Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Για όλες τις περιπτώσεις που απαιτείται ΕΕΜΚ και που μπορεί να συναντήσετε σε ένα ακινητο, ΔΕΝ δίνετε βεβαίωση;

 

Για όλες;

 

Λογικά δεν υπάρχει ακίνητο χωρίς υπαγωγή ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω την εξής περίπτωση  που με έχει προβληματίσει.

Το θέμα αφορά βεβαιώσεις διαμερισμάτων, αποθηκών και θέσεων στάθμευσης  σε εγκαταλελειμμένη μεγάλης επιφανείας οικοδομή.

Έχουν κατασκευαστεί μόνον τα περιμετρικά τοιχία του υπογείου και τα υποστυλώματα του, χωρίς την σκυροδέτηση της υπερκείμενης πλάκας και χωρίς

τους διαχωριστικούς τοίχους. To ακίνητο βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως και έχει καταρτιστεί σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

Προσανατολίζομαι :

 

1. Nα εκδώσω βεβαίωση αδομήτου για διαμερίσματα ορόφων. χωρίς να ελέγξω την νομιμότητα της υφιστάμενης κατασκευής.

2. Για τις αποθήκες και τις θέσεις στάθμευσης που βρίσκονται στο υπόγειο να εκδώσω πάλι βεβαίωση αδομήτου επειδή η κατασκευή είναι

    ασκεπής ελέγχοντας όμως την νομιμότητα του περιγράμματος του υπογείου

   

Φυσικά στην δεύτερη περίπτωση αν το περίγραμμα δεν είναι νόμιμο (διστάσεις, βάθος, θέση , ΟΓ- Ρ.Γ) συμφωνά με την Ο.Α. θα πρέπει να γίνει ρύθμιση.

 

Αν υπάρχει κάποια παρατήρηση για τον τρόπο αντιμετώπισης και των δύο περιπτώσεων η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οικοπεδο στο οποιο εκδόθηκε ο.α το 1997 ως εντος οικισμού με εμβαδον στην ο.α 2600. Κατόπιν ειχαμε ενταξη της περιοχης στο σχεδιο το 2002 οπου με βασει τον 1337 εισφορα γη και χρημα το οικόπεδο εγινε 1900. Ετσι δηλωθηκε και στο κτηματολογιο κατοπιν. Σημερα καλουμε να δώσω βεβαίωση. Αναρωτιέμαι αν με πιανει το εδαφιο με της αποκλίσεις μεταξυ αδειας και νέας μέτρησης? Προσωπικά θεωρω πως οχι καθως η κυρωση της πραξης εφαρμογής δε μπορει να ακυρωνει ουσιαστικα ολες τις ο.α. Με λιγα λογια θεωρω οτι δεν εχω θεμα ουτε για βεβαίωση ουτε για πιθανη ρύθμιση. Το κτισμα βρίσκεται σε συννομη θέση ενω το περιγραμμα του τοπογραφικου αδειας δεν εχει ουσιαστικα με το πως εγινε το οικοπεδο κατα την πραξη εφαρμογής. Μηπως ετσι γλιτωνω την αλλαγη θέσης (κατ3) αφου δεν εχω υπέρβαση σε δομηση καλυψη ύψος ουτε αλλη χρήση απο αυτη της ο.α?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την πιθανολογώ δεδομένου ότι το οικόπεδο κατά την έκδοση της οικοδομικής αδείας προ ένταξης στο σχέδιο είχε ένα σχήμα τέτοιο

το οποίο διαφέρει από το κατόπιν της ένταξης.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό του οικοπέδου όμως έδειχνε ένα κτήριο και το "τοποθετούσε" σε μιά θέση. Κατά την άδεια.

Έχει αλλάξει θέση το κτήριο σε σχέση με εκείνη τη θέση ;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δε γινεται να ταυτοποιησω πληρως εκεινη τη θεση καθοτι απο τοτε εχει μεινει μονο μια μισοριγμενη περίφραξη. Ειναι κοντα, αλλα δε μπορω να μιλήσω για 100 ταύτιση. Κατα τα λοιπα θεωρείται οτι με υο αρχικο ζητημα (διαφορα τμ τοπογραφικου αδειας και πραξης εφαργμογης-κτηματολόγιο) υπαρχει καποιο θέμα?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τακτοποιώ οριζόντια ιδιοκτησία με τρόπο πληρωμής το 30%, κάνω οριστική υπαγωγή, εκδίδεται βεβαίωση και αμέσως μετά θα ακολουθήσει μεταβίβαση. Επίσης το ακίνητο υπόκειται σε μελέτη στατικής επάρκειας.

Στο άρθρο 83. παρ 10 αναφέρει ότι την υποχρέωση ολοκλήρωσης διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Εννοεί ότι το υπόλοιπο ποσό που είναι σε δόσεις υπόχρεος να το πληρώσει είναι ο νέος κύριος? Και αν σταματήσει να πληρώνει τι γίνεται?

Εγώ θα ανεβάσω εντός εξαμήνου όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Με τη μελέτη στατικής επάρκειας τι γίνεται? Υπάρχει περιθώριο 5 ετών. Ποιον αφορά? Τον αρχικό ή τον νέο κύριο? Ποιος πρέπει να μου κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι θα την προσκομίσει? Η δικιά μου ευθύνη ποια είναι αν δεν μου προσκομισθεί?

Η δήλωση δεν θα είναι ποτέ περαιωμένη?

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στα ερωτήματα μου καθώς είναι λίγο βιαστικό το θέμα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας:

  1. Απαιτείται σύνταξη τεχνικής έκθεσης; (*)
  2. Την υπεύθυνη δήλωση του Ιδιοκτήτη την ετοιμάζει ο Μηχανικός;

(*) Αναφέρομαι σε διαμέρισμα που έχει τακτοποιήσει αυθαιρεσίες μέσω ν.4178

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.