Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

χμ...και μια μαιζονεττα μπορει να εχει υπογειο με 50 χιλ. και ισογειο με 50 χιλ και οροφο με 50 χιλ. και να επικοινωνουν   ολα μεταξυ τους με εσωτερικη σκαλα,

αλλά αποτελει μια μονον ΟΙ...τριων επιπεδων.

Απλα, στη συγκεκριμενη περιπτωση, που εξεταζουμε, ενας χωρος του υπογειου ηταν,   συμφωνα με το συμβολαιο κτησης διαμερισματος,  σαν παρακολουθημα του διαμερισματος

-αρα προορισμο εχει μονον την "εξυπηρετηση" του διαμερισματος, το οποιο- και τον εκαστοτε ιδιοκτητη του οποίου-   "παρακολουθει".

Πλην εδω εγινε μια τροποποιηση της συστασης, με την οποια πηρε χιλιοστα το υπογειο και μεταβιβασθηκε.

Εδω "χανονται τα ιχνη" του παρακολουθηματος...

με αγνωστο το "ποιός" εχει δικαιωμα- και έαν- να επικαλεσθει ακυροτητα της μεταβιβασης του υπογειου σε τριτο.

Μια λυση θα ηταν η βεβαιωση να αναφερει την νομιμοτητα ή την τακτοποιηση του διαμερισματος και να αναφερει οτι το  ιστορουμενο στο συμβολαιο  παρακολουθημα ανηκει σε τριτον δυναμει συμβολαιου.

Και ας  αποφασισουν οι νομικοι δια  τα περαιτερω.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλιές βεβαίωσης νομιμότητας που βρίσκονται σε οριστική υπαγωγή και έχουν γίνει οι μεταβιβάσεις χρειάζεται να γίνουν περαιωμένες?

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, gella said:

Παλιές βεβαίωσης νομιμότητας που βρίσκονται σε οριστική υπαγωγή και έχουν γίνει οι μεταβιβάσεις χρειάζεται να γίνουν περαιωμένες?

όχι απαραίτητα ... για τις δηλώσεις σκέτων βεβαιώσεων η "οριστική υπαγωγή" είναι ταυτόσημη με την "περαίωση"

Απ' την άλλη ένα απλό κλικ είναι ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, σε ακίνητο που νομιμοποίησα, (το πρόστιμο εξοφλήθηκε), και εξέδωσα βεβαίωση σε οριστική υπαγωγή, με πήρε η συμβολαιογράφος του πελάτη και μου ζήτησε την δήλωση περαιωμένη με βάση λέει μια εγκύκλιο. Οκ, μπορώ να την περαιώσω αλλά αν για παράδειγμα είχε εξοφληθεί μόνο το 30% του προστίμου και δεν μπορούσε η δήλωση να περαιωθεί τι θα γινόταν? Δεν θα δεχόταν η συμβολαιογράφος να μεταβιβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Κακώς σου ζητάει περαιωμένη. Συμβόλαιο μπορεί μια χαρά να γίνει με οριστική. Το έχουμε ξανασυζητήσει 100 φορές. Ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε να έχει επιλέξει να πληρώνει δόσεις και έχει αυτό το δικαίωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, CAPRICE_ said:

Συνάδελφοι καλημέρα, σε ακίνητο που νομιμοποίησα, (το πρόστιμο εξοφλήθηκε), και εξέδωσα βεβαίωση σε οριστική υπαγωγή, με πήρε η συμβολαιογράφος του πελάτη και μου ζήτησε την δήλωση περαιωμένη με βάση λέει μια εγκύκλιο. Οκ, μπορώ να την περαιώσω αλλά αν για παράδειγμα είχε εξοφληθεί μόνο το 30% του προστίμου και δεν μπορούσε η δήλωση να περαιωθεί τι θα γινόταν? Δεν θα δεχόταν η συμβολαιογράφος να μεταβιβάσει?

Όπως λέει και η συνάδελφος. Τα έχουμε πει εδώ στο φόρουμ πολλές φορές. Να διαβάσουν προσεκτικά το νόμο. Το ακίνητο μεταβιβάζεται με δήλωση σε οριστική υπαγωγή (πληρωμένο το 30% ή πλήρως εξοφλημένο το πρόστιμο) και στην ΤΕ (ή αυτή της βεβαίωσης αν έχει λήξει η αρχική) ότι δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε (ή αν απαιτείται γράφουμε τα αντίστοιχα) και στα σχέδια δηλώνουμε ότι είναι ταυτόσημα και έχουν αναρτηθεί στο σύστημα κατά τα γνωστά. 

Πρόσφατα έγινε συμβόλαιο με πλήρως εξοφλημένο πρόστιμο και οριστική υπαγωγή. Άρα δεν είναι ότι το λέει κάποιος. Υπάρχουν διαβασμένοι συμβολαιογράφοι και μερικώς διαβασμένοι, όπως  σε κάθε επαγγελματικό χώρο άλλωστε.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Δεν είμαι σίγουρος αν αναρτώ στο σώστο θέμα, άλλα η περίπτωση μου είναι περίπλοκη. Πρόκειται για αυθαίρετη επέκταση οικίας προ του 1955, που πραγματοποιήθηκε το 2010, σε μη άρτιο γήπεδο και σε εκτός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων περιοχή. Το πρόβλημα μου είναι ότι υπάρχει συμβόλαιο του 2009 συνοδευόμενο από τοπογραφικό που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα η παλαιά οικία εμφαίνεται με εμβαδό 55 τ.μ.  και το γήπεδο με εμβαδό 450 τ.μ.., ενώ στην πραγματικότητα είναι 45 τ.μ. και 650 τ.μ. αντίστοιχα. Επειδή επίκειται και η δήλωση στο κτηματολόγιο και ο πελάτης μου δεν θέλει να διορθώσει το συμβόλαιο, εγώ μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση της αυθαίρετης επέκτασης (προσθήκη επιπλέον 45 τ.μ.) με το νέο σωστό τοπογραφικό διάγραμμα (650 τ.μ.) ή δεσμεύομαι από την >10% απόκλιση σε σχέση με το τοπογραφικό διάγραμμα του συμβολαίου? Προς το παρόν δεν χρειάζεται να χορηγήσω βεβαίωση άρα δεν προκύπτει κάποια δέσμευση από πουθενά, σωστά? Σε μελλοντική δικαιοπραξία επί του ακινήτου, μαζί με την βεβαίωση η οποία θα συνοδεύεται με το νέο τοπογραφικό των 650 τ.μ., θα γίνει η διόρθωση του τίτλου? Τέλος για την δήλωση στο κτηματολόγιο η προσκόμιση του νέου σωστού τοπογραφικού ως "άλλο τοπογραφικό", θα επηρεάσει την κτηματογράφηση προς την σωστή κατεύθυνση, ή νομίζετε πως είναι απαραίτητη και η διόρθωση του τίτλου? Όποιος έχει την καλοσύνη και τον χρόνο να εκφέρει κάποια γνώμη θα το εκτιμούσα δεόντως! Αν ο admin θεωρεί πως η ανάρτηση αφορά σε άλλο θέμα ας τη μετακινήσει όπου κρίνει σωστό! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα. Για άδεια μικρής κλίμακας πάω για αυτοψία στο χώρο, μου δίνουν οικ. άδεια και τακτοποίηση συν/φου και βλέπω ότι η τακτοποίηση δεν περιλαμβάνει μια σκάλα μεταλλική εξωτερική (που θα πηγαίναμε με αναλυτικό) καθώς και υπέρβαση ύψους στη ιδιοκτησία, η οποία δε φαίνεται επίσης στην τακτοποίηση. Τι να κάνω?δεν έχω καταλάβει, από τη στιγμή που εγώ πάω να βγάλω μια εεμκ πρέπει να παίξω το ρόλο του ελεγκτή και να βλέπω αν είναι σωστή η τακτοποίηση που μου προσκομίζεται, ή θεωρώ τα πάντα οκ και προχωράω να βγάλω την άδεια?κανένα από τα δύο δε μου φαίνεται απολύτως ορθό...

Συγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα, απλά επειδή στο έντυπο ουσιαστικά δίνουμε βεβαίωση μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

#petran1980

Καταρχάς το ότι ο πελάτης δεν θέλει να κάνει διορθώσεις δεν μου λέει τίποτα. Ούτε εσένα θα πρεπε. Εσύ δεν δεσμεύεσαι για τίποτα. Πας σήμερα, κάνεις ένα σωστό τοπογραφικό και με βάση αυτό τακτοποιείς όλες τις αυθαιρεσίες. Ο πελάτης όμως δεσμεύεται να κάνει όλες τις απαραίτητες  διορθώσεις εφόσον προκύπτει ότι τόσα χρόνια δηλώνει λάθος πράγματα. Και εννοείται στο κτηματολόγιο να το δηλώσει σωστά από την αρχή. Όμως επειδή εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά, μιάμιση φορά μεγαλύτερο, σου εφιστώ την προσοχή στο εξής: Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι το ακίνητο είναι 650τμ σε αντίθεση με το συμβόλαιο και δεν πήγε απλώς ο πελάτης σου και περιέφραξε λίγο από το γείτονα γιατί αυτός έλειπε συχνά; Προσοχή διότι μια τέτοια απόκλιση μπορεί να δημιουργήσει σοβαρές αντιδικίες.

#sissy_arch

Μίλα με το συνάδελφο για να σου εξηγήσει καταρχάς γιατί τα παρέλειψε (μήπως πχ η σκάλα έγινε μετά;) και αν μπορεί να τη διορθώσει. Προκειμένου να βγάλεις οποιαδήποτε άδεια δεν πρέπει να υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές. Άρα ναι, θα πρέπει να ελέγξεις τόσο την άδεια όσο και τις τακτοποιήσεις που έχουν γίνει. Προσωπικά εγώ δεν ελέγχω υπολογισμο προστίμου και συντελεστες δηλαδή παλαιότητες, εκπτώσεις κλπ. Θεωρώ ότι αυτά είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε τη δήλωση. Ελέγχω όμως ότι δεν υπάρχει καμία κατασκευή που να μην περιγράφεται ούτε στην άδεια ούτε στην τακτοποίηση. Δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που θα μας απασχολεί συνεχώς απο δω και πέρα (ήδη δηλαδή) και όσο πάει θα χειροτερεύει. Γιατί άντε τώρα είναι κάπως πρόσφατα. Άντε ψάξε μετά από 10 χρόνια που θα θες να βγάλεις μια άδεια τον μηχανικό που έκανε τότε την τακτοποίηση για να κάνει διορθώσεις. Που μπορεί να είναι από λεπτομέρειες μέχρι πολύ σοβαρές..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, danaikaterina said:

#petran1980

Καταρχάς το ότι ο πελάτης δεν θέλει να κάνει διορθώσεις δεν μου λέει τίποτα. Ούτε εσένα θα πρεπε. Εσύ δεν δεσμεύεσαι για τίποτα. Πας σήμερα, κάνεις ένα σωστό τοπογραφικό και με βάση αυτό τακτοποιείς όλες τις αυθαιρεσίες. Ο πελάτης όμως δεσμεύεται να κάνει όλες τις απαραίτητες  διορθώσεις εφόσον προκύπτει ότι τόσα χρόνια δηλώνει λάθος πράγματα. Και εννοείται στο κτηματολόγιο να το δηλώσει σωστά από την αρχή. Όμως επειδή εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά, μιάμιση φορά μεγαλύτερο, σου εφιστώ την προσοχή στο εξής: Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι το ακίνητο είναι 650τμ σε αντίθεση με το συμβόλαιο και δεν πήγε απλώς ο πελάτης σου και περιέφραξε λίγο από το γείτονα γιατί αυτός έλειπε συχνά; Προσοχή διότι μια τέτοια απόκλιση μπορεί να δημιουργήσει σοβαρές αντιδικίες.

#sissy_arch

Μίλα με το συνάδελφο για να σου εξηγήσει καταρχάς γιατί τα παρέλειψε (μήπως πχ η σκάλα έγινε μετά;) και αν μπορεί να τη διορθώσει. Προκειμένου να βγάλεις οποιαδήποτε άδεια δεν πρέπει να υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές. Άρα ναι, θα πρέπει να ελέγξεις τόσο την άδεια όσο και τις τακτοποιήσεις που έχουν γίνει. Προσωπικά εγώ δεν ελέγχω υπολογισμο προστίμου και συντελεστες δηλαδή παλαιότητες, εκπτώσεις κλπ. Θεωρώ ότι αυτά είναι ευθύνη του μηχανικού που έκανε τη δήλωση. Ελέγχω όμως ότι δεν υπάρχει καμία κατασκευή που να μην περιγράφεται ούτε στην άδεια ούτε στην τακτοποίηση. Δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που θα μας απασχολεί συνεχώς απο δω και πέρα (ήδη δηλαδή) και όσο πάει θα χειροτερεύει. Γιατί άντε τώρα είναι κάπως πρόσφατα. Άντε ψάξε μετά από 10 χρόνια που θα θες να βγάλεις μια άδεια τον μηχανικό που έκανε τότε την τακτοποίηση για να κάνει διορθώσεις. Που μπορεί να είναι από λεπτομέρειες μέχρι πολύ σοβαρές..

Είναι συγγενής μου και γνωρίζω την κατάσταση. Όλο το γήπεδο είναι 14500 τ.μ. περίπου σε εκτός ορίων οικισμού περιοχή σε ορεινή περιοχή της Π.Ε. Ιωαννίνων, μη δασικό. Δεν έγινε αποδοχή κληρονομιάς από τον πελάτη μου και τα δύο αδέρφια του (εδώ και εικοσαετία), και συνεννοήθηκαν όταν έκανε το αυθαίρετο να κάνει γονική παροχή στα παιδιά του με χρησικτησία 500 περίπου τ.μ. που περιλαμβάνουν προφανώς το κτίσμα. Το τοπογραφικό για το συμβόλαιο έγινε στην Αθήνα στο χέρι (της πλάκας) και πάω εγώ να μετρήσω και να το προσαρμόσω στην κατάσταση και δεν προσαρμόζεται προφανώς. Βόρεια συνορεύει με Επ. οδό, και γύρω γύρω με συνιδιοκτησία αυτών και των αδερφών του, που όλοι μαζί μου ανέθεσαν να μετρήσω όλο το ακίνητο, να τους το χωρίσω ανάλογα και να κάνουν και οι υπόλοιποι το ίδιο (γονική παροχή στα παιδιά τους με χρησικτησία). Δεν τίθεται ζήτημα διεκδίκησης από άλλον της έκτασης, ούτε διένεξης μεταξύ των. Τέλος, στην περιοχή η αξία της γης είναι μηδαμινή. Περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους θέλουν να κατοχυρώσουν την περιουσία τους (όλοι μένουν Αθήνα). Σε ευχαριστώ πάντως για την γνώμη και τη συμβουλή σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.