Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Ναι και εγώ αυτό ξέρω. Δεν πληρώνουμε τίποτα για βεβαιώσεις. Ποσοστό ανταπόδοσης πληρώνεται μόνο για δηλώσεις

αυθαιρέτων όπου βγαίνει παράβολο. Απλά είχα μια κουβέντα με συνάδερφο που κάποιο λάθος κάνει ή δε καταλάβαινε τι συζητούσαμε!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα 

Έχω 2 πολυκατοικίες στις οποίες υπάρχουν 20 διαμερίσματα στην κάθε μια  και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη (κατασκευαστή). Έχει γίνει σύσταση κάθετης για κάθε πολυκατοικία και οριζόντιας για κάθε διαμέρισμα . Eχουν πουληθεί όλες με προσύμφωνο και τώρα θέλουν να κάνουν οριστικά συμβόλαια. Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες και μου ζητάει η συμβολαιογράφος 40 βεβαιώσεις . Γνωρίζει κάποιος που αναφέρεται αυτό στην νομοθεσία ?? Δεν μπορώ να βγάλω μια για το σύνολο και των 2  κτιρίων αφού ανήκουν στο ίδιο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει σύσταση θα δώσεις Βεβαίωση για κάθε Ο.Ι. Έτσι γίνεται. Και γω παλαιότερα απορούσα γτ δε μπορώ να δώσω μία για όλα....Αλλά αν το σκεφτείς

είναι σωστότερο αν Ο.Ι. Ορεξη να χεις να συμπληρώνεις ΦΚ...Θες κάνα 5 ωρο....Υπομονή... Επίσης θές και 40ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει και σε μία ΑΠΥ αφού είναι ένας ο εργοδότης. Κατά τ' άλλα, θα χρειαστούν 40 βεβαιώσεις, όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βεβαιωσεις θα δοσεις "40" [θα δεις και τα κοινοχρηστα καθε καθετης...]

 

αλλα εδω εχεις μονον προσυμφωνα

αρα  ακομα  "ενας" ειναι ο ιδιοκτητης....

υγ

ted,  με προλαβες...

παλι εκανες αναβαθμιση στο..... πληκτρολογιο....:grin:

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση την όποια ίδια παίρνω όπου και να ρωτήσω, αλλά δεν μπορεί να μου πει κάνεις που αναγράφεται αυτό στην νομοθεσία …. Μάλλον τελικά νομοθετούν η συμβολαιογράφοι …. 

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, vitrouvios said:

Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση την όποια ίδια παίρνω όπου και να ρωτήσω, αλλά δεν μπορεί να μου πει κάνεις που αναγράφεται αυτό στην νομοθεσία …. Μάλλον τελικά νομοθετούν η συμβολαιογράφοι …

αρθρο 99 παρ. "α"  και "αα"

υγ

τους συμβολαιογραφους τι τους ανακατευεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.