Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

29/01/2021

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το αναφέρει κάπου ;  εάν χρειαστεί εκ τον ύστερον άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται τότε και ταυτότητα κτιρίου ή όχι ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, panosges said:

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το αναφέρει κάπου ;  εάν χρειαστεί εκ τον ύστερον άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται τότε και ταυτότητα κτιρίου ή όχι ;

 

Ευχαριστώ

Γειά σου, δες αυτό αναρτημένο στο σύστημα του ΤΕΕ:

https://web.tee.gr/aythaireta-anakoinoseis/23-7-2021-paratasi-vevaioseon-tis-par-1-toy-arthroy-83/

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 
έχω διαμέρισμα που πουλήθηκε πριν ένα χρόνο στον πελάτη μου με βεβαίωση συναδέλφου χωρίς καμία αυθαιρεσία.
Ο πελάτης μου σήμερα πωλεί ξανά το διαμέρισμα. Κατά την αυτοψία διαπιστώνω μπαλκονόπορτα που δεν φαίνεται στην οικ. άδεια. Ο συνάδελφος έδωσε βεβαίωση θεωρώ βασιζόμενος στην μη ύπαρξη υπέρβασης δόμησης, κάλυψης ή ύψους, ούτε αλλαγή χρήσης. Από την άλλη ο τωρινός αγοραστής θέλει να ρυθμιστεί αυτή η αυθαιρεσία και δεν δέχεται την αγοραπωλησία με αυτή την εκκρεμότητα. Από την άλλη η συμβολαιογράφος δε δέχεται να γίνει ρύθμιση από την στιγμή που υπάρχει βεβαίωση για το διαμέρισμα γιατί η ρύθμιση θα ακυρώνει το προηγούμενο συμβόλαιο. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Να δώσω βεβαίωση όπου στην τεχνική έκθεση θα αναφέρω το νέο κούφωμα?
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κακώς που δεν έγινε η συζήτηση περί χορήγησης βεβαίωσης ή τακτοποίησης για το νέο άνοιγμα πριν την πώληση, κυρίως από την πλευρά του πωλητή. Προσπαθείστε να έρθετε σε επαφή με τον μηχανικό που είχε εκδώσει την βεβαίωση, μήπως μπορεί να γίνει επανάληψη συμβολαίου αφού πρώτα γίνει ρύθμιση ώστε να θεραπευτεί η κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μόλις τώρα με το ΤΕΕ μου ανέφεραν πως καλά έκανε ο μηχανικός και έδωσε βεβαίωση. Επιπλέον πως δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει ακόμα κ τώρα ρύθμιση. Δεν θεωρούν πρόβλημα την ύπαρξη βεβαίωσης αφού η παλιά βεβαίωση βεβαιώνει δόμηση κτλ. και πως η ρύθμιση δεν θα αφορά επιφάνεια για να προκύπτει πρόβλημα. Πρόσθεσαν πως το πρόβλημα θα λυθεί με την ΗΤΚ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός με αυτά που σου είπαν στο ΤΕΕ, αλήθεια αν είναι έτσι όπως τα περιγράφουν με τα οποία δεν διαφωνώ, ας τα δίνουν και γραπτώς. Εδώ από το '17 που ισχύει ο ο 4495 και το συγκεκριμένο θέμα με τις βεβαιώσεις σέρνεται και δεν έχει βγει κανείς να δώσει λύση. Άς είναι ας λυθεί με την ΗΤ, άρα κοινώς σου είπαν να περιμένεις, αν στο ενδιάμεσο μπορεί να πειστεί ο συμβ/φος του αγοραστής και να κρατηθεί "ζεστός" και ο αγοραστής, γιατί όχι....

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα εδωσε βεβαιωση

Θεωρω οτι, στα πλαισια της ασφαλειας των συναλλαγων,

επρεπε να γραψει στις σημειωσεις οτι υπαρχει σε εκκρεμοτητα τακτοποιηση κατηγοριας 3.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν απαιτειται ουτε τροποποιηση ουτε διορθωση του αρχικου συμβολαιου.

Τακτοποιει ο νεος ιδιοκτητης

εδω μια απο τις πολλες συζητησεις

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50328-αρθρο-083-ν-449517-απαίτηση-έκδοσης-βεβαίωσης-μηχανικού/page/80/

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό, απλά η συζήτηση θα πάει στο "...γιατί δεν το τακτοποιήσατε από την αρχή εφόσον το κόστος ήταν 250Ε κλπ κλπ..."

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακη,

σωστα,

ακριβως αυτα λεγαμε -και ξαναλεγαμε-

[και λεγαμε  ακομα οτι, αφου δεν το εγραψες στις παρατηρησεις, , δεν υπηρχε, αλλα εγινε μετα]

Παντως,  με το αρθρο 28 του 4178, δεν υπηρχε προθεσμια για την κατ. 3

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.