Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Το αυθαίρετο εννοείται ότι το ρυθμίζω. Το θέμα είναι, να δηλώσω και όλο το πατάρι σαν αυθαίρετα τ.μ.; το οποίο δεν μου φαίνεται σωστό. Σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο, τί θα πεις; Ότι βοήθησα τον πελάτη να γλιτώσει ΕΝΦΙΑ και φόρους, ΤΑΠ, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμπληρωνω στους προβληματισμους σας...Πολλες φορες οταν κανω εμβαδομετρηση μιας οριζοντιας  ιδιοκτησιας τη βρισκω μεγαλυτερη απο τα συμβολαια ενω δεν υπαρχει αυθαιρεσια (οι διαστασεις συμφωνουν με τα εγκεκριμενα).Εκει αντιλαμβανομαι οτι ο μηχανικος που συνεταξε την συσταση ειτε εχει κανει στρογγυλοποιηση προς τα κατω ειτε λαθος υπολογισμους κλπ Αλλες φορες βρισκω το ακινητο με μικροτερη επιφανεια και καταλαβαινω οτι πιθανον να εχουν μετρηθει εσοχες κλπ Αυτα ομως δεν ειναι αυθαιρεσιες αλλα διαφορες με τα εμβαδα των συμβολαιων.Πως να κανεις ρυθμιση?Γιατι να ρυθμισεις υπερβαση ? 

Οταν αρχισαμε να ρυθμιζουμε αυθαιρετα εδω και δεκα χρονια ρυθμιζαμε υπερβασεις και πολεοδομικες παραβασεις  Απο τον 4495 και την διορθωση του Ε9 εχουμε φτασει στο κτηματολογιο στο ταπ και το νουμερο θα παει στη ταυτοτητα  κλπ 

Δεν ειναι δουλεια μας να τροποποιουμε τισ συστασεις και στη τελικη ας  εμβαδομετρουμε τις ιδιοκτησιες και να δινουμε την πραγματικη επιφανεια Ομως μονο με τα εργαλεια των ρυθμισεων αυτο δεν γινεται 

 

Edited by nniko
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, architect1976 said:

Το αυθαίρετο εννοείται ότι το ρυθμίζω. Το θέμα είναι, να δηλώσω και όλο το πατάρι σαν αυθαίρετα τ.μ.; το οποίο δεν μου φαίνεται σωστό. Σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο, τί θα πεις; Ότι βοήθησα τον πελάτη να γλιτώσει ΕΝΦΙΑ και φόρους, ΤΑΠ, κτλ.

φυσικά και δεν θα ρυθμίσεις το πατάρι!

Μην κολλάτε σε κάθε απαίτηση συμβολαιογράφων -Προσωπικά πολλές φορές έρχομαι σε αντίθεση και τελικά τους πείθω ότι κακώς τέτοιες ενέργειες στην ουσία υποκύψεις άλλων συν/φων τις θεωρούν θέσφατο και απαράβατη πρακτική

Απλά στη βεβαίωση μεταβίβασης που θα δώσεις στην Τ.Ε πέραν της αναφοράς σου περί  δήλωσης ένταξης  της τάδε αυθαιρεσίας  θα συμπληρώσεις ότι ..διαπίστωσες  και βεβαιώνεις τη νομιμότητα παταριού  εμβαδού ... και όγκου ... (αν θες ..που ΔΕΝ αναγράφεται στο τάδε τίτλο) 

Έτσι αυτό που θέλει η συμβ/φος το πήρε χωρίς ο πελάτης σου να πληρώσει τίποτα και χωρίς εσύ ο ίδιος ως μηχανικός (και πρακτικό άτομο) αλλά και ο πελάτης να αποχαζωθείτε!  

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση παταριού εντός καταστήματος, έγινε διορθωτικό συμβόλαιο (μονομερώς) της σύστασης και συμπεριλήφθηκε το πατάρι στην περιγραφή. Τα χιλιοστά της οριζόντιας (κατάστημα) δεν άλλαξαν. Συμφωνώ ότι δεν απαιτείται τακτοποίηση ενός καθόλα νόμιμου παταριού. Η μη εμφάνισή του σε συμβόλαιο δεν συνιστά αυθαιρεσία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συνάδελφε KANA & Pavlos33, και εγώ αυτές τις λύσεις πρότεινα, αλλά μου φαίνεται ότι οι συμβολαιογράφοι κοιτάνε την ευκολία τους και γίνεσαι εσύ ο κακος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dimitris GM said:

χμ...

το προβλημα ειναι οτι αυτο το "παταρι",  δεν εχει περασθει ούτε στο Ε9 ή στο ΕΝΦΙΑ ουτε στο ΤΑΠ,

επειδη  δεν γραφεται πουθενα στο συμβολαιο κτησης.

Ο συμβ/φος "μεταβιβαζει" με βαση το συμβολαιο....οχι την αδεια [άλλο ειναι το θεμα της νομιμοτητας...]

Αφου δεν βλεπει στο συμβολαιο "παταρι" δεν μπορει να το μεταβιβασει.

Ομως αυτο το παταρι υπαρχει στην αδεια.

Δεν ειναι αυθαιρετο...ειναι ξεχασμενο.....

[στους παληους ΓΟΚ το παταρι απλα αναφερονταν απλως, ....χωρις πολλα πολλα  στοιχεια και ουτε  στα συμβολαια αναγραφονταν λεπτομερεις περιγραφες]

 

 

 

Δεν πειραζει η αρνητικη που εβαλε καποιος

Το θεμα ειναι οτι δεν εξηγησε το γιατι, ωστε να μαθω και εγω  το λαθος μου

και να τον ευχαριστησω...

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

σύμφωνα με αυτά που ισχύουν έως σήμερα, μετά τις 30/06/21 δε θα μπορούμε να προχωράμε σε συμβολαιογραφικές πράξεις/μεταβιβάσεις χωρίς ΗΤΚ ή δε θα μπορούμε ούτε να περαιώνουμε υπαγωγές χωρίς ΗΤΚ?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση

αν δοθεί παράταση μια χαρά, αν δε δοθεί όμως αυτό που ρώτησα έχει βασικά 2 σκέλη:

1. δε θα μπορούν να γίνονται συμβολαιογραφικές πράξεις/μεταβιβάσεις χωρίς ΗΤΚ (αυτό είναι σίγουρο)

2. υπαγωγές (χωρίς να ακολουθεί συμβολαιογραφική πράξη) θα μπορούμε να περαιώνουμε ή θα θέλει πάλι ΗΤΚ για την περαίωση της υπαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Για το νο.1 απάντησες εσύ, για το νο.2 δεν νομίζω να επηρεάζεται. Πάντως θα πρέπει να δοθεί παράταση γιατί διαφορετικά θα επέλθει...χάος!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.