Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Για το 30/9/21 λες από που προκύπτει; Προσωπικά διαφωνώ με το παρακάτω, αφού σε περίπτωση ανάληψης ΗΤ με τακτοποίηση άλλου συν/φου θα πρέπει να ελέγξεις εκ νέου:

Επιπροσθέτως, αν μελετήσει κανείς τις διατάξεις για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα κτιρίου σε σχέση με τις διατάξεις περί βεβαίωσης μηχανικού, προκύπτει ότι δεν πρόκειται για περαιτέρω έλεγχο ή περαιτέρω διαδικασία, αλλά με το νέο μέτρο καταγράφονται και συστηματοποιούνται όλα τα στοιχεία του ακινήτου με πιο μεθοδικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω κλεινω εδω

Αυτοψια με ημερομηνια 30-1 δεν ισχυει πλεον.

Απαιτειται αυτοψια με ημερομηνια 1-10 και μετα..

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

Αυτοψια με ημερομηνια 30-1 δεν ισχυει πλεον.

Απαιτειται αυτοψια με ημερομηνια 1-10 και μετα..

Συμφωνώ Δημήτρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εγω κλεινω εδω

Αυτοψια με ημερομηνια 30-1 δεν ισχυει πλεον.

Απαιτειται αυτοψια με ημερομηνια 1-10 και μετα..

Μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι επιβεβαίωση (σημερινή) από Συμβ/φο

"τώρα ασχολούμαστε με το να διαγράφουμε παλιές βεβαιώσεις"

νέες βεβαιώσεις με δίμηνη ισχύ, και καταληκτική ημερομηνία 31-12 (αν δεν κάνουν κάποιο άλλο μαγικό...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι δεν συνεννοούμαστε...

Κανείς δεν μιλάει για ισχύ βεβαιώσεων με ημερομηνία 30-1. Ούτε εγώ. Ψέμα ήταν και καλώς τελείωσε.

Μίλησα μόνο για βεβαιώσεις που έχουν εκδοθεί μέσα στο τελευταίο δίμηνο πριν το ΦΕΚ που βγήκε και έδωσε τη δυνατότητα στους συμβολαιογράφους να κάνουν και πράξεις κατ' εξαίρεση μέχρι 31-12.

Αυτές οι βεβαιώσεις ίσχυαν την επόμενη μέρα του ΦΕΚ και ισχύουν μέχρι να λήξουν όπως λέει ο νόμος.

Ο νόμος δεν υποχρεώνει τον μηχανικό για αυτοψία μετά την 1-10. Ούτε ο συμβολαιογράφος.

Αν εγώ μετά την ανακοίνωση παράτασης από το υπουργείο έβγαλα βεβαίωση το Σεπτέμβρη για πελάτη μου και έφυγα για το εξωτερικό (ή πήρα σύνταξη) και δεν την δεχτεί ο συμβολαιογράφος, τον πάω μέχρι ΣτΕ και μετά αγωγή αποζημίωσης.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εις άπαντες...

15 ώρες πριν, kan62 said:

Αν εγώ μετά την ανακοίνωση παράτασης από το υπουργείο έβγαλα βεβαίωση το Σεπτέμβρη για πελάτη μου και έφυγα για το εξωτερικό (ή πήρα σύνταξη) και δεν την δεχτεί ο συμβολαιογράφος, τον πάω μέχρι ΣτΕ και μετά αγωγή αποζημίωσης.

Με βάση ποιο νομοθετικό πλάισιο θα έδινες 30/09 βεβαιωση με ημερομηνία αυτοψιας μετά την 31/01? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Καλημέρα εις άπαντες...

Με βάση ποιο νομοθετικό πλάισιο θα έδινες 30/09 βεβαιωση με ημερομηνία αυτοψιας μετά την 31/01? 

Το έγραψα εδώ, με το σημερινό καθεστώς. Ο νόμος έδωσε την εξαίρεση στους συμβολαιογράφους, εγώ είχα δικαίωμα να εκδώσω τη βεβαίωση, το σύστημα δούλευε, δεν βάζω ποτέ μαιμού ημερομηνίες αυτοψίας, τότε την έκανα τότε την έβγαλα, δεν απαγορεύει σε μένα κάτι ο νόμος το συμβολαιογράφο ακυρώνει. Εγώ εκδίδω βεβαίωση με δίμηνη ισχύ και εξασφαλίζω τα συμφέροντα του πελάτη μου. Ο Ρούσκας να κοιτάξει τα μέλη του ... δεν παράγει νόμο, κάποιοι άλλοι τους το επιτρέπουν.

Όσο για τη βιασύνη μου ... μαζεύτηκαν πολλοί που ήθελαν να τους δώσω με ψεύτικη ημερομηνία και δεν τους την έδωσα...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλησπέρα. Αναφέρεις ότι έχουμε το δικαίωμα έκδοσης βεβαίωσης με δίμηνη ισχύ. Καμία διαφωνία. Η χρήση της βεβαίωσης όμως αφορά σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος κατά το άρθρο 83. Μέχρι και την ψήφιση του τελευταίου νόμου, δινόταν η δυνατότητα (κακώς δινόταν και έχουμε συμφωνήσει άπαντες σε αυτό) να εκδίδεται βεβαίωση του Α 83 με ημερομηνία αυτοψίας μέχρι 31/1/2021.  Το πληροφοριακό σύστημα δεν ενημερώθηκε και μπορούσε κανείς σε τεχνικό επίπεδο, να χορηγήσει βεβαίωση με όποια ημερομηνία αυτοψίας ήθελε ακόμη και μετά την 31/1/2021. Αυτό όμως σε τι θα εξυπηρετούσε;

Έστω ότι κάποιος χορήγησε βεβαίωση  τον Απρίλιο του 2021. Βάσει των νομοθετικών τροποποιήσεων που έγιναν η βεβαίωση δεν θα γινόταν δεκτή για δικαιοπραξία αν η ημερομηνία αυτοψίας ήταν πχ 4/2021. Έστω ότι κάποιος χορήγησε βεβαίωση 29/9/2021. Άρα θεωρητικά η βεβαίωση θα είχε ισχύ μέχρι 29/11/2021. Όμως και πάλι δεν γίνεται δεκτή για δικαιοπραξία (μεταβίβαση ή σύσταση δικαιώματος αφού στο εν λόγω χρονικό διάστημα η βεβαίωση γινόταν δεκτή για μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος μόνο εάν είχε ημερομηνία αυτοψίας μέχρι και 31/1/2021. Επομένως, η έκδοση της βεβαίωσης από το Π.Σ του ΤΕΕ, ναι μεν δεν παραβίασε κάποιο νόμο, πλην όμως δεν μπορούσε και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.  Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι, με όλο το συναδελφικό σεβασμό και χωρίς να διεκδικώ το αλάνθαστο.

 

Άρθρο 83 
Απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού σε δικαιοπραξίες, εγγραπτέες πράξεις 
1.   Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή περιλαμβανομένης και της δωρεάς αιτία θανάτου, που συντάσσεται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ή και σε ακίνητο χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού. Η ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη  και  η  βεβαίωση  του  μηχανικού  απαιτείται  και  για  την  μεταγραφή  τελεσίδικης  δικαστικής  απόφασης  επί αναγνωριστικής αγωγής της κυριότητας του ακινήτου και για τη μεταγραφή των πρακτικών δικαστικού ή εξωδικαστικού συμβιβασμού με τα οποία αναγνωρίζεται η κυριότητα επί του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα και με αυτα

τα προσθετω

καλο διαβασμα

η πρωτη τροποποιηση ειχε ως εξης

«Δεδομένης της υφιστάμενης κατάστασης λόγω COVID19 κρίνεται αναγκαία η παράταση έως και τις 30/06/2021 του χρόνου ισχύος των βεβαιώσεων μηχανικών, οι οποίες εκδίδονται με ημερομηνία αυτοψίας από 01/01/2021 έως τις 31/01/2021».

Ειδικότερα η νομοτεχνική διατύπωση της ρύθμισης είναι «ο χρόνος ισχύος των βεβαιώσεων της παρ. 1 του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 (Α* 167) με ημερομηνία αυτοψίας από 1η.1.2021 έως και 31η.1.2021 παρατείνεται έως και την 30η.6.2021».

Προκύπτει ότι οι βεβαιώσεις μηχανικών ισχύουν κανονικά για όλες τις περιπτώσεις νόμιμης χρήσης τους από το διάστημα 1ης Φεβρουαρίου 2021 έως 30 Ιουνίου 2021, υπό την προϋπόθεση ότι αναγράφεται σε αυτές ημερομηνία αυτοψίας από 1η έως 31 Ιανουαρίου 2021. Δηλαδή στην πράξη είναι δεσμευτική μόνον η ημερομηνία αυτοψίας έως την 31η Ιανουαρίου 2021 ενώ η βεβαίωση του μηχανικού είναι ισχυρή για ολόκληρο το εξάμηνο που έχει ήδη παρέλθει και θα διατρέξει από την αρχή του έτους έως το τέλος Ιουνίου 2021.

σε αυτη  προστεθηκε το εξης

5. Ο χρόνος ισχύος των βεβαιώσεων της παρ. 1 του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 (Α` 167)

α] με ημερομηνία αυτοψίας από 1ης.1.2021 έως και 31η.1.2021

β] παρατείνεται από τη λήξη της έως και την 30ή.9.2021,

γ] με δυνατότητα υπαγωγής ρύθμισης και μετά την 1η Φεβρουαρίου 2021, χωρίς υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων ταυτότητας κτηρίου/διηρημένης ιδιοκτησίας.»

 

Απο 1-10 υπαρχει νεα ανεξαρτητη ρυθμιση.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.