Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, ch_mp13 said:

π.χ έχω μία πλευρά που από 2,8 στην ΟΑ είναι 2,9 m (έχω βγάλει κ το σοβά) και μία άλλη που από 6,1 είναι 6,26μ....

εγώ δεν δίνω βεβαίωση για αυτό......

κανονικά Υπαγωγή, πληρώνει τα προστιματάκια του, πληρώνει κι εσένα και αποκτά έγκυρα σχέδια της ιδιοκτησίας του που αποτυπώνουν την πραγματικότητα 

και λαμβάνει ως δώρο την Βεβαίωση της Υπαγωγής και θα έχει λιγότερα προβλήματα και έξοδα στην ηλεκτρονική ταυτότητα που ξεκινά σχεδόν άμεσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση υπερβάσεων εως 2%

α. δίνουμε βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρετου ή ότι οι αυθαίρετες κατασκευές περιλαμβάνονται στις εξαιρέσεις ?
β. ποιο εμβαδόν αναγράφεται στα συμβόλαια ? της άδειας ή της άδειας+2% ?

Link to comment
Share on other sites

@avgoust---α. Το πρώτο, γιατί το 2% είναι αποδεκτή απόκλιση μετρήσεων και όχι αυθαιρεσία.

β. Της άδειας, για τον ίδιο λόγο.

Edited by Jakeplem
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, avgoust said:

Στην περίπτωση υπερβάσεων εως 2%

α. δίνουμε βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρετου ή ότι οι αυθαίρετες κατασκευές περιλαμβάνονται στις εξαιρέσεις ?
β. ποιο εμβαδόν αναγράφεται στα συμβόλαια ? της άδειας ή της άδειας+2% ?

Για το α. δες και

άρθρο 82 παρ 2. θ) εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81 εξαιρουμένων των περιπτώσεων β', γ', δ'.

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 12:11 ΠΜ, venezia said:

1ον Ρωτάς το στρατολογικό γραφείο της περιοχής του πολυβολείου για το ιδιοκτησιακό καθεστώς

2ον Αν είναι του Β΄ Παγκοσμίου δεν χρειάζεται τακτοποίηση

Και την αρχαιολογία ,Νεωτέρων μνημείων πρέπει να ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

΄Εχω περίπτωση μεταβίβασης της επικαρπίας  Ο.Ι. χωρίς αυθαιρεσίες.

Μπορεί η βεβαίωση να εκδοθεί με ΥΔ του επικαρπωτή? 

Ο ψιλός κύριος είναι εκτός χώρας κ η μεταβίβαση θα γίνει με πληρεξούσιο στο οποίο όμως δεν αναφέρει συγκεκριμένα πληρεξουσιότητα για εκδοση βεβαίωσης.

Εαν η βεβαίωση προέκυπτε από τακτοποίηση 4495 που αιτήθηκε ο επικαρπωτής , δεν θα με απασχολούσε καθότι βγαίνει αυτόματα από το σύστημα. Τώρα όμως?

Η συμβολαιογράφος δεν έχει ιδέα . 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Βάζεις τον επικαρπωτή ως εντολέα της βεβαίωσης. Η βεβαίωση δεν ορίζει εμπράγματα δικαιώματα. Τυπικό θέμα είναι όχι ουσιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Βάζεις τον επικαρπωτή ως εντολέα της βεβαίωσης. Η βεβαίωση δεν ορίζει εμπράγματα δικαιώματα. Τυπικό θέμα είναι όχι ουσιαστικό.

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

 

Διαμέρισμα με παρακολουθήματα 1 θέση στάθμευσης στην πυλωτή και 1 αποθήκη στο υπόγειο.

 

Το διαμέρισμα δεν έχει αυθαιρεσίες, ούτε η θέση στάθμευσης.

Στο υπόγειο, υπάρχει διαφορά στον αριθμό και τις διαστάσεις των αποθηκών.

 

Για μία από τις άλλες αποθήκες, έχει γίνει στο παρελθόν δήλωση ν4495 για διαφορετικη διαμερισματωση ορόφου.

Η δήλωση καταλαβαινω ότι καλυπτει και τη δική μου αποθηκη σύμφωνα με Άρθρο 100 - παρ. 8.

 

Η ερώτησή μου όμως είναι, μπορώ σε βεβαίωση μηχανικού να υποβάλλω στα σχέδια της δήλωσης την κάτοψη που να δείχνει την θέση και τις διαστασεις της δικής μου αποθηκης;

Η δήλωση του συναδελφου προφανως δείχνει μόνο την αποθηκη του διαμερίσματος που τακτοποίησε.

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.