Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλημέρα σ όλους

Σε Ο.Ι. κατοικίας με εμβ  μικρότερο κατά 1,2μ2  της σύστασης και με διαστάσεις μικρότερες και  εντός του ορίου 5% των προβλεπόμενων της Ο.Α του 1977 ,   που όμως επιφέρουν αλλαγή στην όψη (μίκρυνε το διαμέρισμα και φάρδυνε τμήμα μπαλκονιού μπροστά στη μπαλκονόπορτα κατά 0.50μ εις βάρος του διαμ/τος )

Είναι προφανές ότι είναι εκ κατασκευής (μορφή , υλικά παλαιότητα όψης οικοδομής) , αλλά είναι μόνο στην συγκεκριμένη Ο.Ι. .

Μπορώ να εκδόσω βεβαίωση με ρύθμιση Κατηγ 3 (διαστάσεις <5%) , χωρίς συναίνεση ( αλλαγή όψης);

ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
πιθανή αλλαγή ένταξης σε θέμα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά. Pavlos33)

Η βεβαίωση νομιμότητας του Ν 4495 για να ισχύει (για συμβόλαιο) χρειάζεται να εκδίδεται απαραιτήτως μέσω ηλεκτρονικού συστήματος ΤΕΕ ή μπορεί να είναι αρκετό ένα απλό έντυπο που συντάσσει και υπογράφει ο μηχανικός;

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενα θέμα που θα ηθελα αν καποιος το χει ξεκαθαρίσει να μου εξηγήσει το από που.

Καθαρά:100τμ

Κοινόχρηστα:20τμ

Σύνολο: 120τμ

Έστω ότι εγώ κάνω αυτοψία στο διαμέρισμα (καθαρά)και διαπιστώνω παραβάσεις Κ3 (ανοίγματα κοκ κλπ).

άρα εφοσον το επιθυμεί και ο Ιδιοκτήτης, αποφασίζω να δώσω βεβαίωση σύμφωνα με το

83. 2γ σε συνδυασμό με την τροποποίηση του 82 με την προσθήκη του εδαφίου θ. Η εν λόγω βεβαίωση δεν αναφέρει πουθενά "εξαιρούμενων των κοινοχρήστων". Όμως, εγώ δεν κάνω αυτοψία στα κοινόχρηστα αλλά στο διαμέρισμα.

Εφόσον όμως κάνω αυτοψία στο διαμέρισμα(καθαρά) και δε διαπιστώσω καμιά παράβαση (σπάνιο) δίνω βεβαίωση του 83_2β

η οποία αναφέρει "εξαιρούμενων των κοινοχρήστων"

 

Δλδ εφόσον υπάρχει κάποια παράβαση, είτε μικρή για την οποία μπορεί να δοθεί βεβαίωση, είτε μεγάλη για την οποία είναι απαραίτητη η ρύθμιση, μπλέκονται και τα κοινόχρηστα?

Η προκύπτει απο κάπου που μου διαφεύγει ότι είτε η βεβαίωση του 83_2β είτε του 83_2γ αναφέρονται στα 100τμ στο παραπάνω παράδειγμα?

Είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς κυρίως μετα την τροποποίηση του αρθρου 82 συνεπικουρούμενης απο το γεγονός οτι 9/10 περιπτώσεις θα υπάρχει

είτε παράβαση Κ3 είτε διαρρύθμιση (παράβαση μη εκδοσης εεμκ) 9/10 βεβαιώσεις που θα δίνονται θα είναι του 83_2γ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εντολή να ελέγξεις οριζόντια ιδιοκτησία. Την ελέγχεις, δεν διαπιστώνεις αυθαιρεσίες. Χορηγείς βεβαίωση μη αυθαιρεσιών.

Εντοπίζεις αυθαιρεσίες οι οποίες εμπίπτουν στις εξαιρέσεις. Μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση τυπου γ και αναγράφεις στα σχόλια τα σχετικά.

Δεν ενδιαφέρεσαι για το τι γίνεται στα κοινόχρηστα μέρη του ακινήτου. Ασχολείσαι μόνο με την οριζόντια ιδιοκτησία.

Για την αλλαγή διαρρύθμισης θα σου πω ποια είναι η δική μου πρακτική. Βάσει του νόμου η διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση εμπίπτει στην αναστολή κυρώσεων με υποχρέωση του ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη να ενημερώσει την Η.Τ (όταν γίνει). Όμως, κάποια στιγμή θα χρειαστει μεταβιβαστική πράξη και τότε ο συμβ/φος θα ζητήσει νέα κάτοψη. Οπότε, βάζω την κάτοψη στο σύστημα (ασχέτως αν στον έλεγχο πληρότητας το σύστημα δεν τη ζητάει) και κάνω ρύθμιση της διαφορετικής διαρρύθμισης (ή και ΄οτι άλλες μικροπαραβάσεις) με 1 λοιπή παράβαση. Έτσι στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης έχει στη διάθεσή του κάτοψη τακτοποίησης που συνοδεύει τη δήλωση προς πάσα χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ Παύλο οι βεβαιώσεις αφορούν πάντα τα "καθαρά" μέτρα του διαμερίσματος?

Άσχετα που τα συμβόλαια αναφέρουν στο συνολικό εμβαδον της Ο.Ι και τα κοινόχρηστα που τις αντιστοιχούν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκτός αν έχεις εντολή για να εξετάσεις και τα κοινόχρηστα μέρη του ακινήτου.  Εμάς μας ενδιαφέρει αυτό που γράφει η βεβαίωση μας 

β)  στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των  κοινόκτητων  ή  κοινοχρήστων  χώρων  του  ακινήτου,  δεν  έχουν  εκτελεστεί  αυθαίρετες  κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια 

Εφόσον ρητά γράφεται κάτι τέτοιο δεν μπορεί κανείς να μας κατηγορήσει για  δόλο ή απόκρυψη στοιχείων. Ας καθίσουν να διαβάσουν τι πάνε να αγοράσουν. Προφανώς αγοράζουν οριζόντια ιδιοκτησία με συμμετοχή σε τ.μ οικοπέδου με νόμιμες και αυθαίρετες κατασκευές. Με την Η.Τ θα κληθούν να λύσουν αυτά τα ζητήματα (αυθαίρετα σε κοινόχρηστα).

Link to comment
Share on other sites

Παύλος απο εκει ξεκίνησε η απορία μου στο πρώτο μήνυμα.

Αυτη η φράση που υπογραμμίζεις αναφέρεται μόνο στο 83 2β το οποίο αφορά τις περιπτώσεις που ΔΕΝ έχω αυθαιρεσία!

Αν έχω είτε μικρή (82_2_θ) είτε μεγάλη (ρύθμιση και 82_2_ζ) δίνω την 83 2γ στην οποία δεν υφίσταται αυτή η φράση!!!

Γενικά είναι λιγο μακακια και παράλογο στην ιδια πολυκατοικία 2 διαμερίσματα να παίρνει το ενα πχ βεβαίωση του 83_2β 

και το αλλο λόγω Κ3 η ρύθμισης του 83_2γ και στο δεύτερο να τίθεται θέμα κοινοχρήστων αλλά δε προκύπτει απο κάπου ξεκάθαρα...

 

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.