Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Και γιατί βρε λεβέντη (με όλο το σεβασμό) δεν βρίσκεται ένας από όλους αυτούς τους μηχανικούς (ομάδες ολόκληρες "ακούω"), να εισπράξει 300 ευρουδάκια και να εκδώσει αυτός τη Βεβαίωση 4495;;;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ένας μηχανικός όταν καλείται να εκδώσει μια Βεβαίωση 4495, έχει ήδη παραλάβεί από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου για να μελετήσει, ελέγξει, ενημερωθεί, συσχετίσει, βοηθηθεί, λάβει γνώση κ.λπ. τα:

1. Στέλεχος της Οικοδομικής Αδείας,

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια,

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, 

4. Τίτλοι ιδιοκτησίας,

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία, 

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι, κ.λπ.

Μετά την μελέτη αυτών και την αυτοψία που θα διενεργήσει στο ακίνητο εκδίδει ή όχι τη ζητούμενη Βεβαίωση κ.λπ. Για το συγκεκριμένο ακίνητο "κάπου κολλάς"...... Σκέψου λίγο....

 

Προφανώς μιλάς για τον τίτλο. Γενικά μπορεί να έχεις και δίκαιο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που η μεταβίβαση του 2004 αποτελούσε οικόπεδο με όλα τα κτίρια σε αυτό (που μετά τα περιγράφει), και που το κτίριο έχει άδεια και ταυτίζεται με αυτή, δεν νομίζω ότι γεννάται θέμα ιδιοκτησίας. Τα συμβόλαια που παίρνουμε είναι για καθορισμό ιδιοκτήτη και ιδιοκτησίας. Εδώ η ιδιοκτησία είναι σαφής, δεν έχω οριζόντιες ή κάθετες. Ο δε ιδιοκτήτης επίσης είναι κατά την άποψη μου καθορισμένος και βέβαιος.

Ελλατώματα του συμβολαίου, καθώς και φορολογικά, δεν μπορώ και δεν έχω δικαίωμα να τα ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Και γιατί βρε λεβέντη (με όλο το σεβασμό) δεν βρίσκεται ένας από όλους αυτούς τους μηχανικούς (ομάδες ολόκληρες "ακούω"), να εισπράξει 300 ευρουδάκια και να εκδώσει αυτός τη Βεβαίωση 4495;;;

 

Μα η συμβολαιογράφος θέλει τακτοποίηση. Τελικά βρέθηκε μηχανικός που θα εισπράξει, θα τακτοποιήσει και θα τελικά θα εκδόσει.

Όσον αφορά το οικονομικό, μην ανησυχείςγια μένα.

Η κουβέντα εδώ γίνεται περισσότερο γαι να ακούσω απόψεις και άλλων (ενδεχομένως και κυρίως νομικών) για την ορθότητα της προτεινόμενης λύσης.

Ας πούμε στατιστική ανάλυση κάνω, να δω εάν είναι στραβός ο γυαλός ή στραβα αρμενίζω

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, mantzaras said:

.............. Τα συμβόλαια που παίρνουμε είναι για καθορισμό ιδιοκτήτη και ιδιοκτησίας. Λάθος, δεν είναι μόνο γι' αυτό! Τα συμβόλαια περιγράφουν ένα συγκεκριμένο ακίνητο, στο οποίο καλείσαι να κάνεις αυτοψία.... Ενεργείς κι αποφασίζεις κατά τη διενέργεια της αυτοψίας σου ΚΑΙ με βάσει τους τίτλους κ.λπ. Εδώ η ιδιοκτησία είναι σαφής, Αμ δε που είναι.... Διαφέρει για 1.000 τ.μ. δομημένου χώρου κ.λπ. δεν έχω οριζόντιες ή κάθετες. Ο δε ιδιοκτήτης επίσης είναι κατά την άποψη μου καθορισμένος και βέβαιος Ελλατώματα του συμβολαίου, καθώς και φορολογικά, δεν μπορώ και δεν έχω δικαίωμα να τα ελέγξω. Δεν τα ελέγχεις, απλώς τα λαμβάνεις υπόψην σου, σε καθοδηγούν κ.λπ.

Τέλος πάντων, επειδή κουράστηκα.... Δεν μπορείς να εκδόσεις Βεβαίωση 4495!!! Δεν μπορείς να υπαγάγεις το ακίνητο στον 4495 διότι δεν  έχει αυθαιρεσίες! Έχεις λάθος τίτλους. Για αυτούς τους λάθος τίτλους φταίει εκείνος που τους έφτιαξε.... κ.λπ. (τη συνέχεια την έγραψα παραπάνω).

 

P.S.

Μην αγχώνεσαι! Αν έχεις κι εσύ οικονομικό όφελος από όλο αυτό, εύκολα διορθώνονται τα συμβόλαια κ.λπ κι αποδεικνύεται το λάθος της συμβολαιογράφου κ.λπ. "Τρέξτην", αξίζει τον κόπο.... Έχεις "στοιχεία".... Δεν μπορώ να γράψω περισσότερα... Πρόσεχε τις λεπτομέρειες (π.χ. έχεις όγκους και ύψη, εμμέσως αυτό σημαίνει ότι, έχεις επιφάνειες κ.λπ.)

Αλλιώς "στρίβειν δια του αρραβώνος" κι άστους να βρουν κανένα λιγούρη λαμόγιο συναδελφίσκο.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

"Ας πούμε στατιστική ανάλυση κάνω, να δω εάν είναι στραβός ο γυαλός ή στραβα αρμενίζω "

δλδ αν "στατιστικα" οι 2 απο τους 4  σου ελεγαν "ναι" και οι γνωμες  ηταν ισοπαλια  2-2 ...πού θα πηγαινες το "ματς"  στα πεναλτυ?:mrgreen:

Την αλλη φορα να λες "κανω στατιστικη αναλυση"

και

δεν ειναι αυθαιρεσια.

αυτα και  απο μενα τελος

 

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

εδιτ

μετα την απανντηση σου

Εσυ τι να συμβουλευσεις για ενα προσύμφωνο που θελει  να διατυπωθουν  "ειδικοί όροι" και μαλιστα "δυσκολοι"? Δεν είπα ότι θα το γράψω εγώ, δεν είμαι ούτε δικηγόρος, ούτε συμβολαιογράφος

 

Εσυ δεν εχεις τιτλο   σε νομιμο κτισμα... Κοίτα, και τίτλο έχω, και πιστοποιητικό ιδιοκτησίας έχω (που αναφέρεται στο οικόπεδο)  και νόμιμο κτίσμα παραδόξως έχω

 

να αναλαβουν την ευθυνη οι δικηγοροι.Εσυ δεν εχεις καμμια δουλεια να εκτίθεσαι

Ποια ευθύνη????   Ένας άνθρωπος με φωνάζει και μου δείχνει μια κατάσταση και με ρωτάει την γνώμη μου, βλέπω, ακούω, πληρώνομαι και απαντάω συμβουλευτικά.

Ούτε προσύμφωνα συντάσω, ούτε συμβόλαια γράφω. Απαντάω στα ερωτήματα της αρμοδιότητάς μου και του υποδεικνύω ότι πρέπει να εξασφαλιστεί έναντι των αστοχιών που του προτείνουν

 

 

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μπράβο Δημήτρη, εγώ κρατήθηκα, αν δεν το έκανα κι έγραφα ό,τι έπρεπε, οι λεβέντες που καιροφυλακτούν θα μου τα έσβηναν πάλι όλα.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν ειναι αυθαιρεσια.

αυτα και  απο μενα τελος

ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απόψεις σου.

Το ίδιο ευχαριστώ και τον ΙΑΣΟΝΑ.

Όσον αφορά το "στατιστικό", ενδεχομένως η επιλογή "διασταύρωση" να ήταν ορθότερη.

Από την αρχική παράθεση του θέματος ανέφερα την άποψη μου, και έγραψα "παρακαλώ για τις απόψεις σας".

Έχω την εντύπωση ότι τα φόρουμ αυτόν τον ρόλο επιτελούν, πλέον της βοήθειας και της διαστάυρωσης απόψεων, ιδίως σε θέματα που η νομοθεσία τα αφήνει λίγο θολά.

 

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mantzaras said:

Μα η συμβολαιογράφος θέλει τακτοποίηση. Τελικά βρέθηκε μηχανικός που θα εισπράξει, θα τακτοποιήσει και θα τελικά θα εκδόσει.

Όσον αφορά το οικονομικό, μην ανησυχείςγια μένα.

Η κουβέντα εδώ γίνεται περισσότερο γαι να ακούσω απόψεις και άλλων (ενδεχομένως και κυρίως νομικών) για την ορθότητα της προτεινόμενης λύσης.

Ας πούμε στατιστική ανάλυση κάνω, να δω εάν είναι στραβός ο γυαλός ή στραβα αρμενίζω

Για στατιστικά υπάρχει στο forum μια όμορφη διαδικασία κατά την δημιουργία νέου νήματος. :smile::roll:

1.jpg

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτησούλες αν επιτρέπεται:

Α) τα σχέδια του συμβολαίου τι δείχνουν??? (Πόσους ορόφους και τι μέτρα ???)

Β) Μπορεί να γίνει διόρθωση του συγκεκριμένου τίτλου με διαδικασία τυπου "πρόδηλο σφάλμα" ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.