Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

10 ώρες πριν, Didonis said:

εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ρωτάς το ίδιο και το ίδιο ξανά και ξανά.... λαμβάνεις σχετικές τις ίδιες απαντήσεις ξανά και ξανά... και το ξαναρωτάς ...!!!

Ας μπει ένα τέλος σ αυτό και κάνε ότι καταλαβαίνεις. 

Μη ρωτήσεις πάλι το ίδιο, έχει γίνει κουραστικό και μονότονο. 

(φιλική συμβουλή όχι συντονισμού)

Ρωτάω το ίδιο και το ίδιο γιατί όπως μου λέτε εσεις (και άλλοι) κατηγορηματικά ΝΑΙ, υπάρχουν άλλοι τόσοι που μου λένε κατηγορηματικά ΟΧΙ. Αλλά από αυτούς που μου λένε ΝΑΙ, κανείς δε μου παραθέτει κάποιο άρθρο που να δικαιολογεί ξεκάθαρα αυτό το ΝΑΙ. Παρά μόνο «αυτή είναι η γνώμη μου» ακούω συνέχεια. Τελικά ισχύουν οι νόμοι ή οι προσωπικές γνώμες του καθενός;  Αυτά... Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα. 

Edited by giannhss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάνω σήμερα υπαγωγή με ημερομηνία αυτοψίας 30/1 πληρώσει το παράβολο μπορώ να δώσω βεβαίωση Που θα ισχύει ως 30/3 και να γινει μεταβίβαση ή πρέπει αναγκαστικά  να κάνω ΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, giannhss said:

Τελικά ισχύουν οι νόμοι ή οι προσωπικές γνώμες του καθενός;  Αυτά... Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα. 

Ντάξει μην τρελαίνεσαι, αν ο δικός σου θέλει να το γράψει στο παιδί του, ενημέρωσε τον, ότι αν θελήσει ποτέ να το μεταβιβάσει, είναι πολύ πιθανό να πέσει σε 'γκρινιάρη' μηχανικό αγοραστή και προκειμένου να μη χαλάσει το ΄συνοικέσιο' να πρέπει να κάνει τότε ρύθμιση κ διόρθωση του συμβολαίου που θα κάνει τώρα. Καλό θα ήταν να έχεις και κάποιο στοιχείο ότι τον ενημέρωσες, γιατί ένας καλός δικηγόρος μπορεί να σου λύσει την απορία για το τι ισχύει, τρέχοντας σε μέχρι το χωριό του Άη Βασίλη. (<- αυτό είναι και ο λόγος που μάλλον δεν θα την έδινα τη ρημαδοβεβαίωση)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω μαζί σου zazeng και πρόσφατα σχετικά είχα μια συζήτηση με έναν πολ.μηχ. Τον ρώταγα αν σε ένα διαμέρισμα που μέτραγα θα έδινε αυτός βεβαίωση αν μέτραγε αυτός, είχαμε βρει έναν εξώστη λίγο μεγαλύτερο και κατά τα άλλα το διαμέρισμα ήτανε σωστό. Ο Συνάδελφος τότε μου είπε ότι αυτός δεν θα έδινε την βεβαίωση, το ήξερε ότι κάποιοι μηχανικοί δίνουν, όταν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους, μερικοί δίνουν, πρόσφατα εδώ το λέγαμε με έναν συνάδελφο μάλιστα είχαμε φτάσει κάποιες σελίδες τις δημοσιεύσεις διότι επέμενε ότι μπορούσε να δώσει καθώς υπέρβαση δόμησης κάλυψης ύψους δεν υπήρχε ενώ νομίζω υπήρχε κάποια άλλη. Ο λόγος είναι απλός και τον έχεις εντοπίσει, ναι δεν θα έδινα αν έπεφτα σε μηχανικό που τα μετράει του αγοραστή, αν έπεφτα σε κάποιου άλλου είδους έλεγχο που τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ τι, ο υπεύθυνος κατά τον πελάτη μου θα ήμουνα εγώ, ο άνθρωπος που δεν έφτιαξε καλά την δήλωση -κατα πως θα λέγανε-  θα θεωρούμουν εγώ.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, janna said:

Αν κάνω σήμερα υπαγωγή με ημερομηνία αυτοψίας 30/1 πληρώσει το παράβολο μπορώ να δώσω βεβαίωση Που θα ισχύει ως 30/3 και να γινει μεταβίβαση ή πρέπει αναγκαστικά  να κάνω ΗΤΚ.

όχι γιατί η υπαγωγή έγινε μετά την 01.10.2020

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χμμμ, για το 102 το λές

Στις περιπτώσεις αυτές(>1/10/20), η καταχώριση της ταυτότητας του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο του άρθρου 62 του παρόντος αποτελεί όρο για την επέλευση των συνεπειών της υπαγωγής.

η βεβαίωση όμως θα ήταν 83.2.γ με εξαιρέσεις της 82.2  όπου λέει
ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος ή τις διατάξεις του ν.4014/2011 και του ν.4178/2013,

οπότε αν το πάρουμε αυστηρά είμαστε οκ, μπορεί όμως απλά να είναι κακογραμμένο* και να έχεις δίκιο

* ή να έχουν αρχίσει να μπερδεύεονται και οι ίδιο πλέον!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Faethon11 said:

όχι γιατί η υπαγωγή έγινε μετά την 01.10.2020

Είχα ακούσει σε διαδικτυακή ενημέρωση ότι θα ισχύσει από την 1-2-2021 έχει κανεις υπόψιν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, οι βεβαιώσεις αδόμητου συνεχίζουν να εκδίδονται απο την πλατφόρμα των αυθαιρέτων(μετά τις 31/1) ή θα εκδίδονται απο την πλατφόρμα της Η.Τ.Κ; Μιας και είδα στον οδηγό ότι έχει μια επιλογή για αδόμητο.

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή υπάρχει αλλά απλούστερο είναι να εκδώσεις βεβαίωση κατά τα γνωστά μέσω του συστήματος αυθαιρέτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.