τις σφραγίδες, έχουν βάλει γνήσιο υπογραφής του ιδιοκτήτη από Τ.Α.  Τελος πάντων... φαντάζομαι για να λεει αρ. περαίωσης, σημαίνει ότι εχει περατωθεί 🙂 ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας , μήπως υπάρχει ένα υπόδειγμα βεβαίωσης μηχανικού για μεταβίβαση ακινήτου το οποίο έχει αυθαιρεσίες και έχει υπαχθεί στον 4495 ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tjsa said:

,,,,, μήπως υπάρχει ένα υπόδειγμα βεβαίωσης μηχανικού για μεταβίβαση ακινήτου ,,,,

βγάζει αυτοματοποιημένο το σύστημα του 4495 ανάλογα με τι θα επιλέξεις .....

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

βγάζει αυτοματοποιημένο το σύστημα του 4495 ανάλογα με τι θα επιλέξεις .....

Ετοιμάζω ένα φάκελο μεταβίβασης ακινήτου και ήθελα να τα ετοιμάσω όλα προς υπογραφή από Διπλωματούχο Μηχανικό . 

Δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα .

Θα με βοηθούσε ένα υπόδειγμα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι υπόδειγμα θέλεις ακριβώς. Δεν δουλεύει έτσι το συγκεκριμένο. Δεν μπορείς να πάρεις μια βεβαίωση ως υπόδειγμα και να τροποποιήσεις τα στοιχεία που θέλεις ώστε να τα προσαρμόσεις στο δικό σου ακίνητο όπως θα έκανες π.χ. με ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης. Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο και δεν ξέρω τι φάκελο ακριβώς ετοιμάζεις. Πρέπει ο υπογράφων μηχανικός να μπεί με τους κωδικούς του στο σύστημα του ΤΕΕ και να εισάγει δήλωση και να κάνει συγκεκριμένες ενέργειες προκειμένου να εκδοθεί η βεβαίωση μέσα από το σύστημα (αφού φυσικά επιβεβαιώσει τη νομιμότητα του ακινήτου)

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Δεν καταλαβαίνω τι υπόδειγμα θέλεις ακριβώς. Δεν δουλεύει έτσι το συγκεκριμένο. Δεν μπορείς να πάρεις μια βεβαίωση ως υπόδειγμα και να τροποποιήσεις τα στοιχεία που θέλεις ώστε να τα προσαρμόσεις στο δικό σου ακίνητο όπως θα έκανες π.χ. με ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης. Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο και δεν ξέρω τι φάκελο ακριβώς ετοιμάζεις. Πρέπει ο υπογράφων μηχανικός να μπεί με τους κωδικούς του στο σύστημα του ΤΕΕ και να εισάγει δήλωση και να κάνει συγκεκριμένες ενέργειες προκειμένου να εκδοθεί η βεβαίωση μέσα από το σύστημα (αφού φυσικά επιβεβαιώσει τη νομιμότητα του ακινήτου)

Ευχαριστώ πολύ .

Αυτά που έχω ετοιμάσει είναι τοπογραφικό , κατόψεις & πίνακας χιλιοστών .

Δεν γνώριζα ότι η βεβαίωση εκδίδεται από το σύστημα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής;

Συνημμένο ένα σχέδιο με την κάτοψη της άδειας, την πραγματικότητα και τη σύγκριση.

Αφορά ένα διαμέρισμα με άδεια του 77 στην Αθήνα και θέλουν βεβαίωση για μεταβίβαση.

Η επιφάνεια της άδειας είναι 29,36 τ.μ., της πραγματικότητας 29,00 τ.μ. και του συμβολαίου 29,46 τ.μ. (σχέδιο σύστασης δεν έχω)

Όπως θα δείτε, ο ανελκυστήρας έχει πάρει επιφάνεια από το διαμέρισμα.

Πως πρέπει να το χειριστώ;

sxedia.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.