Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

οταν ο διπλανος τακτοποιησε, ζητησε και απο τους αλλους, να κανουν κοινη αιτηση και να μοιρασθουν τα εξοδα των αποθηκων.

Ο ενας δεν..... ακουγε καλα ο αλλος σφυριζε..... αδιαφορα...

Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την δουλεια του συναδελφου.

Ούτε ειναι σιγουρο οτι αποτυπωσε ολες τις αποθηκες...

Ο "ενδιαφερομενος" που...σφυριζε θα πληρωσει τα δικα του 250

[και μετα και ολοι οι υπολοιποι που αρνουνται]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο συνάδελφος αποτύπωσε μόνο την δική του αποθήκη και το περίγραμμα του ορόφου.

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω οι επιλογές μου είναι 2:

α) συνεννοείται ο δικός μου ιδιοκτήτης με τους υπόλοιπους και γίνεται επιμέτρηση και αποτύπωση όλων των υπόλοιπων αποθηκών στο ίδιο σχέδιο κάτοψης της νέας δήλωσης και η δήλωση πλέον ισχύει για όλους όσων οι αποθήκες αποτυπώθηκαν στη δήλωση.

β) τακτοποιεί μόνο τη δική του αποθήκη και οι άλλοι εξακολουθούν να "σφυρίζουν" αδιάφορα.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

μονον σωστα???

και.... αριστοκρατικα

μπηκοουζ

για  καθε μία τακτοποιηση θα πληρωνεσαι χωριστα.

χαρα μου

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση, οροφοδιαμερίσματα με ξεχωριστές αποθήκες (στην πράξη και μία ενιαία στην άδεια) στο υπόγειο ως παρακολουθήματα, λόγω αδιαφορίας των υπολοίπων, κατέθεσα στη Δήλωση τη διαμερισμάτωση με όλη την αποτύπωση αλλά με ιδιοκτήτη μόνο τον πελάτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/1/2021 at 10:33 ΠΜ, Pavlos33 said:

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Βάζεις τον επικαρπωτή ως εντολέα της βεβαίωσης. Η βεβαίωση δεν ορίζει εμπράγματα δικαιώματα. Τυπικό θέμα είναι όχι 

Ίδια περίπτωση αλλά χωρίς επικαρπία μόνο πληρεξούσιο. Γιατί δεν μπορεί να είναι εντολέας ο ιδιοκτήτης αν και βρίσκεται στο εξωτερικό.;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα janna Συνάδελφε, βλέπω πιάσαμε δουλειά πρωι πρωι σήμερα, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις τον ιδιοκτήτη να αιτηθεί, βασικά νομίζω κάνει σε εσένα ή κάποιον δικό του μια εξουσιοδότηση να αιτηθεί αυτός και θα πρέπει στο σύστημα να επισυνάψεις και την εξουσιοδότηση. Γνώριζα ότι παλιότερα την εξουσιοδότηση θα πρέπει να πάει να του την υπογράψουν στην πρεσβεία μας στην χώρα που βρίσκεται, καθότι όμως πλέον τα πράγματα γίνονται ηλεκτρονικά και μπορεί να σου κάνει μια υπευθηνη δήλωση με το gov.gr πιστευω ότι αυτό σου λύνει πλέον τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Arche said:

Καλημέρα janna Συνάδελφε, βλέπω πιάσαμε δουλειά πρωι πρωι σήμερα, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις τον ιδιοκτήτη να αιτηθεί, βασικά νομίζω κάνει σε εσένα ή κάποιον δικό του μια εξουσιοδότηση να αιτηθεί αυτός και θα πρέπει στο σύστημα να επισυνάψεις και την εξουσιοδότηση. Γνώριζα ότι παλιότερα την εξουσιοδότηση θα πρέπει να πάει να του την υπογράψουν στην πρεσβεία μας στην χώρα που βρίσκεται, καθότι όμως πλέον τα πράγματα γίνονται ηλεκτρονικά και μπορεί να σου κάνει μια υπευθηνη δήλωση με το gov.gr πιστευω ότι αυτό σου λύνει πλέον τα χέρια.

Για έκδοση βεβαίωσης η εξουσιοδότηση που επισυνάπτεται;Εγώ νομίζω ότι μπορεί να γίνει και μόνο στο όνομα του ιδιοκτήτη απλά αν ζητήσω εξουσιοδότηση θα την έχω  για κατοχύρωση  μην αμφισβητήσει κάποιος κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, janna said:

Ίδια περίπτωση αλλά χωρίς επικαρπία μόνο πληρεξούσιο. Γιατί δεν μπορεί να είναι εντολέας ο ιδιοκτήτης αν και βρίσκεται στο εξωτερικό.;

Διάβασες το αρχικό ερώτημα στο οποίο είχα απαντήσει τι αναφέρει;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση οικοπέδου με πολυκατοικία - της οποίας τα διαμερίσματα έχουν υπερβάσεις δόμησης - και για την οποία πρόκειται να εκδοθεί άδεια (ή έγκριση εργασιών) κατεδάφισης πριν την μεταβίβαση (να μην πληρωθεί και φόρος μεταβίβασης για κτίσματα τα οποία θα κατεδαφιστούν).

Από την στιγμή που στον Συμβολαιογράφο θα παραδοθεί άδεια (ή έγκριση εργασιών, διότι κατά το άρθρο 29 του ν.4495, αυθαίρετα που έχουν υπαχθεί στο άρθρο 106 κατεδαφίζονται με έγκριση εκτέλεσης εργασιών) χρειάζονται και βεβαιώσεις για κάθε μία από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες?

Το ερωτώ διότι ο Συμβολαιογράφος ζητάει βεβαιώσεις για κάθε μία από τις προς κατεδάφιση οριζόντιες ιδιοκτησίες - και για τις οποίες δεν θα πληρωθεί φόρος μεταβίβασης - καθώς και Π.Ε.Α.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια κατεδάφισης σε ποιο όνομα θα εκδοθεί;θα το βάλεις στο Ν 4495 προς κατεδαφιση;πάντως κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα να εκδόσεις ανα ΟΙ βεβαίωση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.