Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

μα Θόδωρε ..ας έφτιαχναν αυτό αλλιώς..

συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαζί σου.

Απλά σου λένε ότι εφόσον πας για μεταβίβαση ο νέος ιδιοκτήτης θα πρέπει να έχει πλήρη φάκελο.

Φοβερά πράγματα, να χουμε να ασχολούμαστε

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αν υπογράψεις την δήλωση και δεν έχεις εισάγει τα σχέδια στο σύστημα, έχεις τις κυρώσεις του νόμου στην περίπτωση που κάπου/κάπως αυτό ελεγχθεί........

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει εαν αυτό που διαβάζω είναι ορθό, θα με εξυπηρετούσε ...

 

"Άρθρο 83

8. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν ως
αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3741/1929
(Α΄ 4) και του ν.δ. 1024/1971 (Α΄232), προσαρτώνται αντίγραφα των σχεδίων της οικοδομικής άδειας του κτιρίου."

 

Εννοεί ο νομοθέτης ότι εκτός των κατόψεων της τακτοποίησης θα πρέπει να προσκομίσω και να προσαρτηθούν και τα σχέδια της οικοδομικής άδειας;;;;;

Εφοσόν δεν αναφέρει χρονολογία, εαν έχω μια οικοδομή του 1990 π.χ. και υπάρχει σε ένα διαμέρισμα υπέρβαση δόμησης ΚΧ και πρέπει να γίνει τροποποίηση σύστασης, ποιός ο λόγος να προσαρτηθούν και τα εγκεκριμένα σχέδια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, στη δήλωση θα γράψεις: "...είναι ταυτόσημα με αυτά που θα εισαχθούν...εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας"

(Αλλά εδώ που τα λέμε αφού θα τα κάνεις που θα τα κάνεις γιατί δεν τα ανεβάζεις κιόλας; )

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

"Άρθρο 83

8. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν ως

αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3741/1929

(Α΄ 4) και του ν.δ. 1024/1971 (Α΄232), προσαρτώνται αντίγραφα των σχεδίων της οικοδομικής άδειας του κτιρίου."

 

Εννοεί ο νομοθέτης ότι εκτός των κατόψεων της τακτοποίησης θα πρέπει να προσκομίσω και να προσαρτηθούν και τα σχέδια της οικοδομικής άδειας;;;;;

Εφοσόν δεν αναφέρει χρονολογία, εαν έχω μια οικοδομή του 1990 π.χ. και υπάρχει σε ένα διαμέρισμα υπέρβαση δόμησης ΚΧ και πρέπει να γίνει τροποποίηση σύστασης, ποιός ο λόγος να προσαρτηθούν και τα εγκεκριμένα σχέδια;;;;

 

 

'εχω παρόμοια περίπτωση σε κτήριο του 60, η γραμμή των συμβοαλιογράφων είναι να ζητάνε το σχέδιο της άδειας που αφορά μόνο το διαμέρισμα (αντίστοιχη κάτοψη), έχω ακούσει κάποιοι άλλοι ζητάνε όλες τις κατόψεις !!!  αν πχ έχουν χαθεί τα σχέδια της άδειας πιθανόν να ζητήσουν ανασύσταση!!! τα ΒΟΔΙΑ ξεχάσαν να βάλουν για χρονολογίες μετα τον 4030...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όσες φορές μου έχει τύχει, ζητάνε την τελευταία νόμιμη κάτοψη που ταυτίζεται με την υφιστάμενη κατάσταση.

Δηλαδή αν είναι όλα σύμφωνα με την άδεια επισυνάπτουν την κάτοψη της άδειας.

Αν έχει γίνει υπαγωγή ζητάνε την κάτοψη της τακτοποίησης.

Αυτό είναι και το λογικό. Μια κάτοψη άδειας που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα τι να την κάνεις;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σύμφωνα με το νόμο αρθρο 81 η εννοια των πολεοδομικών παραβάσεων είναι αυθαίρετες κατασκευές. Όμως για να δώσεις βεβαίωση σε μεταβίβαση ακινήτου, γίνεται αναφορά στο άρθρο 82 μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές του άρθρου 81 α & β, δίχως αναφορά στη παράγραφο γ(πολεοδομικές παραβάσεις).

Συμπεραίνουμε ότι δίνουμε βεβαίωση αφού δεν απαγορεύεται μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος για αυτή τη περίπτωση.

Άρα γιατί να χρειάζεται κάποιος να δηλώσει πολεοδομική παράβαση στο σύστημα?(Ζητώ συγνώμη αν δεν έχω μελετήσει κάτι σωστά)...

 

Επανέρχομαι στο #65.

Όπως το διαβάζω (και λεεί και ο engant) εάν εχω πολεοδομικές παραβάσεις ήτοι:

 α) αυθαιρεσίες κατηγορίας 3

 β) τμήμα αυθαιρεσιών κατηγορίας 4, ή 1 ή 2 (υπέρβαση πολεοδομικών μεγεθών <10% και <50m2)

 γ) αυθαιρεσίες που καλύπτονται από μικρής κλίμακας

και ένα σωρό άλλες αυθαιρεσίες μπορώ να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση χωρίς τακτοποίησή τους?

Link to comment
Share on other sites

Danaikaterina, εγώ αναφέρομαι στο άρθ. 83, παρ. 8, το οποίο, τουλάχιστον όπως το διαβάζω, είναι ξεκάθαρο. Εξάλλου, ήδη 2 συμβολαιογράφοι, μου ζήτησαν τα εγκεκριμένα σχέδια εκτός από την κάτοψη της τακτοποίησης, για τροποποίηση σύστασης βασιζόμενοι στην παράγραφο που αναφέρω. Μιλάω πάντα για Ν.4495/2017 και όχι για Ν.4178/2013 στον οποίο δεν υπήρχε αναφορά σε κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.