Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

πολλά "δυσκολα" λες

- πώς εβγαλε αδεια το "ενα", εάν τα διπλανα δεν χτιζουν?

- τι γραφει στην πινακιδα στο σημειο "  [......] απαιτειται συνταξη ΠΤ"

- τι γινεται με τις ρυμοτομιες και την δημιουργια κοινοχρηστων

- τι θες να κανεις και ζητας βεβαιωση?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δύσκολο το γνωρίζω. Έβγαλε άδεια δείχνοντάς τους δρόμους διανοιγμενους.Θελει να κάνει μεταβίβαση  .Στη Δήλωση αυθαιρέτου μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της άδειας αφού δεν έχει ανακληθεί και να υποβάλω άλλη Δήλωση για το ένα τμημα που εχει κτισμα και   να δωσω άλλη  βεβαίωση για τα αδομητα. Βέβαια στο τοπογραφικό  θα αποτυπονεται ολο το αχικο οικοπεδο.

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Μου έχει ζητηθεί να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για ένα διαμέρισμα σε οικοδομή το οποίο έχει διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση από αυτό της κάτοψης της αδείας. Επίσης, έχει ένα επιπλέον παράθυρο το οποίο δεν υπάρχει στη κάτοψη της αδείας. Χρειάζεται να κάνω τακτοποίηση για κάτι από αυτά για να είμαι πλήρως καλυμμένη πριν δώσω τη βεβαίωση?

Ευχαριστώ

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να δώσω βεβαίωση για αποθήκη υπογείου που είναι στην άδεια 1,50μ*3,70μ, ενώ στην πράξη 1,60μ*3,60μ.

Η διαφορά στις διαστάσεις δεν είναι στο 2% αλλά...τι να τακτοποιήσω τα 0,20 μ2?

Link to comment
Share on other sites

Όλο ζητάνε οι συμβολαιογράφοι...

Ο νόμος λέει πως η βεβαίωση  του  μηχανικού  συνοδεύεται  από  τοπογραφικό  διάγραμμα,  σύμφωνα  με  τις  ισχύουσες προδιαγραφές και  τα  οριζόμενα  στο  ν.651/1977  (Α207),  εξαρτημένο  από  το  κρατικό  σύστημα συντεταγμένων.... Νομίζουν πως στο τοπογραφικό γράφεις ότι να είναι.....

Σε περίπτωση που σαφώς εξαιρείται από την προσκόμιση τοπογραφικού

5.  Δεν απαιτείται το ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις εξής περιπτώσεις :
α)  για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι την έναρξη ισχύος του ν.4178/2013 έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια,

μου ζήτησε πάλι τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ, δεν της αρκεί της άδειας....

Εγώ κάνω τακτοποίηση και βεβαίωση, εντός σχεδίου, για ένα διαμέρισμα 100μ² και το τοπογραφικό είναι 8 στρέμματα!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Όλο ζητάνε οι συμβολαιογράφοι...

Γιατί όμως το ζητάει, δεν μεταβιβάζεται όλο το οικοπεδο αφού...
(να πεις ότι έχει έρεισμα στον 651)

Κάνε μια απόπειρα, αν δεν μεταπείθεται, ζήτα τα δέοντα(*1.35) από τον ιδιοκτήτη, μήπως τη μεταπείσει αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Άσε, δεν το ψάχνω παραπάνω..προσπάθησα να την μεταπείσω αλλά .... σαν να χτυπούσα σε τοίχο.... Απλά διάβασα παλιότερα μνμ (βεβαίωση στο τοπογραφικό ότι συνοδεύει την βεβαίωση του μηχανικού) και τα πήρα...

Εγώ έκανα την τακτοποίηση με το τοπογραφικό της ΟΑ, ως όφειλα, και είπα σε συνάδελφο να κάνει το τοπογραφικό για το συμβόλαιο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LESS

Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιείται το ίδιο ποσοστό ανοχής, κατά τη γνώμη μου λανθασμένα, είτε για μεγάλες είτε για μικρές διαστάσεις. Υπενθυμίζω ότι για το 2% αφαιρούμε το πάχος του επιχρίσματος και των επενδύσεων.

Το ποσοστό του νόμου αναφέρεται σε διαστάσεις κτιρίου, ας πούμε 10μ. Προσεγγίζοντας την ουσία, μπορούμε να πούμε ότι το ίδιο ποσοστό για διαστάσεις 1μ. οδηγεί πρακτικά σε μηδενική ανοχή.

Η επιφάνεια των 0,20τ.μ. είναι περίπου ίση με αυτήν που καταλαμβάνει ένα 40άρι πλακάκι. Η δική μου θέση είναι ότι δεν χρήζει τακτοποίησης. Οφείλω να πω ότι κάποιοι συνάδελφοι έχουν προβεί σε υπαγωγή στο νόμο για ίδιας τάξης μεγέθους επιφάνειες.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με εκφράζει απόλυτα η παρακάτω προ ετών δημοσιευμένη απάντηση:

On 12/11/2014 at 8:15 ΜΜ, Brasco said:

Απ' την στιγμή που δεν τροποποιήθηκαν κάλυψη, δόμηση, ύψος και χρήση δίνεις βεβαίωση.

Αν δεν υπάρχει περίπτωση καταγγελίας

τακτοποιήσεις σε μπαλκονόπορτες κλπ είναι χάσιμο χρόνου.

@the_topo

Ναι, μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.