Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα, πρόκειται να δώσω την πρώτη μου απλή βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση μιας κατοικίας της 10ετίας. Η βεβαίωση αυτή θα συνοδεύεται από τοπογραφικό με δικιά μου υπογραφή? Θα πρέπει να γράψω κάτι πάνω στο τοπογραφικό? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι εντός είναι και με άδεια. Άρα θα δώσω μόνο την βεβαίωση και τίποτα άλλο, σωστά? Σε περίπτωση που ήταν εκτός, θα έπρεπε να υπογράψω και να γράψω κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

Υπογράφεις και παραδίδεις μόνο ότι κάνεις. 

Αν απαιτούνταν τοπογραφικό και το είχες κάνεις εσύ, προφανώς και θα το υπέγραφες.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλό Μάη. Ερώτημα : 1) το ενημερωμένο σχέδιο της οικοδομικής άδειας δείχνει 2 διαμερίσματα στον όροφο. Η πρόσφατη αποδοχή κληρονομιάς περιγράφει 5 διαμερισματα στον όροφο. Ο ιδιοκτήτης είναι ένας σε όλο τον όροφο. Πόσες βεβαιώσεις θα δώσω για να τροποποιήσει την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών?

2) Μέρος του κοινόχρηστου διαδρόμου του κλιμακοστασίου έχει καταργηθεί και φαίνεται στο ενημερωμένο σχέδιο της ο.α. και υπάρχουν δύο επιπλέον ανοίγματα/παράθυρα στο κάθε διαμέρισμα .  Συντρέχει λόγος υπαγωγής ?

  Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου έγινε με αφορμή έναν συνάδελφο μου που του ζήτησε η συμβολαιογράφος να του υπογράψει το τοπογραφικό με το οποίο θα συνόδευε τη βεβαίωση σε εντός σχεδίου μέσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Και πάνω στην συζήτηση μου ανέφερε ότι το κειμενάκι με το οποίο υπέγραψε το έχει κάνει και σφραγίδα. Επειδή όλα αυτά μου φάνηκαν παράξενα είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει υποχρέωση κάποιας δήλωση μηχανικού που πρέπει να κάνουμε πάνω στα σχέδια, όπως αντίστοιχα κάνω για τα σχέδια που υποβάλλω για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων, ότι π.χ. "Δηλώνω ότι, έχω στη διάθεση μου όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και τα υπέβαλα ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης από το Ν.4495/2017 προθεσμίας. Το παρόν σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που έχει εισαχθεί σε ηλεκτρονική μορφή."

 

Και για του λόγου το αληθές επισυνάπτω και την εικόνα. Ξαναδημοσιεύω για να μπορέσετε να το δείτε.

Χωρίς_τίτλο.png

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, zoogle said:

1) το ενημερωμένο σχέδιο της οικοδομικής άδειας δείχνει 2 διαμερίσματα στον όροφο. Η πρόσφατη αποδοχή κληρονομιάς περιγράφει 5 διαμερίσματα στον όροφο. Ο ιδιοκτήτης είναι ένας σε όλο τον όροφο. Πόσες βεβαιώσεις θα δώσω για να τροποποιήσει την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών?

2) Μέρος του κοινόχρηστου διαδρόμου του κλιμακοστασίου έχει καταργηθεί και φαίνεται στο ενημερωμένο σχέδιο της ο.α. και υπάρχουν δύο επιπλέον ανοίγματα/παράθυρα στο κάθε διαμέρισμα .  Συντρέχει λόγος υπαγωγής ?

 

1. Εννοείς μάλλον το "εγκεκριμένο" σχέδιο κάτοψης που αφορά την οικοδομική άδεια, εκτός και αν εννοείς ότι εκδόθηκε ενημέρωση της αρχικής άδειας, οπότε φυσικά ισχύει η ενημέρωση στα στοιχεία τα οποία διαφοροποιούνται από την αρχική άδεια.  Η πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών (Π.Σ.Ο.Ι) αναφέρει 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες; 

Η πράξη αποδοχής μνημονεύει την ΠΣΟΙ;

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν μπορούσα να βρω ενότητα για την κάνω. Οι κλειστοί Ημιυπαίθριοι χώροι που έχουν τακτοποιηθεί δεν δηλώνονται στο κτηματολόγιο? Πήγα να ρωτήσω στο αντίστοιχο κτηματολογικό γραφείο και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν δηλώνονται. Ισχύει κάτι τέτοιο? Εφόσον υφίστανται πλέον νόμιμα, για ποιον λόγο να μπορούν να κατοχυρωθούν και στο κτηματολόγιο?

Εκτός κι αν θεωρείται ότι όταν ρυθμίζουμε αυθαίρετα, δεν σημαίνει ότι υφίστανται πλέον νόμιμα, αλλά μόνο αναστέλλεται η επιβολή κυρώσεων για 30 χρόνια.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τους κλειστούς ΗΧ μετά τον 3843/2010 οι συμβολαιογράφοι είχαν μια εγκύκλιο που έλεγε ότι τα διαμερίσματα που έχουν κλειστους ΗΧ τακτοποιημένους, μπορούν να μεταβιβαστούν χωρίς να απαιτείται τροποποίηση του τίτλου ιδιοκτησίας ή της ΣΟΙ. Μήπως σε αυτό οφείλεται το παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αυτό. Αλλα στο μελλον όταν αποκτήσει πρόσβαση η εφορία στα δεδομένα του κτηματολογιου πιστευω οτι θα δημιουργηθεί προβλημα σε οσους τακτοποιησαν τους ΗΧ, αλλαξαν τα τ.μ. στο ε9, αλλα δεν τροποποιησαν τα τ.μ. στο κτηματολόγιο. Για μενα δεν υπάρχει κανενας σοβαρος λογος να μην δηλωνονται οι κλειστοι τακτοποιημενοι ΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.