Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  *george3535 σε αυτή την περίπτωση δηλαδή αφού το κτίσμα έχει μόνο επισκευές δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με τη βεβαίωση. Αυτή θα ήταν η δική μου αντιμετώπιση αλλά αν διαβάσεις προηγούμενες δημοσιεύσεις άλλοι συνάδελφοι έχουν διαφορετική άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω να εκδώσω Βεβαίωση για διαμέρισμα 4ου ορ. σε οικόπεδο που έχουν εκδωθεί 2 Ο.Α. Η 1η που αφορά το διαμέρισμά μου το 1970 όπου βρήκα κατόψεις κλπ. σχέδια στο φάκελο άλλα αναφέρει πίσω από το στέλεχος αναθεωρείτε η παρούσα πράξη βάσει των νέων τροποποιητικών σχεδίων..... με ημ/νία 1972. Κατόπιν το 1971 είχε εκδοθεί άλλη άδεια στο οικόπεδο που δεν αφορά την δική μου οικοδομή παρα μόνο στα υπόγεια που συνδέονται. Αναφέρει και σε αυτήν από πίσω τον ίδιο αρ. πρωτ. αναθεώρησης με την ο.α. του 1970. Οπότε για το διαμέρισμά μου έχω βρεί 2 κατόψεις 1 του 1970 και 1 του 1971  που είναι σχεδόν ίδιες περιμετρικά αλλά αλλάζουν οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Πουθενά σε όλα τα σχέδια δεν αναφέρεται η αναθεώρηση και τι αυτή αναθεωρεί και δεν βρήκα τ.ε.. Εντός του φακέλου της Ο.Α.του 1971 βρήκα φακ. Αρχ μελέτης υπάρχουσας οικοδομής και απο εκεί έβγαλα την κάτοψη του δ/τος μου με έτος 1971. Θεωρώ πως μάλλον τροποποιήθηκαν τα αρχιτεκτονικά σχέδια και της 1ης οικοδομής όταν εκδόθηκε η οα για τη δεύτερη. Από την πολ/μία δεν μπορούν να μου απαντήσουν σε αυτό και πρέπει να πάρω μια απόφαση με τι να συγκρίνω. Παρότι τα περιγράμματα είναι όμοια, πρόκειται για αγοραπωλησία οπότε και διαφορά στα παράθυρα να βρώ θα την κάνω υπαγωγή ως κατ.3 η Λ.Π. ανάλογα τι ισχύει έτσι ώστε να πάρει ο νέος ιδιοκτήτης το ακίνητο καθαρό χωρίς βάρη. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

*Geo-engineer θα συγκρίνεις με τα σχέδια που θα χρησιμοποιηθούν στη μεταβίβαση. Αυτό σημαίνει με την κάτοψη του 71. Ας υποθέσουμε ότι γράφτηκε κατά λάθος 1972 αντί για 1971. Η κάτοψη του 71 με την πραγματικότητα έχουν διαφορές; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2020 at 9:31 ΜΜ, Justice_Guard said:

  *george3535 σε αυτή την περίπτωση δηλαδή αφού το κτίσμα έχει μόνο επισκευές δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με τη βεβαίωση. Αυτή θα ήταν η δική μου αντιμετώπιση αλλά αν διαβάσεις προηγούμενες δημοσιεύσεις άλλοι συνάδελφοι έχουν διαφορετική άποψη.

Ναι έχω παρατηρήσει τις δύο επικρατούσες απόψεις.. έχουν αντικαταστήσει, πέρα από τη σκεπή, ξύλινο δάπεδο με πλάκα σκυροδέματος χωρίς να έχω ενδείξεις κάποιας αδειοδότησης για την εργασία αυτή γεγονός που μου δημιουργεί πρόσθετο προβληματισμό ως προς τη βεβαίωση..

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 7:59 ΜΜ, Justice_Guard said:

*Geo-engineer θα συγκρίνεις με τα σχέδια που θα χρησιμοποιηθούν στη μεταβίβαση. Αυτό σημαίνει με την κάτοψη του 71. Ας υποθέσουμε ότι γράφτηκε κατά λάθος 1972 αντί για 1971. Η κάτοψη του 71 με την πραγματικότητα έχουν διαφορές; 

Περιμετρικά μικροδιαφορές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις η  υφιστάμενη κατάσταση είναι κάπου στη μέση των κατόψεων 1970 και 1971. Να μ πεις οι εσωτερικές τι σε ενδιαφέρουν... θα πάω με 1971. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

   σε ακίνητο που έχει ολοκληρωθεί η ρύθμιση με τον Ν.4178/13 (προ δύο ετών με ΔΕΔΟΤΑ), ο ιδιοκτήτης κάνει γονική παροχή. Ο συμβολαιογράφος που πρόκειται να συντάξει τη συμβολαιογραφική πράξη ζητάει Βεβαίωση περί μη Αυθαιρεσιών με τον τρέχοντα νόμο Ν.4495/17 και νέα Τεχνική έκθεση Στατικού ελέγχου. Γνωρίζετε εάν απαιτείται βάσει νομοθεσίας;

Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση πρέπει να εκδόσεις νέα σύμφωνα με τον 4495 όπου στην ΤΕ θα αναφέρεις οτι το ακίνητο έχει ρυθμιστεί με το ν4873/13 (φαντάζομαι έχει κλείσει η δήλωση 4873). ΤΕ στατικού ελέγχου δεν χρειάζεται (εκτός να έχεις ΔΕΔΟΤΑ υψηλού βαθμού οπότε χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας)

Link to comment
Share on other sites

Ναι η Δήλωση του Ν.4178/13 έχει κλείσει, η νέα Βεβαίωση του Ν.4495/17 θα εκδοθεί ως Βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών και στην ΤΕ θα αναφερθεί όλο το ιστορικό (ότι είχε ρυθμισθεί με τον Ν.4178/13) κι εφόσον το ΔΕΔΟΤΑ έχει κατάταξη του κτιρίου Μ (όχι Υψηλής προτεραιότητας) δεν απαιτείται  νέα Τεχνική έκθεση Στατικού ελέγχου, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , όταν εκδόσεις τη νέα βεβαίωση θα επιλέξεις τον τύπο 2 , δηλαδή ότι στο ακίνητο έχουν ρυθμιστεί αυθαίρετες κατασκευές 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.