Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδιοκτήτης με αγροτεμαχίου με αυτά τα κτίσματα μου ζητάει βεβαίωση αδομήτου, βλέποντας λίγο το φόρουμ έχω μπερδευτεί αν και αρχικά θεώρησα ότι δεν εκδίδεται. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέτωνIMG_20211026_164732.thumb.jpg.c4fd58bd26b8d2ba6c189dd5498c4b15.jpg

IMG_20211026_164722.jpg

IMG_20211026_164739.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδεται.... Υφίστανται διάφορες αυθαίρετες "κατασκευές"... Ας απομακρύνει πρώτα ό,τι υπάρχει επί του γεωτεμαχίου και στη συνέχεια μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ επαυξάνω. Τα ασκεπή για να καταλάβεις κανονικά μπαίνουν κ στο ε9 ως ημιτελή. Κ φυσικά έχεις κ την περίφραξη που πάει με αναλυτικό.

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κατοικία που έχει άδεια και τα αυθαίρετα τμήματα έχουν ρυθμιστεί. Για το δικαίωμα υψουν που θέλει να βγάλω βεβαίωση τι επιλέγω (άρθρο 83 παρ.2);

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, χαιδω said:

Για το δικαίωμα υψουν

Βεβαίωση αδομήτου. Στην περιγραφή δικαίωμα υψουν με τα χιλιοστά του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, zazeng said:

Βεβαίωση αδομήτου. Στην περιγραφή δικαίωμα υψουν με τα χιλιοστά του.

ολοκληρώνω την ρύθμιση και βγάζω  νέα βεβαίωση. Θα κάνω αναφορά στην ρύθμιση στην τεχνική έκθεση

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα υψουν δεν επηρεάζεται από την άλλη οριζόντια. Θα μπορούσαν να μεταβιβάσουν μόνο αυτό, οπότε έβγαζες βεβαίωση κ χωρίς να ρυθμίσεις το υπόλοιπο.

Βασική ερώτηση, έχεις σύσταση οριζοντίου; Το δ. υψούν έχει χιλιοστά ή τα έχουν εξαντλήσει στις οριζόντιες; Αν συμβαίνει το 2ο δεν είμαι σίγουρος ότι μεταβιβάζεται, στο κτηματολόγιο πάντως δεν το περνάν ως ξεχωριστό εμπράγματο δικαίωμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

.............στο κτηματολόγιο πάντως δεν το περνάν ως ξεχωριστό εμπράγματο δικαίωμα.

Τζιζ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

κάνω υπαγωγή για ένα διαμέρισμα κατασκευής 1978 με σημερινή ημερομηνία αυτοψίας. Σκοπός της υπαγωγής είναι η ρύθμιση, δε θα γίνει κάποια μεταβίβαση ή άλλη δικαιοπραξία. Είμαι υποχρεωμένος να προχωρήσω και σε ηλεκτρονική ταυτότητα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.