Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

να είσαι καλά-κάθε ερώτηση έχει την σημασία της για αυτόν που την κάνει:)απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία του τι ίσχυε κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας ή τι ισχύει σήμερα,όταν μια ψησταριά χτιστή(όχι χώρος),υπολογίζεται ως λοιπή παράβαση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτή τη διαδικασία να το ψάξω και δεν το έβαλα εξ αρχής είναι διότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες και είναι πασιφανές ότι έγινε τότε.

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2021 at 5:45 ΜΜ, dimitris GM said:

Γνωμη μου ειναι οτι,

δεν μεταβιβαζεις κτισματα, αλλα αδομητο οικοπεδο, με αναγραφη της αδειας κατεδαφισης στο συμβολαιο και ολα τα λοιπα που θα γραψει ο συμβ/φος.

Αυτο σου λεει η εν ισχυ αδεια κατεδαφισης.

[αντιγραφο της αδειας θα επισυναφθει στην δήλωση ΦΜΑ στην ΔΟΥ, για να μην φορορολογηθουν τα κτισματα. Θα υπαρξει και έλεγχος]

 

Για το τυπικο, μιληστε με τον συμβ/φο

Ο Δήμος όμως προκειμένου να δώσει βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ ζητάει βεβαίωση για τις Ορ. Ιδ. (ενώ έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης για όλο το κτίριο). Η κατεδάφιση έπεται της μεταβίβασης.

Ομοίως και ο συμβολαιογράφος, παρόλο που θα αναφέρει την άδεια κατεδάφισης, ζητάει βεβαιώσεις ανά ιδιοκτησία του προς κατεδάφιση κτιρίου.

Προφανώς η υπαγωγή στις διατάξεις του νόμου με ταυτόχρονη έκδοση άδειας κατεδάφισης δεν εξαιρεί τις ιδιοκτησίες από την κατεδάφιση. Τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Λογικά οφείλω να προσέξω την διατύπωση 

Link to comment
Share on other sites

Υπαγωγή στον νόμο ακινήτου δίχως Άδεια.

Ολοκληρώνω την υπαγωγή και η βεβαίωση που βγαίνει γράφει: "μου
επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία όπως:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο"

Επιστρέφω να δω τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει στην στήλη "Στοιχεία υπολογισμού" και βλέπω ότι στο πεδίο οικοδομική άδεια έχω επιλέξει ορθώς το Όχι. 

Ψάχνω να βρω τι λάθος μπορεί να έκανα και δεν βλέπω κάτι που να αιτιολογεί γιατί το σύστημα, ενώ έχω επιλέξει ότι δεν υπάρχει άδεια, στην βεβαίωση με υποχρεώνει να υπογράψω ότι μου επιδόθηκε η Άδεια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Brasco said:

Υπαγωγή στον νόμο ακινήτου δίχως Άδεια.

Ολοκληρώνω την υπαγωγή και η βεβαίωση που βγαίνει γράφει: "μου
επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία όπως:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο"

Επιστρέφω να δω τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει στην στήλη "Στοιχεία υπολογισμού" και βλέπω ότι στο πεδίο οικοδομική άδεια έχω επιλέξει ορθώς το Όχι. 

Ψάχνω να βρω τι λάθος μπορεί να έκανα και δεν βλέπω κάτι που να αιτιολογεί γιατί το σύστημα, ενώ έχω επιλέξει ότι δεν υπάρχει άδεια, στην βεβαίωση με υποχρεώνει να υπογράψω ότι μου επιδόθηκε η Άδεια κτλ.

Δεν έχεις κάνει κανένα λάθος . Η βεβαίωση είναι τυποποιημένη από το σύστημα και δεν υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης του κειμένου. Εγώ όταν παραδίδω την βεβαίωση στον ιδιοκτήτη διαγράφω τις ανάλογες γραμμές:

image.png.4ffb4ea5bf8da1da7beec7789ea88563.png

 

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους.

Διαβάζοντας τα άρθρα 81&82 του Ν.4495/2017 μου δημιουργήθηκε μια απορία για τις πολεοδομικές παραβάσεις της παρ. 3 άρθρ. 81 (πλην των περιπτώσεων β,γ,δ ).

Συγκεκριμένα, αφού σύμφωνα με την παράγραφο 2 περίπτωση θ) του άρθρου 82 μπορεί να δοθεί βεβαίωση για τις πολεοδομικές παραβάσεις αυτές, τότε επί της ουσίας δεν θα αναγκαστεί ποτέ ο ιδιοκτήτης να κάνει υπαγωγή για να τις τακτοποιήσει, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Faethon11 said:

ταυτότητα κτιρίου!!!!

Δεν θα ισχύει το άρθρο που παρέθεσα παραπάνω; Επομένως, αν ισχύει,  δεν θα μπορεί να πάρει πιστοποιητικό πληρότητας για να κάνει δικαιοπραξίες, όπως αντίστοιχα τώρα παίρνει βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Για την Βεβαιωση σε αυθαιρετο μετα το 2011,που ομως εχει εκδοθει αδεια νομιμοποιησης,και παει για μεταβιβαση,

τι χρονο επιλεγουμε στο φυλλο καταγραφης -παλαιοτητα???νομιζω δεν υπαρχει επιλογη μετα το 2011...(η ιδια απορια και για νεα κατασκευη νομιμη με οικοδ αδεια πχ 2018 που παει για μεταβιβαση...τι χρονο κατασκευης επιλεγουμε οταν παμε να δωσουμε βεβαιωση στο φυλλο καταγραφης -παλαιοτητα???)

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.