Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Η δωρεά αιτία θανάτου είναι δικαιοπραξία εν ζωή. Αφορά πράξη με την οποία παρέρχεται από τον δωρητή στον δωρεδόχο περουσιακό αντικείμενο χωρίς αντάλλαγμα υπό την αναβλητική αίρεση να προαποβιώσει ο δωρητής.

Μέχρι την πλήρωση της αναβλητικής αίρεσης κύριος παραμένει ο δωρητής.

Edited by dazisimo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω Βεβαίωση 4178 που εκδόθηκε στις 31/10/17 . Το συμβόλαιο ειναι αυριο .

Ο συμβολαιογράφος μπορει να τη χρησιμοποιήσει;;;

Προβληματίζεται , γιατί ενώ κατα τα γνωστά εχει ισχύ 2 μηνών, προέρχεται απο νόμο που εχει λήξει

Ζητά καινούργια .

Είπαμε να αναβάλει συμβόλαιο για αυριο.

Τι λέτε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που εκδόθηκε εντός της ισχύος του 4178 θεωρώ ότι μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω Βεβαίωση 4178 που εκδόθηκε στις 31/10/17 . Το συμβόλαιο ειναι αυριο .

Ο συμβολαιογράφος μπορει να τη χρησιμοποιήσει;;;

Προβληματίζεται , γιατί ενώ κατα τα γνωστά εχει ισχύ 2 μηνών, προέρχεται απο νόμο που εχει λήξει

Ζητά καινούργια .

Είπαμε να αναβάλει συμβόλαιο για αυριο.

Τι λέτε ;;;

 υπαρχει οδηγια απο τον συλλογο τους

 

ισχυει

 

ας διαβαζουν και λιγο τις εγκυκλιους τους

 

http://www.michanikos.gr/topic/50679-νέος-νόμος-αυθαιρέτων-το-σχέδιο-νόμου-έλεγχος/?p=935991

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για μια φορά ακόμη ευχ dimitris GM

Ο προβληματισμός του είναι για το πως θα γίνει αναφορά στο συμβόλαιο σε νόμο που έχει λήξει, γιατί λέει ότι οι συμβολαιογραφικές πράξεις χρησιμοποιούν και αναφέρονται σε έγγραφα που προκύπτουν από Νόμους σε ισχύ.

Δν ξέρω τι να πω κι εγώ

ΤΠ, θα του αναφέρω την εγκύκλιό τους 

ευχ

Link to comment
Share on other sites

@stesta,

 

εχω ιδια περίπτωση και σε εμενα η συμβολαιογράφος λεει οτι θελει βεβαιωση του νεου νομου. Μου φαίνεται λογικό αφου η παλιά ειναι σύμφωνα με τις διατάξεις του 4178/2013 που δεν ισχύει πια... το θεμα είναι οτι μήπως πρέπει να γίνει ΚΑΙ και μεταφορά της δήλωσης απο 4178 στον 4495/17;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η βεβαίωση σαφώς ισχύει.

Ο νόμος 4178 δεν καταργήθηκε απλώς έληξε η ισχύς του τμήματος που αφορά την υπαγωγή νέων αυθαιρέτων κατασκευών. Βεβαιώσεις που εκδόθηκαν εντός της ισχύος του νόμου εννοείται ότι παράγουν έννομο αποτέλεσμα μέσα στα οριζόμενα πλαίσια σύμφωνα με την νομοθεσία που εκδόθηκαν (=2 μήνες).

 

Φυσικά υπάρχει και η εγκύκλιος των συμβολαιογράφων παραπάνω.

Αν θέλουν βεβαίωση με τον νέο πες τους σε κανένα μήνα που θα βγουν οι διευκρινιστικές, θα είναι δυνατή η μεταφορά και γενικώς το σύστημα θα λειτουργεί σωστά.

(ε μα κι αυτοί περιμέναν να λήξει ο νόμος για να κάνουν την επόμενη μέρα συμβόλαιο;; και τωρα ζητάνε τα ρέστα απο μας; ε έλεος)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι pitsirik0s, και μάλιστα γνώριζε την επιστολή-ανακοίνωση της 24/10 του συντονιστικού τους, όπως μου ανέφερε.

Θα επικοινωνήσει αυριο με αντίστοιχο υποθηκοφυλακείο, όπου πρόκειται να μεταγραφεί το συμβόλαιο και θα μου πει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ένα νομικό κενό για τις περιπτώσεις μεταβίβασης περαιωμένης Κατηγορίας 5 με τον 4178. Το άρθρο 82 λέει ότι δεν χρειάζεται να υπαχθούν στον νέο νόμο σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του νεόυ νόμου. Ο νέος νόμος στο άρθρο 88 λέει ότι οι χώροι αυτοί είναι τακτοποιημένοι αλλά δεν λέει αν πρέπει να μπουν στον νέο νόμο. Τελικά τι ισχύει ? Μεταβιβάζονται κανονικά χωρις να μπουν στον νέο νόμο ?

 

 

Άρθρο 82 Απαγόρευση δικαιοπραξιών σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή πολεοδομικές παραβάσεις

ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος και τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και του ν. 4178/2013 με τις προϋποθέσεις του παρόντος,

 

Άρθρο 88

δδ) οι αυθαίρετες κατασκευές της κατηγορίας 5 του άρθρου 9 του ν. 4178/2013, που έχουν περαιώσει τις διαδικασίες που προβλέπονται σε αυτόν και οι αυθαίρετες κατασκευές της κατηγορίας 4 του άρθρου 9 του ν. 4178/2013, που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία της υποπερίπτωσης γγ΄ της περίπτωσης γ΄ της παρούσας παραγράφου, που έχουν περαιώσει τις προβλεπόμενες στο ν. 4178/2013 διαδικασίες καταβολής ενιαίου ειδικού προστίμου, τελούν σε καθεστώς αναστολής επιβολής κυρώσεων για χρόνο διατήρησής τους που προβλέπεται

στο ν. 4178/2013 και δεν επιβάλλονται σε αυτές πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Οι κατασκευές αυτές δύναται να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης με την έκδοση Τίτλου Εισφοράς Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου (Ε.Π.Ι.), μέσω της Τράπεζας Δικαιωμάτων Δόμησης και Κοινόχρηστων Χώρων, μόνο εφόσον βρίσκονται εντός Π.Α.Ε.Σ. κατά τις διατάξεις του άρθρου 69.
Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Οι προϋποθέσεις του παρόντος λογικά αναφέρεται στις διάφορες απαγορεύσεις που υπάρχουν και όχι στην κατηγορία αυθαιρέτου.

Εφόσον είναι συνταγματικός ο νόμος και έχουν γίνει όλα όσα πρέπει να γίνουν, σαφώς και μπορεί να προχωρήσει δικαιοπραξία με έκδοση βεβαίωσης 4495

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.