Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Κοίτα, από τη στιγμή που μεταβάλλεται το σχήμα του περιγράμματος, το 2% πάει περίπατο κατά τη γνώμη μου.
Αυτό είναι για μια πλευρά 10μ που έγινε 10.18, όχι για ένα ζιγκ ζακ που έγινε ευθεία. Είναι κ στην όψη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό αναγράφεται κάπου ή έχει να κάνει με την προσωπική γνώμη του κάθε μηχανικού; 
Ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο σε κάτι βιβλία γεωμετρίας του δημοτικού το έχω δει :D

btw δεν στη μπουμπούνισα εγώ.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, zazeng said:

Εγώ μόνο σε κάτι βιβλία γεωμετρίας του δημοτικού το έχω δει :D

btw δεν στη μπουμπούνισα εγώ.

Μην αγχώνεσαι, κανένα πρόβλημα. Η ερώτηση μου είναι η εξής, εσύ θα έβγαζες βεβαίωση νομιμότητας σε μια τέτοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

@giannhss

Τα ποσοστά 2% ή 5% αφορούν υπερβάσεις των διαστάσεων σε σχέση με την μελέτη της άδειας.

Στο υπό εξέταση ακίνητο δεν έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα και εμπίπτει στη διάταξη που έχει ήδη παρατεθεί. Δηλαδή δεν αποτελεί αυθαιρεσία (η μη πραγματοποίηση του τμήματος) εφόσον δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος. Τακτοποίηση μπορεί να γίνει μόνο σε κτίσματα με αυθαιρεσίες.

Σχετικά με τη βεβαίωση έχω να σημειώσω πως ουδείς μπορεί να υποχρεώσει έναν επαγγελματία να υπογράψει οτιδήποτε. Ο κάθε μηχανικός έχει δικαίωμα να πράξει κατά την κρίση του, αναλαμβάνοντας την ευθύνη των επιλογών του.

Θεωρώ πως έχεις τα απαιτούμενα δεδομένα για να αποφασίσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Equalizer said:

@giannhss

Τα ποσοστά 2% ή 5% αφορούν υπερβάσεις των διαστάσεων σε σχέση με την μελέτη της άδειας.

Στο υπό εξέταση ακίνητο δεν έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα και εμπίπτει στη διάταξη που έχει ήδη παρατεθεί. Δηλαδή δεν αποτελεί αυθαιρεσία (η μη πραγματοποίηση του τμήματος) εφόσον δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος. Τακτοποίηση μπορεί να γίνει μόνο σε κτίσματα με αυθαιρεσίες.

Σχετικά με τη βεβαίωση έχω να σημειώσω πως ουδείς μπορεί να υποχρεώσει έναν επαγγελματία να υπογράψει οτιδήποτε. Ο κάθε μηχανικός έχει δικαίωμα να πράξει κατά την κρίση του, αναλαμβάνοντας την ευθύνη των επιλογών του.

Θεωρώ πως έχεις τα απαιτούμενα δεδομένα για να αποφασίσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας 😀

 

3 ώρες πριν, giannhss said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας 😀

Απλά δεν διευκρινίζεται πουθενά το τι σημαίνει «δεν επηρεάζει την νομιμότητα του υπάρχοντος». Πως θα μπορούσε να επηρεάζει δηλαδή τη νομιμότητα κάτι το οποίο δεν κατασκευάστηκε;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, giannhss said:

...

Και ξανά ρωτάω λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε, υπάρχει αυθαιρεσία ή όχι, επειδή με καλύπτει το 2%;

...

1- υπάρχει αυθαιρεσία >ΝΑΙ. Στο έχω γράψει (και εγώ και άλλοι)  σαφέστατα. Πιο ναι εγώ προσωπικά δεν έχω.

2-επειδή με καλύπτει το 2%> σε καλύπτει με το πάπλωμα αλλά τα πόδια μένουν έξω

 

Πράττεις όπως κρίνεις φυσικά και οι ευθύνες όποιος υπογράφει.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είναι στην κρίση του καθενός αν θα το θεωρήσει αυθαιρεσία ή όχι, καθώς δεν αναγράφεται πουθενά ξεκάθαρα. Και αν σκεφτούμε την παράγραφο «Δεν αποτελεί αυθαιρεσία τμήμα που δεν κατασκευάστηκε εφόσον δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος» τότε τα πράγματα μπλέκουν ακόμα περισσότερο. 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, giannhss said:

Δηλαδή από ότι καταλαβαινω...

εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ρωτάς το ίδιο και το ίδιο ξανά και ξανά.... λαμβάνεις σχετικές τις ίδιες απαντήσεις ξανά και ξανά... και το ξαναρωτάς ...!!!

Ας μπει ένα τέλος σ αυτό και κάνε ότι καταλαβαίνεις. 

Μη ρωτήσεις πάλι το ίδιο, έχει γίνει κουραστικό και μονότονο. 

(φιλική συμβουλή όχι συντονισμού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.