Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

@AN-CHR

Επειδή έχουν τεθεί αρκετές φορές παρόμοια ερωτήματα θεωρώ περιττή την παράθεση των σχετικών διατάξεων. Η δική μου θέση είναι ότι η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί χωρίς να εμποδίζεται η δυνατότητα μελλοντικής ρύθμισης των μεταβολών στις διαστάσεις των ανοιγμάτων.

Όσο για το περιεχόμενο της βεβαίωσης, θα βεβαίωνα ότι: στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια. 

Edited by Sisyphus
  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχουν τα εξής  "θεματα"

α] η μή αναγραφη στην βεβαίωση,  οτι, υπαρχει "αυτη" και "αυτη" η αυθαιρεσια, αλλα επιτρεπεται η συνταξη συμβολαίου, δημιουργει προβληματα στον πωλητη -και πιθανόν και στον μηχανικό του- ότι,

δεν κατεγραψαν  αυθαιρεσίες, που τακτοποιουνται μεν, αλλα  αποτελούν "ελαττωμα" του πωλουμένου, που απέκρυψαν και   δεν τις γνωριζε ο αγοραστής...

β] πόσο κοστιζει αυτη η μελλοντικη τακτοποίηση και ποιός την πληρώνει?

γ] εάν εσυ ησουνα μηχανικός του αγοραστή, θα συμβούλευες τον πελατη σου να προχωρησει?

δ] Υπαρχει και ενας δικηγορος στην δικαιοπραξια αυτη. Ποιά ειναι η γνώμη του?

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α) είναι λάθος να πάει με βεβαίωση τύπου β (χωρίς αυθαίρετο) κ όχι γ (με εξαιρέσεις)  για τους λόγους ακριβώς που αναφέρεις

β) δ) αν θέλει η νύφη και ο γαμπρός, οι 'κουμπάροι' (μηχ και δικ) πρέπει απλά να προσέξουν που θα βάλουν τις υπογραφές τους.

γ) ο ποιος;;;;; Δεν ξέρω τι κάνετε εκεί στα αστικά κέντρα, στην επαρχία πολύ σπάνια υπάρχει μηχανικός αγοραστή, συνήθως λόγω καβουριών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να θέλει, δεν προλαβαίνει μέσα στις επόμενες 15 να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση του ακινήτου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, κάποιες ερώτησεις καθώς ομολογώ πως εχω ψίλομπερδευτεί..

1. Για αδόμητα, απαιτείται η Ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου;

2. Για αδόμητα, πρέπει αναγκαστικά η ημερομηνία αυτοψίας να είναι 31/01/2021 ώστε να ισχύει μέχρι 31/03/2021 η βεβαίωση του άρθρου 83; Πέραν της ημερομηνίας 31/01/2021 δεν μπορούμε να εκδώσουμε βεβαιώσεις αδόμητου του άρθρου 83;

3. Για δομημένα ακίνητα με ημερομηνία αυτοψίας μετά την 31/01/2021, απαιτείται βεβαίωση του άρθρου 83 και ηλεκτρονική ταυτότητα;

4. Στην περίπτωση αποδοχής κληρονομιάς δεν απαιτείται βεβαίωση του άρθρου 83 όπως γνωρίζουμε. Εάν όμως η συμβολαιογράφος θέλει να πραγματοποιήσει την ίδια ημέρα αποδοχή και δωρεά για το ίδιο ακίνητο, μπορώ να εκδώσω την βεβαίωση του άρθρου 83 χωρίς να έχω την αποδοχή στα χέρια μου, αλλά ληξιαρχικές πράξεις θανάτου; (μπερδεμένο το τελευταίο ερώτημα μου.. καταλαβαίνω)

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, zulumpo said:

1. Για αδόμητα, απαιτείται η Ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου;

Θα μετατεθεί η εφαρμογή της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου: Παράταση έως τα τέλη Ιουνίου παίρνουν οι βεβαιώσεις μηχανικών

Προς το παρόν εφαρμόζονται τα γνωστά περί ημερομηνίας αυτοψίας και δίμηνης ισχύος των βεβαιώσεων.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Jupiter said:

Θα μετατεθεί η εφαρμογή της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου: Παράταση έως τα τέλη Ιουνίου παίρνουν οι βεβαιώσεις μηχανικών

Προς το παρόν εφαρμόζονται τα γνωστά περί ημερομηνίας αυτοψίας και δίμηνης ισχύος των βεβαιώσεων.

Όλο το λένε, αλλά δεν ανακοινώνεται 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση περαιωμένης δήλωσης Ν.4495/17, η οποία και χρησιμοποιήθηκε μετά την ολοκλήρωσή της για σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (4 κάθετες). Τώρα ,για τη διανομή, μου ζητείται να εκδώσω βεβαιώσεις για κάθε 1 κάθετη. Στις 3 , όπου υπάρχει η οικοδομή, επιλέγω την 2 περίπτωση (οι υφισταμένες κατασκευές εμπίπτουν.....). Στην 4η, η οποία χρησιμοποιείται ως διέλευση των 3 καθέτων και δεν υπάρχει κάποιο κτίσμα, μπορώ να επιλέξω ότι δεν υπάρχει κτίσμα (επιλογή 3), ή θα πρέπει να επιλέξω πάλι την  επιλογή 2

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΠΑΝΟΣ27 said:

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση περαιωμένης δήλωσης Ν.4495/17, η οποία και χρησιμοποιήθηκε μετά την ολοκλήρωσή της για σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (4 κάθετες). Τώρα ,για τη διανομή, μου ζητείται να εκδώσω βεβαιώσεις για κάθε 1 κάθετη. Στις 3 , όπου υπάρχει η οικοδομή, επιλέγω την 2 περίπτωση (οι υφισταμένες κατασκευές εμπίπτουν.....). Στην 4η, η οποία χρησιμοποιείται ως διέλευση των 3 καθέτων και δεν υπάρχει κάποιο κτίσμα, μπορώ να επιλέξω ότι δεν υπάρχει κτίσμα (επιλογή 3), ή θα πρέπει να επιλέξω πάλι την  επιλογή 2

Ευχαριστώ 

Αφού δεν υπάρχει κτίσμα στην κάθετη 4 , επιλέγουμε περίπτωση 3 χωρίς κτίσμα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Επειδή έχω πολύ καιρό να βγάλω βεβαίωση νομιμότητας θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τα εξής:

Θέλω να εκδώσω βεβαίωση νομιμότητας (Ν.4495/17) για διαμέρισμα με παρακολούθημα αποθήκη στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Στο σύστημα σε αυτή την περίπτωση δεν αναρτώνται Ανάθεση είτε Υπεύθυνη Δήλωση του Ιδιοκτήτη, Σχέδια και Τοπογραφικό, σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.