Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

On 19/5/2022 at 8:59 ΜΜ, panosges said:

Καλησπέρα, έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία που βλέπει σε ακάλυπτο πολυκατοικίας, η παράβαση που  έχει είναι στον εξώστη ενώ στην άδεια φαίνεται ότι έχει απόσταση από την μεσοτοιχία ένα μέτρο στην πραγματικότητα έχει επαφή με την μεσοτοιχία του διπλανού οικοπέδου, η άδεια είναι του 1962 πως τακτοποιείτε πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά ;

Ευχαριστώ

Μπορείς να το δηλώσεις με μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

ίσως έχει ξαναπαντηθεί αλλά δεν βρισκω κάτι , οικόπεδο εντός οικισμού

αδόμητο με μάντρα αντιστήριξης από πετρά  στην φάτσα του οικοπέδου

 το οποίο βρίσκεται περίπου 6 σκαλοπάτια πάνω από τον δρόμο . Για την ΗΤΚ πρέπει να γίνει τακτοποίηση της μάντρας?  Και εφόσον χρειάζεται θα πάει κατηγορία 5 η οποία έχει καταργηθεί . τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;  καλούμε πολεοδομία να βεβαιώσει την παράβαση και βγάζουμε άδεια τακτοποίησης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις το πρόβλημα που έχουμε εξ αρχής θίξει και στο φόρουμ (δες εδώ), όταν εκδόθηκε η απόφαση για το τι θεωρείται αδόμητο για την Η.Τ.Κ. 

Αδόμητο χαρακτηρίζεται οικόπεδο ή γήπεδο, εφόσον δεν υφίσταται σε αυτό κατασκευή που προϋποθέτει την έκδοση πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών

Επομένως, μέχρι να εκδοθεί (αν και εφόσον) κάποια τροποποίηση, έχουμε τις επιλογές, ρύθμισης με ν. 4495 (αν έχεις κατηγορία 1 ή 2 ) ή νομιμοποίηση (εάν μπορεί να γίνει) ή δεν μπορείς να συντάξεις ΗΤΚ. Το τελευταίο είναι το παρανοικό της όλης ιστορίας και πρέπει "χθές" αυτός ο ορισμός να καταργηθεί.

για να μην μιλήσουμε και για την εγκυρότητα της απόφασης, στην οποία έχουν εισαχθεί διαφορετικά πράγματα από αυτά που ζητάει ο νόμος. Ο παραπάνω ορισμός είναι μέσα σε αυτά.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , απλά το όλο σκηνικό είναι παρανοϊκό  από τον πρώτο νομό των αυθαίρετων και το θέμα είναι όλες οι ευθύνες έρχονται σε εμάς. Το τραγικό είναι ότι θεωρείται σαν κατηγορία 5 μια μάντρα σε ένα αδόμητο οικόπεδο  και το ακόμα τραγικότερο είναι ότι καταργήσανε την κάτ. 5 εκτός από τις σεισμόπληκτες περιοχές .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γνωστά όλα αυτά και φυσικά συμφωνώ. Στο θέμα σου και θέμα πολλών από εμάς, το παράλογο είναι ότι στα πλαίσια τακτοποίησης και μεταβίβασης (προ έκδοσης της σχετικής απόφασης περί ΗΤΚ) μπορούσαμε-εφόσον ένα ακίνητο είχε αυθαιρεσίες που υπάγονταν στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 σε συνδυασμό με το άρθρο 81 (όταν  κατά την γνωμάτευσή μας στην τ.ε της βεβαίωσης, οι αυθαιρεσίες μπορούσαν να εμπίπτουν στην κατηγορία 3 ν. 4495, ή να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ γι αυτές), αυτό μπορούσε να μεταβιβαστεί χωρίς τακτοποίηση. Από τα πιο κλασσικά παραδείγματα, οικόπεδα-γήπεδα με περίφραξη ή κάποια πέργκολα (σε χωριά ειδικά οι κρεβατίνες είναι σίγουρες) κλπ. Επομένως, τώρα έχουμε μια αντίφαση στις διατάξεις, διότι ναι μεν η βεβαίωση άρθρου 83 Ν. 4495 αντικαταστάθηκε από το Π.Π.Η.Τ πλην όμως οι εξαιρέσεις δεν έπαυσαν να ισχύουν. Ο ορισμός που δόθηκε για το αδόμητο στην ΗΤΚ αντιβαίνει το νόμο (η απόφαση αυτή θα πρέπει να τροποποιηθεί και να καταργηθεί αυτός ο ορισμός που μόνο προβλήματα έχει δημιουργήσει). Στις ημερίδες του ΤΕΕ η "φιλοσοφία" των ομιλητών ήταν "τακτοποίηση" παντού. Όμως, ακόμα και να θέλαμε (όπως ορθώς αναφέρεις) η κατηγορία 5 δεν επιτρέπεται στο σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλιακός θερμοσίφωνας που έχει εγκατασταθεί φέτος σε στέγη τακτοποιημένης πριν το 2011 οικίας χωρίς να γίνει η διαδικασία του άρθρου 30 του 4495 (μη απαίτηση οικοδομικής άδειας ή εκτέλεσης εργασιών μικερής κλίμακας, που απαιτείται όμως αυτό: "Πριν την εκτέλεση των παραπάνω εργασιών, συντάσσεται υποχρεωτικά ηλεκτρονική βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού, που εκδίδεται από πληροφοριακό σύστημα του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.), ότι στην περιοχή του ακινήτου για τις παραπάνω εργασίες δεν απαιτείται έγκριση από κάποιον φορέα. Σε περίπτωση που απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα γίνεται ενημέρωση φακέλου με τις παραπάνω εγκρίσεις.)", μας δημιουργεί πρόβλημα στη σύνταξη της ΗΤ και της βεβαίωσης περί μη αυθαιρεσιών που θα εκδοθεί μέσω αυτής ή δεν ασχολούμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση που δεν απαιτεί καμία άδεια (η βεβαίωση του άρθρου 30 δεν αφορά νομιμότητα). Δεν βλέπω γιατί να σε προβληματίζει.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα , εγώ έχω κάνει το εξής σε μια δήλωση Ν.4495/17 πριν 4 χρόνια ,  που μου ζητήθηκε να ελέγξω σε ένα χωράφι , ένα κτίσμα προ του 55 , αποδεδειγμένα , και έδωσα μια βεβαίωση λοιπόν που εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 . Έλα μου ντε όμως που υπήρχε ένα τμήμα περίφραξης από μπετόν ( σαν τοιχειο  αντηστηριξης) που δεν το έλαβα καν υπόψιν η μου ξέφυγε τελοσπαντων εκ παραδρομής ). Τώρα που θέλει να πουλήσει το ακίνητο ο ιδιοκτήτης όμως και πρέπει να βγει ΗΤ τι πρέπει να κάνω ; Βέβαια η βεβαίωση και δήλωση αντίστοιχα του 2018 δεν έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά .

1) Μπορώ να ξαναελεγξω το ακίνητο  με νέα δήλωση και να βγάλω πλέον πρόστιμο για το τμήμα περίφραξης σαν λοιπη παράβαση ; Η πρεπει να επαναφέρω την οριστικη δήλωση που είχα βγάλει και δεν είχε πρόστιμο , σε υπαγωγή με αιτημα και μετά να περάσει από επιτροπή και να μπερδέψει το πράγμα; ( Είναι και πόσο καιρό κάνουν να απαντήσουν , ξέρει κανείς από ανάλογη περίπτωση που μετάβαλλεται το πρόστιμο; Από μηδέν δηλ θα γίνει 1 λοιπη παραβαση~300€)

Ευχαριστώ πολύ για όποιον έχει γνώμη .

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η βεβαίωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά (πρέπει να σιγουρευτείς για αυτό), και δεν μπορεί πλέον σήμερα να χρησιμοποιηθεί κάπου, στη θέση σου θα αγνοούσα την υπάρχουσα δήλωση, η οποία δεν θεωρείται καν δήλωση υπαγωγής αυθαίρετων χώρων - χρήσεων αφού δεν έχει πληρωθεί τέλος υπαγωγής, και θα έκανα μία νέα δήλωση για να τακτοποιήσω την περίφραξη με αναλυτικό προϋπολογισμό πριν τη σύνταξη της ΗΤ. Αν η περίφραξη έγινε πριν από το 1975 ή το 1983 έχεις κατηγορία 1 ή 2 αντίστοιχα και μπορεί να γίνει η υπαγωγή. Αν έγινε μετά το 1983 δεν μπορείς πλέον να την περάσεις ως κατηγορία 5, μπορείς όμως να δηλώσεις ότι στο ακίνητο υπάρχει οικ. άδεια λόγω της αποδεδειγμένης ύπαρξης του προ του 1955 κτίσματος και να δηλώσεις την περίφραξη ως κατηγορία 4.

 

On 8/9/2022 at 11:12 ΜΜ, Pavlos33 said:

Εγκατάσταση που δεν απαιτεί καμία άδεια (η βεβαίωση του άρθρου 30 δεν αφορά νομιμότητα). Δεν βλέπω γιατί να σε προβληματίζει.

Ο προβληματισμός μου προκύπτει λόγω πρόσφατης περίπτωσης καταγγελίας σε άλλο ακίνητο, όπου η ΥΔΟΜ μου ζήτησε να ανοίξω υπάρχουσα δήλωση του 4178 και να προσθέσω στις λοιπές παραβάσεις τον "αυθαίρετο" ηλιακό θερμοσίφωνα και τα "αυθαίρετα" κλιματιστικά ενός διαμερίσματος.

Και αναρωτιόμουν αν αυτού του είδους οι κατασκευές από τη στιγμή που εγκαθίστανται χωρίς την "υποχρεωτική" ηλεκτρονική βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού, οφείλουν να συμπεριλαμβάνονται στις τακτοποιήσεις πριν τη σύνταξη της ΗΤ. Όπως το καταλαβαίνω μπορεί να δοθεί από το μηχανικό βεβαίωση χωρίς να δηλωθούν λόγω της εγκατάστασής τους μετά το 2011, αλλά παραμένουν αυθαίρετα και καταλογίζονται για αυτά πρόστιμα στον φερόμενο ιδιοκτήτη σε περίπτωση αυτοψίας από της ΥΔΟΜ..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pipakos said:

Από τη στιγμή που η βεβαίωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά (πρέπει να σιγουρευτείς για αυτό), και δεν μπορεί πλέον σήμερα να χρησιμοποιηθεί κάπου, στη θέση σου θα αγνοούσα την υπάρχουσα δήλωση, η οποία δεν θεωρείται καν δήλωση υπαγωγής αυθαίρετων χώρων - χρήσεων αφού δεν έχει πληρωθεί τέλος υπαγωγής, και θα έκανα μία νέα δήλωση για να τακτοποιήσω την περίφραξη με αναλυτικό προϋπολογισμό πριν τη σύνταξη της ΗΤ. Αν η περίφραξη έγινε πριν από το 1975 ή το 1983 έχεις κατηγορία 1 ή 2 αντίστοιχα και μπορεί να γίνει η υπαγωγή. Αν έγινε μετά το 1983 δεν μπορείς πλέον να την περάσεις ως κατηγορία 5, μπορείς όμως να δηλώσεις ότι στο ακίνητο υπάρχει οικ. άδεια λόγω της αποδεδειγμένης ύπαρξης του προ του 1955 κτίσματος και να δηλώσεις την περίφραξη ως κατηγορία 4.

 

Ο προβληματισμός μου προκύπτει λόγω πρόσφατης περίπτωσης καταγγελίας σε άλλο ακίνητο, όπου η ΥΔΟΜ μου ζήτησε να ανοίξω υπάρχουσα δήλωση του 4178 και να προσθέσω στις λοιπές παραβάσεις τον "αυθαίρετο" ηλιακό θερμοσίφωνα και τα "αυθαίρετα" κλιματιστικά ενός διαμερίσματος.

Και αναρωτιόμουν αν αυτού του είδους οι κατασκευές από τη στιγμή που εγκαθίστανται χωρίς την "υποχρεωτική" ηλεκτρονική βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού, οφείλουν να συμπεριλαμβάνονται στις τακτοποιήσεις πριν τη σύνταξη της ΗΤ. Όπως το καταλαβαίνω μπορεί να δοθεί από το μηχανικό βεβαίωση χωρίς να δηλωθούν λόγω της εγκατάστασής τους μετά το 2011, αλλά παραμένουν αυθαίρετα και καταλογίζονται για αυτά πρόστιμα στον φερόμενο ιδιοκτήτη σε περίπτωση αυτοψίας από της ΥΔΟΜ..

Ευχαριστώ , αυτήν την γνώμη έχω και εγώ , απλά κολλαω λίγο στο θέμα αν μελλοντικά στην βάση δεδομένων του ΤΕΕ γενικά γινει καμία ταυτοποίηση η έλεγχος  των δηλώσεων που η παλιά θα λέει ότι δεν υπήρχε αυθ.κατασκευη και η πρόσφατη θα αναφέρει αυτην την λοιπή παράβαση , οπότε Τουλ να αναφέρω ότι εκ παραδρομής έστω δεν είχε αναφερθεί αυτή η παράβαση η ότι λόγω της επικείμενης έκδοσης ΗΤ απαιτείται πλέον να ελεγχονται όλες οι κατασκευές που δεν έχουν εκδοθεί με Ο Α η ΕΕΔΜΚ κτλ ενώ προ της ΗΤ δεν ελεγχόταν ότι δεν είχε υπέρβαση δόμησης κάλυψης ύψους κτλ ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.