Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ. Με μπέρδεψε το άρθρο 83 (παρ.2) αλλά βλέπω ότι το σύστημα δε μου ζητάει κάτι.

 

Καλησπέρα και πάλι,
Σε διαμέρισμα όπου υπάρχει barbeque στον εξώστη - κατασκευασμένο εκ κατασκευής- με ΟΑ της πολυκατοικίας του 2005 θεωρείται ή όχι αυθαιρεσία? Στην κάτοψη δε φαίνεται, οπότε σκέφτηκα μήπως τότε δεν απαιτούνταν άδεια.
Στο ΓΟΚ του 83 δεν αναφέρονται (εκτός αν μου διαφεύγει) τέτοιου είδους κατασκευές. Κατασκευάζονταν χωρίς άδεια?
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης ανά οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία η οποία μεταβιβάζεται ολόκληρη και για την οποία έχει εκδοθεί έγκριση κατεδάφισης και έχει υπαχθεί (με μία δήλωση υπαγωγής) στο άρθρο 106?

Επίσης για την μεταβίβαση της παραπάνω πολυκατοικίας απαιτείται ΠΕΑ?

 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει σχέση με το δικό μου ερώτημα?

Εάν ναι. Με ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα.

1 ώρα πριν, Brasco said:

Υπάρχει απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης ανά οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία η οποία μεταβιβάζεται ολόκληρη και για την οποία έχει εκδοθεί έγκριση κατεδάφισης και έχει υπαχθεί (με μία δήλωση υπαγωγής) στο άρθρο 106?

Επίσης για την μεταβίβαση της παραπάνω πολυκατοικίας απαιτείται ΠΕΑ?

 

ιβάζεται.

Link to comment
Share on other sites

@EiriniAΤο υπολογίζεις ως λοιπή παράβαση.

@BrascoΘα μεταβιβαστεί μετά την κατεδάφιση  οπότε και θα παραμείνει ένα αδόμητο οικόπεδο?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έγκριση κατεδάφισης και ολοκληρωμένη υπαγωγή στο άρθρο 106 του ν.4495.

Η μεταβίβαση θα γίνει με το προς κατεδάφιση κτίσμα ακέραιο αλλά με απαλλαγή φόρου μεταβίβασης όσο αφορά το κτίσμα λόγω της έγκρισης κατεδάφισης.

Επίσης υπάρχει σύσταση (βέβαια περιγράφει άλλα αντί άλλων) η οποία πάλι λόγω έγκρισης κατεδάφισης απαλλάσσεται από την ανάγκη τροποποίησης  

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά,είναι μια σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών που συνεχίζει να ισχύει.Άρα,η λογική μου,μου λέει ότι ο καθένας θα πουλήσει την οριζόντια του με την βεβαίωση της.

Το θέμα φυσικά χρήζει και συνεννόησης-επιβεβαίωσης με τον συμβ/φο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Brasco said:

Υπάρχει έγκριση κατεδάφισης και ολοκληρωμένη υπαγωγή στο άρθρο 106 του ν.4495.

Η μεταβίβαση θα γίνει με το προς κατεδάφιση κτίσμα ακέραιο αλλά με απαλλαγή φόρου μεταβίβασης όσο αφορά το κτίσμα λόγω της έγκρισης κατεδάφισης.

Επίσης υπάρχει σύσταση (βέβαια περιγράφει άλλα αντί άλλων) η οποία πάλι λόγω έγκρισης κατεδάφισης απαλλάσσεται από την ανάγκη τροποποίησης  

Γνωμη μου ειναι οτι,

δεν μεταβιβαζεις κτισματα, αλλα αδομητο οικοπεδο, με αναγραφη της αδειας κατεδαφισης στο συμβολαιο και ολα τα λοιπα που θα γραψει ο συμβ/φος.

Αυτο σου λεει η εν ισχυ αδεια κατεδαφισης.

[αντιγραφο της αδειας θα επισυναφθει στην δήλωση ΦΜΑ στην ΔΟΥ, για να μην φορορολογηθουν τα κτισματα. Θα υπαρξει και έλεγχος]

 

Για το τυπικο, μιληστε με τον συμβ/φο

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.