Μετάβαση στο περιεχόμενο
ilias

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού

Recommended Posts

Από μεταφορά. Pavlos33

Καλημέρα παιδια! εχω ενα προβληματισμό τις τελευταίες ημέρες, απο την στιγμή που με την περίπτωση θ΄ πλέον μπορεί να δωθεί βεβα'ιωση και να γινει κανονικα η συμβολαιογραφική πράξη μήπως αυτο είναι και  το τελος της βεβαιωσης της περιπτωσης α) δλδ χωρις καμια αυθαιρεσια???θελω να πω οτι αφου η περιπτωση θ΄ εντασσει ακομα και παραβασεις κτηριοδομικου θεωρω οτι στο 90% των περιπτωσεων υπαρχει παραβαση κτηριοδομικου για να μην πουμε για περιπτωσεις κατηγοριας 3 (αλλαγή κουφωμάτων κλπ)....αρα?

ποια ειναι η αποψη σας? 

 

(1) Mην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν.

(2) Βάλε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by giannisp

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

@mechgiann

Η αποψη μου ειναι και παντα ήταν ότι είμαστε μηχανικοι κι ελέγχουμε το πολεοδομικό κομματι...

Το πρόβλημα το έχει το συμβόλαιο.  Πρέπει να γίνει διόρθωση(?) του τίτλου, κάτι άλλο? Δεν το γνωρίζω

Μπορεί αρχικά να ήταν 2 ιδιοκτησιές και πολεοδομικά, αλλά μετά τον 1337/83, έγινε ουσιαστικά μια συνένωση.

Και η οριστική εξαίρεση ενέχει θέση αδείας. Αν έβγαινε δηλάδη μια οικοδομική άδεια για συνένωση πως θα αντιμετωπιζοταν το θέμα από σκοπιάς συμβολαιογράφου.

Δυστυχώς η βεβαίωση απαιτείται για την μεταβίβαση μιας ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης) και πρέπει να συνοδεύει αποκλειστικά μια ιδιοκτησία κι εκεί μπερδεύονται τα πράγματα. Και παλιότερα δεν ήταν απαραίτητη κάτοψη για την σύσταση μια οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Τακτοποίηση πάντως δεν χρειάζεται σύμφωνα με τα δεδομένα που μας δίνεις. Ο 4495/17 κι όλοι νόμοι περί αυθαιρέτων  ρυθμίζουν πολεοδομικές παραβάσεις κι όχι ιδιοκτησιακές

Κάποιοι γνωρίζω ότι ίσως διαφωνούν με τα παραπάνω.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ vk2626

Και κάτι ακόμη...

1) Όταν εκδίδουμε μια βεβαίωση μηχανικού ο ιδιοκτήτης υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ότι το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες κλπ κλπ.....

Σωστά? Σε ποιόν απευθύνεται αυτή η Υπ. δήλωση? Στο ΤΕΕ? Υπουργείο? Στον Μηχανικό?

2) Είναι απαραίτητο ο μηχανικός να έχει εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη?

Edited by mechgiann

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σε μεταβίβαση ακινήτου εντός σχεδίου με άδεια του 1988 η συμβολαιογράφος μαζί με τη βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών μου ζητάει τοπογραφικό διάγραμμα γιατί δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, το τοπογραφικό αυτό πρέπει να είναι σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4495/17 ? Αρκεί ένα απλό τοπογραφικό με δήλωση 651/77 εξαρτημένο χωρίς πολλά πολλά ? Πρέπει να βάλω απόσπασμα ρυμοτομικού και όρους δόμησης ? 

Το άρθρο 83 αναφέρει ότι....:

Παράθεση

Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν.651/1977 (Α207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων και συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Αν το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς, διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ‘87, πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Πλήρες τοπογραφικό θα συντάξεις (με απόσπασμα ρυμοτομικού, συντεταγμένες, όρους δόμησης, δήλωση ν. 651 κλπ. 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Γιατί το λες Παύλο ? Δηλαδή με προδιαγραφές άδειας δόμησης ? Αυτό που το αναφέρει ο νόμος γιατί δεν το βρίσκω ?

Ξαναλέω, δεν κάνω τοπογραφικό για τακτοποίηση. Είναι τοπογραφικό που συνοδεύει βεβαίωση μη αυθαιρεσιών.

Δηλαδή θέλει....και δηλώσεις στάθμης κρασπέδου από το δήμο ?  

 

Edited by nik

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

 

Παράθεση

Άρθρο 83

4.  Η  βεβαίωση  του  μηχανικού  συνοδεύεται  από  τοπογραφικό  διάγραμμα,  σύμφωνα  με  τις  ισχύουσες προδιαγραφές  και  τα  οριζόμενα  στο  ν.651/1977  (Α207),  εξαρτημένο  από  το  κρατικό  σύστημα συντεταγμένων  και  συνοδευόμενο  από  τη  μεθοδολογία  εξάρτησης  και  τις  συντεταγμένες  των τριγωνομετρικών  σημείων  του  κρατικού  συστήματος  συντεταγμένων  που  χρησιμοποιήθηκαν  για  την εξάρτηση. Αν το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς, διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ‘87, πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.
5.  Δεν απαιτείται το ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις εξής περιπτώσεις :
α)  για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι την έναρξη ισχύος του ν.4178/2013 έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια,
β)  σε κάθε περίπτωση για ακίνητα εντός σχεδίου για τα οποία έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής,
γ)  για  ακίνητα  εκτός  σχεδίου  πόλης,  μη  άρτια  και  μη  οικοδομήσιμα,  σύμφωνα  με  το  εμβαδόν  του τίτλου,
δ)  για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή, εφόσον η αντικειμενική αξία τους δεν υπερβαίνει  τις  δεκαπέντε  χιλιάδες  (15.000)  ευρώ,  εξαιρουμένων  αυτών  που  βρίσκονται  εντός καθορισμένης Ζ.Ο.Ε..

Άρα για την βεβαίωση δεν απαιτείται να συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα.

Που το στηρίζει αυτό που λέει η συμβολαιογράφος?

 

 

 

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
30 λεπτά πριν, nik said:

Γιατί το λες Παύλο ? Δηλαδή με προδιαγραφές άδειας δόμησης ? Αυτό που το αναφέρει ο νόμος γιατί δεν το βρίσκω ?

Ξαναλέω, δεν κάνω τοπογραφικό για τακτοποίηση. Είναι τοπογραφικό που συνοδεύει βεβαίωση μη αυθαιρεσιών.

Δηλαδή θέλει....και δηλώσεις στάθμης κρασπέδου από το δήμο ?  

 

Ουσιαστικά θα είναι το τοπογραφικό με το οποίο θα γίνει η μεταβίβαση και θα συνοδεύει και την βεβαίωση. Ακόμη και σε περιπτώσεις που ο νόμος εξαιρεί από την βεβαίωση το τοπογραφικό οι συμβολαιογράφοι το ζητούν (και πρέπει να το ζητούν) για να έχουν τη δική μας δήλωση Ν. 651 πάνω σε αυτό΄.

Αναφορικά με τις προδιαγραφές, θα μπορούσε να παραλειφθεί η φωτογραφική τεκμηρίωση και η βεβαίωση στάθμης, καθώς δεν πρόκειται για άδεια δόμησης.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Έχει δίκαιο ο Φαέθων. Αλλά ισχρίζεται ότι είναι παλιά η άδεια και θέλει ένα καινούριο. 

Αν ήταν η ίδια περίπτωση με άδεια π.χ. του 2008 δεν θα το ζητούσε μου είπε.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

παλιά του '88; δηλαδή η του '65 είναι αρχαίες; εφόσον υπάρχει άδεια δεν μπαίνει τοπογραφικό, είναι σαφές 

 

  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.