Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση,  δεν μπορω να παω με αυτο; 

Αρθρο 82

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες
κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που :

θ) εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81 εξαιρουμένων των περιπτώσεων β,
γ, δ

 

οπου εκει αναφερει οτι 

Ως πολεοδομικές παραβάσεις ορίζονται οι εξής :
α) κάθε κατασκευή που έχει εκτελεστεί κατά παράβαση εκδοθείσας οικοδομικής άδειας/άδειας
δόμησης, με την οποία δημιουργούνται χώροι κύριας η βοηθητικής χρήσης χωρίς να μεταβάλλονται
τα στοιχεία της κάλυψης, της δόμησης, του ύψους και του όγκου του διαγράμματος
κάλυψης/δόμησης, και δεν θίγονται στοιχεία του φέροντα οργανισμού

 

Δεν με καλυπτει αυτο; Στην ουσια αυτο εγινε, κατασκευες με τις οποιες δημιουργηθηκαν χωροι χωρις να επηρεαζουν καλυψη/δομηση/υψος/ογκο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω 3 συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο οι οποίοι θέλουν βεβαίωση αδομήτου. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει για αδόμητο:

  1. πέρα απ' τον έλεγχο για την ύπαρξη ή όχι κτίσματος και αυθαίρετης κατασκευής/χρήσης, ελέγχω και το οικόπεδο το ίδιο ως προς εμβαδόν, αρτιότητα κλπ. ?
  2. επίσης εισάγω και του τρεις ως αιτούντες στο πληροφοριακό σύστημα από 33% ή μόνο τον έναν?
Link to comment
Share on other sites

οι χρησμοι της Πυθιας...δυσκολα ερμηνευονται

[με βαση τον ανω χρησμο

-και οι ΗΧ δεν μεταβαλλουν τα στοιχεια καλυψης κλπ

-και η διαμερισματωση επισης 

- οπως και οι "μισες" απο τις λεγομενες αυθαιρεσιες.]

εγω δεν θα διακινδυνευα μια δικη μου ερμηνεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Astrolavos

βαζεις  και τους τρεις με 1/3 ο καθε ενας [όχι με 33% γιατι δεν "κλεινει" το 100%]

και βεβαια θα  χρειαστει τοπογραφικο με την δηλωση του 651.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση συνοδεύεται από τοπογραφικό (εκτός και αν εμπίπτει στις εξαιρέσεις) το οποίο ακόμη και να μην απαιτείται να συνοδεύει τη βεβαίωση, θα απαιτείται για να έχει τη δήλωση ν 651/77 του συντάκτη μηχανικού η συμβολαιογράφος.

Στα χέρια έχεις μόνο τίτλο και αντιλαμβάνομαι ότι το ποσοστό των συνιδιοκτητών δίνεται λεκτικά ως το 1/3 έκαστος και όχι αθροιστικά με 33,33+33,33+33,34 =100%. 

Εφόσον πωλείται ολόκληρο το ακίνητο θα βάλεις τα ονόματα και των τριών συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

τοσα ξερουν οι κομπιουτεραδες...τοσα λενε στο μηχανημα να πει...:evil:

τα ιδια ειχαμε και στις αρχες του Κτηματολογιου, όπου τα "στηλωσαν" και δεχονταν μεχρι 3 ή 4 δεκαδικα

[επειδη "ετσι ηταν το προγραμμα]

και στη "διαδρομη" χαθηκαν χιλιοστα σε δεκαδες ακινητα, τα οποια δεν "κλεινουν"

και τρεχουν για διορθωσεις οι ενδιαφερομενοι   με δικα τους εξοδα...

κι αν τους πεις δεν φταιω εγω... σου λενε και εμεις δεν φταιμε...το προγραμμα φταιει..

 

Αλλως,

  βαζεις 33,3  /33,3 και  33,4

και μετα "σκοτωνεσαι" με τον συμβ/φο...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αδίκως το ψάχνουμε. Η καταχωρήσεις ιδιοκτητών και ποσοστών στα κελιά της ηλεκτρονικής εφαρμογής δε σημαίνουν απολύτως τίποτα από νομικής άποψης. Ακομη και αν βάλει 33,33+33,33+33,34 (το πιο λογικό), δεν θα επηρεάσει το συμβόλαιο. Αυτό που προτίστως ενδιαφέρει είναι η γνωμάτευση ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα στο γεωτεμάχιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση έβαλα  33,33+33,33+33,34 και στα σχόλια της δήλωσης έγραψα τους ιδιοκτήτες με τα κλασματα και οτι στη δήλωση για λόγους συστήματος/στρογγυλοποίηση γράφτηκε με δεκαδικά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.