Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Μηχανικός είμαι αλλά είμαι καινούργιος εδώ μέσα και δεν είχα ενημερώσει το προφίλ μου. Αυτό το γνωρίζω αλλά τα ξηραντήρια από οτί έχω διαβάσει κατασκευαζόντουσαν  χωρίς  άδεια "Εγκαταστάσεις ξηραντηρίων καπνών Βιρτζίνια καθώς και θερμοκήπια για την καλλιέργεια λουλουδιών και κηπευτικών προϊόντων σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες - τύπους του Υπουργείου Γεωργίας ή της Αγροτικής Τράπεζας της Ελλάδος (ΑΤΕ), κατασκευάζονται χωρίς άδεια και περιορισμό ως προς το ποσοστό κάλυψης του γηπέδου και των αριθμών των κατασκευώ." (Αρθ-1 παρ.1 ΠΔ-21.6/11-7-91). Αλλά μπαίνοντας στο υπουργείο γεωργίας οι απόψεις διίστανται .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω πληροφορίες για τη παλαιότητα του ξηραντηρίου είναι σίγουρα πριν το 80, έχω μόνο για το αγροτεμάχιο. Σε περίπτωση που ισχύει αυτο το ΠΔ ότι τα ξηραντήρια κατασκευαζόντουσαν χωρίς άδεια πως μπορώ να βρω πληροφορίες για τη νομιμότητα του κτίσματος 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κατασκευή (με όλα τα σχετικά) εμφανίζεται για πρώτη φορά, στο Π.Δ. 24-5-85. Αν προϋφίσταται της ημερομηνίας αυτής, χρειάζεται άδεια. Αλλά και τα μεταγενέστερα, εφόσον δεν έχουν πάρει έγκριση και τύπο κατασκευής από το υπουργείο, χρειάζονται άδεια

Link to comment
Share on other sites

το Δ 270 ειχε καποιες τροποποιησεις στην αρχικη διατυπωση

Εν τελει, με τον  ν. 4258/14 ορισθηκαν και ισχυουν τα παρακατω:

 

6. Οι παράγραφοι 2α και 2β του άρθρου 2 του π.δ. της 24/31.5.1985 (Δ 270), «Τροποποίηση των όρων και περιορισμών δόμησης των γηπέδων των κειμένων εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων και εκτός των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών», αντικαθίσταται ως εξής:

«2α. Εγκαταστάσεις ξηραντήριων καπνών Βιρτζίνια και Θερμοκήπια για την καλλιέργεια ανθέων και κηπευτικών προϊόντων, καθώς και εγκαταστάσεις για την εκτροφή σαλιγκαριών, σύμφωνα προς τις εγκεκριμένες μελέτες του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κατασκευάζονται χωρίς άδεια και περιορισμό ως προς το ποσοστό κάλυψης του γηπέδου, το μέγιστο ύψος και τον αριθμό των κατασκευών.

2β. Κατ εξαίρεση των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου προκειμένου για την κατασκευή θερμοκηπίων από γυαλί, οι αποστάσεις τους από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε 2,50 μέτρα.» 7. Στο άρθρο 2 του π.δ. της 24/31.5.1985 (Δ 270) προστίθεται παράγραφος 6 ως ακολούθως: «Επιτρέπεται η εγκατάσταση εκτροφείων σαλιγκαριών και η καλλιέργεια αυτών στις καθορισμένες από ειδικές διατάξεις ή Ζ.Ο.Ε. ή Γενικά Πολεοδομικά Σχέδια περιοχές ως Γεωργικές ή Αγροτικές Γαίες ή περιοχές αποκλειστικά γεωργικής καλλιέργειας, καθώς και σε όλες τις περιοχές στις οποίες επιτρέπεται η χρήση και η κατασκευή θερμοκηπίων.»

 Γνωμη μου ειναι οτι, δεν ελεγχονται πλεον  ως προς την "νομιμοτητα"  ακομα και  ξηραντηρια, προηγουμενων ετών και δεν απαιτειται βεβαιωση/τακτοποιηση.

Πώς  να τακτοποιησεις ενα "αυθαιρετο" που απαλάσσεται ρητα απο την υποχρεωσης εκδοσης αδειας, με ρητη διαταξη νομου,

[ αν υπηρχε   τοτε    καποια αυθαιρεσια...αφου  η εγκατασταση γινονταν με βαση εγγραφα -ή και επιδοτησεις- του  Υπουργείου  Γεωργιας....]

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....

 Γνωμη μου ειναι οτι, δεν ελεγχονται πλεον  ως προς την "νομιμοτητα"  ακομα και  ξηραντηρια, προηγουμενων ετών και δεν απαιτειται βεβαιωση/τακτοποιηση.

......

Τα ξηραντήρια (αλλά και οι υπόλοιπες εγκαταστάσεις), για να είναι νομίμως υφιστάμενα (και χωρίς άδεια), θα πρέπει να είναι κατασκευασμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές (οι οποίες δεν ξέρω αν υπήρχαν πριν το 85) του υπουργείου. Και με την απαιτούμενη έγκριση του αιτήματος του ενδιαφερόμενου. Εκεί είναι η ένστασή μου ως προς τη νομιμότητα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

tetris  λέει κάπου ο 4258/14 για έγκριση από Υπουργείο?

άκυρο. δεν λέει για έγκριση αλλά για συμφωνία με τις μελέτες του Υπουργείου....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στους συναδέλφους που γύρισαν στις επάλξεις! Έχω την εξής ερώτηση, μπορούμε να προχωρήσουμε σε έκδοση βεβαίωσης/ή τακτοποίηση αν απαιτηθεί με σχέδια που προσκομίζει ο ιδιοκτήτης της αδείας, όταν έχει απολεσθεί ο φάκελος;

Εμένα μου έφερε τοπογραφικό, διάγραμμα και κάτοψη ορόφου και στέλεχος. Τομή πχ δεν έχω ή όψη για να ελέγξω ύψος.καμία γνώμη?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, sissy_arch said:

... μπορούμε να προχωρήσουμε σε έκδοση βεβαίωσης/ή τακτοποίηση αν απαιτηθεί με σχέδια που προσκομίζει ο ιδιοκτήτης της αδείας, όταν έχει απολεσθεί ο φάκελος;

Αν τα σχέδια είναι εγκεκριμένα φυσικά και μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Οροφοδιαμέρισμα σε οικοδομή κτισμένη προ του 1983, με Ο.Α. του 1977, υπάρχει διαφορά στις διαστάσεις του κλιμακοστασίου, οπότε σε κάποια σημεία μπαίνει το διαμέρισμα στο κλιμακοστάσιο και σε κάποια άλλα το αντιθέτω (συγκρίνοντας τα σχέδια της Ο.Α. με την τωρινή κατάσταση). Θα μπορούσε να βγει βεβαίωση με το σκεπτικό ότι μέτρησε στην δόμηση το κλιμακοστάσιο? Νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.