Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω περίπτωση ισόγειου κτίσματος (χωρίς άδεια) που παραβιάζει τη ρυμοτομική γραμμή. Σύμφωνα με την παρ α) του αρθρ 89 του 4495 μπορώ να κάνω υπαγωγή. Αν ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει τι γίνεται με τη βεβαίωση?  

Edited by voodoochile
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα (θέτω εδώ το ερώτημα διότι μάλλον το έβαλα σε λάθος θέση εφόσον τελικά αφορά απαίτηση χορήγηση βεβαίωσης)

Γνωρίζει κάποιος εάν το περιεχόμενο της βεβαίωσης Μηχανικού- σε περίπτωση μεταβίβασης οριζόντιας με παραβάσεις κοινόχρηστου χαρακτήρα που απαιτούν τροποποίηση σύστασης κ η οποία θα λάβει χώρα- μπορεί : α) να εκδοθεί (απαιτείται για την τροποποίηση) με τρόπο κ περιεχόμενο (πχ στα φύλλα καταγραφής της νέας δήλωσης βεβαίωσης που να αναφέρεται το ιστορικό κλπ., πχ.  ότι θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για την επικείμενη τροποποίηση) συναφές της χρήσης της;  β) Μπορεί (κατά τη συμβολαιογράφο) να επιτελεστεί λογικό άλμα (κατά τη γνώμη μου) και μια δήλωση με παραγωγή βεβαίωσης να χρησιμοποιηθεί (κ με ποιο περιεχόμενο κάθε φορά αφού αυτό προκύπτει δεδομένο..) και για τις δυο δικαιοπραξίες εφόσον η πρώτη (τροποποίηση) θα παράξει τελικά τη δυνατότητα της δεύτερης μεταγενέστερα (αγοραπωλησία); γ) Η όποια περιγραφική εικόνα στα φύλλα βεβαίωσης δημιουργεί την αναγκαία συσχέτιση με το περιεχόμενό του τίτλου της (αν κ εφόσον παραμένει ίδιο.. πχ η περιγραφή στο τίτλο της βεβαίωσης), ώστε κάποιος μηχανικός να την εκδώσει με ασφάλεια; (πχ ίδια βεβαίωση θα εκδίδονταν κ χωρίς κοινόχρηστες παραβάσεις παραβλέποντας τις παρατηρήσεις κ τα σχόλια).

με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
όταν εκδίδω βεβαίωση για μεταβίβαση, και εχει γινει τακτοποίηση με 4178 απο αλλο μηχανικο (έχει πάρει σύνταξη).

Πρέπει να ελέγξω την ορθότητα του πρόστιμου? ή μπορώ να περιορίσω τον έλεγχο μου στα σωστά μέτρα.

Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% θα έχει πρόβλημα η τακτοποίηση. Στο λέω για να είσαι υποψιασμένος και να διασφαλίσεις από πριν την αμοιβή σου. Ξεκινάς από την αποτύπωση (τοίχο-τοίχο που λένε) και μετά αν είσαι τόσο τυχερός που η αποτύπωσή σου ταυτίζεται με τα δηλωθέντα στο ν. 4178 το ξανασυζητάμε για το πρόστιμο.

edit Όταν λέω έλεγχο θα ελέγξεις όλη την ιδιοκτησία όχι μόνο τα δηλωθέντα στο ν. 4178.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ας πούμε ότι ολοκληρώνει την αυτοψία και βλέπει ότι στο σχέδιο της τακτοποίησης γίνεται μνεία κλπ σε όλες τις αυθαιρεσίες. Γτ να ασχοληθεί με το αν ο υπολογισμό έγινε ορθά; Θεωρείς οφείλουμε να το ελέγξουμε;

Άλλο να δείς ότι κάτι λείπει. Ναι εκεί ανοίγει άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε

Σε εκείνους που θέτουν ερωτήματα, καταθέτω ένα μη- ερώτημα με τη μορφή της "απάντησης", μέχρι διαφορετικό να καταλήξει, εφόσον το σημαντικότερο όλων είναι για κάποιον να γνωρίζει να θέτει  τέτοια κάθε φορά, οι δε όποιες  "απαντήσεις" αποτελούν (είναι) απο τη φύση των νέα (ερωτήματα). Προσεγγίσεις κ σχολές βεβαίως, υπάρχουν κ για τα  μεν κ για τα δε...πάντως "αιώνιες βεβαιότητες" παραφράζοντας λίγο το γνωστό δοκίμιο  (η  "αιώνια ειρήνη", Ι. Κάντ, 1795, ο τίτλος είναι ειρωνικός κ καυστικός, αναφέρεται δε πως τον εμπνεύστηκε απο τον ομώνυμο τίτλο της ταμπέλας ενός Ολλανδικού πανδοχείου που ευρίσκονταν απέναντι απο ένα .. ησυχαστήριο..)  δεν υφίστανται..

Σχετικά λοιπόν με την έκδοση βεβαίωσης σε περιπτώσεις κοινόχρηστης επέκτασης οριζόντιας, κ ανάλογα με το είδος της τροποποίησης σύστασης οριζοντίου που κατά περίπτωση απαιτείται, μετά απο συννενόηση με το Τ.Ε.Ε αλλά κ κάποιους συμβολαιογράφους προκύπτουν τα εξής "μη- βέβαια": α) Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί αναγράφοντας στο τίτλο τον χαρακτήρα της υπέρβασης πχ οριζόντια... Α1 με κοινόχρηστες επεκτάσεις... κλπ.  β) Στα σχόλια αναγράφεται επίσης ένα σύντομο ιστορικό, ο σκοπός (στη δική μου περίπτωση αφορούσε τροποποίηση ΜΟΝΟ για τα κοινοχρήστου χαρακτήρα τμήματα,, της συγκεκριμένης οριζόντιας με την συναίνεση 1000/1000 ψήφων. γ) Αντίστοιχα για την μετέπειτα έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση καλό είναι να αναφερθεί κ ο αριθμός συμβολαίου της τροποποίησης (το ζήτημα της μετεγγραφής το αφήνω..). Σε οτι αφορά τα έγγραφα που αναρτώνται,ισχύουν τα γνωστά περί δηλώσεων του ιδιοκτήτη..

Με εκτίμηση

Edited by fkostas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιττά τα θεωρώ... Ποιος ο λόγος να τα γράψουμε?

Εγώ γράφω π.χ. "Οριζόντια ιδιοκτησία Α1 του Α' ορόφου"

Αν έχει προηγηθεί τακτοποίηση, στα σχόλια αναφέρω τον αριθμό της υπαγωγής και η βεβαίωση συνοδεύεται από το 5φυλλό της και το 5φυλλο της υπαγωγής.

Αυτά και τίποτα άλλο....

Αν η βεβαίωση είναι αποτέλεσμα της υπαγωγής στον ν4495, τότε υπάρχει η τ.ε. που ορίζει ο νόμος.

Αυτά και τίποτα άλλο....

 

Link to comment
Share on other sites

.. περπατώντας  έφθασα στις καλύτερες μου σκέψεις, και δεν ξέρω καμμιά σκέψη, να ‘ναι τόσο βαριά που να μην μπορεί να φύγεις περπατώντας απ’ αυτήν..  (Κίρκεγκωρ, Επανάληψη, Επιστολή αρ.150).

και να θέλει να αγιάσει κάποιος... τι τόθελα ... μια  ανάρτηση πήγα να κάνω .. σιγά το θέμα δηλαδή.. εδω μέσα αναλύονται με  εμβριθή τρόπο περισπούδαστα ζητήματα ... που αφορούν μεταξύ άλλων κεφαλαιώδεις νόμους όπως .. των αυθαιρέτων (ο Ν.Ο.Κ. τουλάχιστον έχει κάποια  φιλοσοφία), και κάποιοι μασσάνε τα φύλλα της γνώσης της Πυθίας (λυπούμαι ειλικρινά που γίνομαι ειρωνικός-του χαρακτήρα μου δεν είναι- αλλά ίσως αντίστοιχα κάποιοι, χωρίς να με γνωρίζουν υπερέβησαν τους τρόπους καλής ευγενείας απέναντί μου και απορώ για τους συντονιστές ..οι οποίοι  άμεσα μπορεί να θέτουν ζήτημα σωστης ένταξης κάποιου θέματος, αλλά  οχι για μια ανταλλαγή απόψεων μέσα σε κάποια πλαίσια καλής η έστω αποδεκτής συμπεριφοράς, εννοείται βεβαίως οτι δεν προσάπτω τίποτα -για να προλάβω πάλι- σε ΄'μάχιμους" συναδέλφους. Τριάντα χρόνια τέτοιος (μεταξύ άλλων...)κ ο υποφαινόμενος- έχουν δει πολλά τα ματάκια μας κ δη ΚΑΙ απο "συναδέλφους"..και να πώ ρε γ..ο οτι αφορά τη φιλοσοφία έστω κάποιου νόμου, πάει στα κομμάτια.. εδώ (και περιμένω διάψευση) το μόνο (είναι) που δε ενδιαφέρει, παρά μόνο ίσως ως μια δικαιολογία εφησυχασμού, εφόσον στο βάθος υποβόσκει- θεωρώ- μια παρατεταμένη απορία σχετικά με το νόημα όλων αυτών.. Υπογραμμίζω δε αυτή την κατάσταση ως - θα τη χαρακτήριζα- αδηφάγα και (ο.. νομικός  των αυθαιρέτων που με έκραξε..και ζήτησε το κεφάλι μου.. ίσως γνωρίζει τον G. Agamben)  ως "κατάσταση εξαίρεσης" όπου το φυσιολογικό δεν υφίσταται, και όλα εδω μέσα αποκτούν το νόημά των, (λες κ χωρίς "ερωτήσεις" θα ..υπήρχαν "απαντήσεις'΄, στο πλαίσιο ερμηνείας των όποιων νομοθετημάτων, μόνο μέσω μιας "πλαισιωμένης" απάντησης που θα "εντάξει" το ειδικό βάρος (μέσω μιας αυθαίρετης αφαιρετικής εμπειρικής μεθόδου πχ κάποια συμφέρουσα ατομική λογική) της ερώτησης. Τέλος δε, επικυρώνω την γενικότητα των παραπάνω αναφέροντας στο εν λόγω ερώτημα οτι μετά απο αρκετό κόπο πήρα γνώμες απο το Τ.Ε.Ε  ((αντί δηλαδή να πιέσει κάποιος για μια επίσημη επιτροπή υποβολής ερωτημάτων- ξέρω είχαμε κ κάτι παρόμοιο.- αυτοανακηρυσσεται .. νομοθέτης και  "ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ" (έχουν δει ..τα ματάκια μου εδω μέσα ερμηνείες γραμματικές, ιστορικές, λογικές κ.α. κατα πώς βολεύει τον καθένα, για να μη μιλήσω για το λογικό σφάλμα της λήψης ζητουμένου..)), αλλά και απο δυο τουλάχιστον έμπειρους συμβολαιογράφους (ειδικά ο δεύτερος συνάδελφος του Τ.Ε.Ε, προς τιμήν του, επι λέξει μου ανάφερε... εγώ .. κάνω έτσι .. στη συγκεκριμένη .. περίπτωση. αυτά είναι τα χάλια μας..).

Τώρα βέβαια αν κάποιος δεν μπορεί να διαγνώσει τη διαφορά μιας Α βεβαίωσης, απο μια Β βεβαίωση που προκύπτουν κ κοινόχρηστες υπερβάσεις, η (και) έστω  μιας βεβαίωσης απο κάποια άλλη που παράγεται σε μελλοντικό χρόνο εξαιτίας κάποιας ενδιάμεσης δικαιοπραξίας που θα παράξει αντίστοιχα το δικαίωμα και τη δυνατότητα της Χ οριζόντιας να μεταβιβαστεί..και θεωρεί οτι υπάρχει αυτόματος πιλότος για εκείνα, η πρόθεσή μου για διασφάλιση της προστασίας (προς τούτο κ η κοινοποίηση της όποιας γνώμης του ερωτήματος) του .. επαγγέλματος, τότε ναι... περιττή είναι ..όπως και η ανάρτηση για εκείνον..

Θα παρακολουθώ συνεπώς ασφαλής εκ του μακρόθεν-όπως και τόσο καιρό άλλωστε-  τα τεκταινόμενα, κ συγνώμη εάν κούρασα, θα πρότεινα η προμετωπίδα να διαβαστεί στο τέλος..

Φιλικά

Edited by fkostas
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν θέλω να πιστεύω πως από τα δικά μου γραφόμενα διαπιστώσατε  υπέρβαση των τρόπων καλής ευγενείας απέναντί σας.

Εκτός αν η λέξη "περιττό", ο μόνος χαρακτηρισμός που έκανα και όχι προς το πρόσωπό σας, συνιστά ύβρη!!

Επί του θέματος όμως, από ποιο σημείο του νόμου προκύπτουν αυτά που αναφέρετε να γράφονται στην βεβαίωση όταν για την συγκεκριμένη βεβαίωση υπάρχει η Τ.Ε. της δήλωσης υπαγωγής όπου πρέπει να αναγραφούν όλα όσα αναφέρει ο νόμος. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά άλλων, των συμβολαιογράφων εν προκειμένω, και θα δεχθώ με πολύ ευχαρίστηση να γράψω ότι θέλουν, με την ανάλογη αμοιβή βέβαια..... Έγγραφα συντάσσουν αυτοί και αμείβονται, έγγραφα συντάσσουμε και εμείς (στο συγκεκριμένο αναφέρομαι) και θα πρέπει να αμειφθούμε.

Και προφανώς δεν εννοώ την βεβαίωση του μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής που είναι απαιτητή για να γίνει η υπαγωγή.

Πριν από έναν μήνα, μου ζήτησε συμβολαιογράφος να αναφέρω πως η αυθαίρετη επέκταση στον κοινόχρηστο χώρο υφίσταται από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης
οικοδομής. Προφανώς και το έγραψα αλλά συμπλήρωσα και το "σύμφωνα με την υποβληθείσα υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη". Και εκεί άρχισε να τα μασάει.... παρότι ήδη είχα ανεβάσει στο σύστημα την ΥΔ του ιδιοκτήτη.

Και για να καταλήξω κάπου, κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει σε κανέναν να γράψει ότι θέλει αρκεί να μην δημιουργηθεί ένα κλίμα ότι αυτό είναι που πρέπει να αναγραφεί εκτός αν από την νομοθεσία που αφορά το θέμα μας είναι απαιτητή η αναγραφή.

Και πραγματικά δεν θέλω να με παρεξηγήσετε διότι δεν σας επιτίθεμαι αλλά απλά ρωτάω ποιος ο λόγος της αναγραφής των και από ποιο σημείο της σχετικής νομοθεσίας προκύπτουν.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.