Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα, παιδιά, και κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω:

Τις δηλώσεις 4495 που φτιάχνουμε, προκειμένου να εκδώσουμε βεβαίωση μηχανικού για σύνταξη συμβολαιογραφικής πράξης, τις δίνεται σε κατάσταση περαίωσης ή σε οριστική υπαγωγής, που ούτως ή άλλως εκδίδεται βεβαίωση?

Το ρωτάω γιατί έχω δώσει κάποιες βεβαιώσεις μηχανικού για σύνταξη συμβολαίου, οι δηλώσεις των οποίων είναι σε οριστική υπαγωγή... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν ξαναπατήσεις πάνω "στην οριστική"δήλωση  την κάνεις "περαιωμένη" 

Αφού την "περαιώσεις"  μπορείς να εξάγεις και "περαιωμένη βεβαίωση μεταβίβασης"

Υπόψη ότι στην "περαιωμένη" πρέπει να αναβάσεις όλα τα αρχεία -πλην τη "στατική μελέτη επάρκειας" αν τυχόν απαιτείται

Φυσικά τα παραπάνω ("οριστική" ή "περαιωμένη")  έχουν σημασία για τη συμβολαιογράφο

Καθώς αν στο συμβόλαιο αναφέρει "οριστική" -δημιουργεί εξ αυτού του λόγου την υποχρέωση στο αγοραστή να την περαιώσει ΚΑΠΟΤΕ ο ίδιος (ο αγοραστής με πιθανά δικά του έξοδα-οπότε μπορεί αυτό να τον προβληματίσει στην αγορά)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, killertomato said:

είχε βγει εγκύκλιος στον 4178 ότι οταν δεν απαιτείται ΜΣΕ  δεν αναγράφεται στη δήλωση, στον 4495 δεν έχει βγει αντίστοιχη εγκύκλιο και στην ΤΕ (τουλάχιστον εγώ) πάντα αναγράφω για ποιο λόγο δεν απαιτείται ΜΣΕ. Οι συμ/φοι έχουν αυστηρή πολιτική (και λόγω υποθηκοφυλακίων) να αναγράφεται στην ΤΕ  η απαίτηση ή μη της ΜΣΕ γιατί υπάρχει κύνδινος ακυρότητας του συμβολαίου .

στην εγκύκλιο του ΥΠΕΝ..27454/2631.2017

6. Για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. ή του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 σχετικά με την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, γίνεται ειδική μνεία σε κάθε βεβαίωση οριστικής υπαγωγής καθώς και σε κάθε βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας, καθώς και στη βεβαίωση της παρ. 2 (περ. γ) του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 για μεταβίβαση.

Τα τονισμένα τα ξέχασαν οι συμβολαιογράφοι?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΚΑΝΑ,

εγω μιλάω για δήλωση 4495 που δημιουργώ μόνο για έκδοση βεβαίωσης μηχανικού, στην οποία δεν έχουμε να κάνουμε με ανέβασμα αρχείων.

Προφανώς, έχει σημασία μόνο για την συμβολαιογράφο, αν και καμιά δεν μου είπε κάτι που τους έδωσα βεβαίωση μηχανικού συνοδευόμενη από 5σέλιδο το οποίο είναι σε "οριστική υπαγωγή" και όχι σε "περαίωση".

Όσο για το αν διαφοροποιείται η βεβαίωση, απ' ότι βλεπω σε αυτο που ανεβάζω, και οι δύο βεβαιώσεις είναι ίδιες. Δεξιά είναι όπως βγαίνει σε "περαίωση" και αριστερά όπως ήταν σε "οριστική υπαγωγή" - αν αυτό εννοούσες...

bebaioseis.jpg

 

8 ώρες πριν, Faethon11 said:

Τα τονισμένα τα ξέχασαν οι συμβολαιογράφοι?

 

Κι εγώ αυτό διαβάζοντας, θεώρησα οτι τέτοια διατύπωση δεν απαιτείται στη τεχνική μου έκθεση, για τη δική μου περίπτωση, αλλά άντε βγάλε άκρη. Ο πωλητής και ο αγοραστής βιάζονται να κάνουν συμβόλαιο, όλα είναι έτοιμα και τους τα έχω δώσει και κολλάμε τώρα αν πρέπει να υπάρχει τέτοια διατύπωση, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι πλεονασμός και εκ του περισσού...

 

8 ώρες πριν, Faethon11 said:

Τα τονισμένα τα ξέχασαν οι συμβολαιογράφοι?

 

Και φυσικά, επειδή όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, ποιός φταίει?  "ο κακός μηχανικός" που πείσμωσε και δεν τα γράφει έτσι όπως τα θέλει η συμβολαιογράφος...

Θα τους κάνω ό,τι μας έκαναν στην πολεοδομία όταν υπήρχε διχογνωμία:  "να κάνουμε ερώτημα στο υπουργείο"!   (η μπάλα στην εξέδρα!)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πέργκολα ανοιγοκλειόμενη με μηχανισμό (κάτι σαν περγκοτέντα - καμία σχέση με την πέργκολα για στήριξη φυτών που αναφέρει ο ΝΟΚ), που πατάει πάνω σε μεταλλικά υποστυλώματα και είναι κλεισμένη με αλουμίνια και τζαμαρίες γύρω γύρω, έχει κατασκευαστεί μετά το 2011. Πρέπει απαραιτήτως να απομακρυνθεί για να δοθεί βεβαίωση ή υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί? Το ότι υπάρχει μηχανισμός που ανοιγοκλείνει η σκεπή (δεν είναι δηλαδή μόνιμα κλειστή) θα μπορούσε να παίξει κάποιο ρόλο? Αν και φαίνεται προφανής η αρνητική απάντηση, θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί οι υποπεριπτώσεις της παρ.3 του άρθρου 81 του Ν.4495/17, οι οποίες δεν εμποδίζουν την βεβαίωση μηχανικού, επιδέχονται διαφόρων ερμηνειών και στο παρελθόν με έχουν μπερδέψει… Θα μπορούσε πχ να θεωρηθεί προσωρινή κατασκευή της παραγράφου 2 του άρθρου 29 και να συνταχθεί βεβαίωση μηχανικού χωρίς να γκρεμιστεί?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

μην κάνεις τον κόπο να μπαίνεις σε παραθυράκια και ερμηνείες αμφίβολες, η κατασκευή αυτή αν γίνει καταγγελία και έρθει πολεοδομία θα γραφτεί ως κύριος χώρος χωρίς δέυτερη κουβέντα. Σε παρόμοια περίπτωση ο πελάτης αναγκάστηκε να πληρώσει το πρόστιμο κατασκευής και μετά προχώρησε σε κατεδάφιση με προβλεπόμενη άδεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

pipakos

Συμφωνώ απολύτως με το συνάδελφο. Ερμηνείες τραβηγμένες πρέπει να αποφεύγονται. Εξάλλου μιλάμε για αυθαιρεσία μετά το 2011 (υποθέτω μετά τις 28/7) άρα πως θα εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μιλάμε για αυθαιρεσία που έγινε εντός του 2018. Το ξέρω γιατί είχα πάει και πέρσι στο ακίνητο και η συγκεκριμένη κατασκευή δεν υπήρχε, είχα βγάλει και φωτογραφίες. Απλά ήθελα να δω αν υπήρχει κάτι που μου έχει διαφύγει, κυρίως από τα αναγραφόμενα στο άρθρο 81. Μεταφέρω λοιπόν στον ιδιοκτήτη τα δυσάρεστα...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (μικρές, μικρής κλίμακας, κατηγορία αυθαιρέτων 3) που ενώ δεν θα τακτοποιηθούν, το ακίνητο μπορεί να μεταβιβαστεί, όπως ορθά αναφέρεις, όμως η λεγόμενη και "κόκκινη γραμμή των αυθαιρέτων" δεν έχει παύσει να υφίσταται. Σε μια τέτοια περίπτωση θα μεταβιβαζόταν ένα ακίνητο και ο αγοραστής θα έπαιρνε το ακίνητο με τις αυθαιρεσίες του. Ανάλογα σκεφτόμασταν και προ τροποποίησης ν. 4495 βάσει ν. 4546, όταν είχαμε για παράδειγμα, αυθαίρετη αλλαγή όψεων για την οποία θεωρούσαμε ότι αφού δεν αυξάνει δόμηση, κάλυψη, ύψος και δεν αλλάζει την εγκεκριμένη χρήση, σύμφωνα με το λεκτικό της βεβαίωσης, μπορούσαμε να χορηγήσουμε βεβαίωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, pavlg said:

Καλησπέρα ΚΑΝΑ,

εγω μιλάω για δήλωση 4495 που δημιουργώ μόνο για έκδοση βεβαίωσης μηχανικού, στην οποία δεν έχουμε να κάνουμε με ανέβασμα αρχείων.

Προφανώς, έχει σημασία μόνο για την συμβολαιογράφο, αν και καμιά δεν μου είπε κάτι που τους έδωσα βεβαίωση μηχανικού συνοδευόμενη από 5σέλιδο το οποίο είναι σε "οριστική υπαγωγή" και όχι σε "περαίωση".

Όσο για το αν διαφοροποιείται η βεβαίωση, απ' ότι βλεπω σε αυτο που ανεβάζω, και οι δύο βεβαιώσεις είναι ίδιες. Δεξιά είναι όπως βγαίνει σε "περαίωση" και αριστερά όπως ήταν σε "οριστική υπαγωγή" - αν αυτό εννοούσες...

bebaioseis.jpg

 

η βεβαίωση μπορεί να μην διαφέρει αλλά οι βεβαιώσεις συνοδεύονται από τα 5φυλλα τα οποία προφανώς και διαφέρουν 

Το ένα γράφει "περαιωμένη" που σημαίνει ότι ανέβηκαν όλα τα αρχεία και επομένως ο αγοραστής  δεν πρόκειται να  επιβαρυνθεί με νέες αμοιβές μηχανικού  και το άλλο της "οριστικής" ότι δεν αποκλείεται να έχει νταλαβέρια με τον μηχανικό.

Και όλα αυτά ένας καλός  Συμβ/φος είναι υποχρεωμένος  να  τα αναγράφει ρητά στη σύμβαση αγοραπωλησίας ώστε να διασφαλίσει και το "όνομά του" και τις καλές σχέσεις των συμβαλλόμενων

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.