Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

παμε με νεωτερο νομο, οχι του 2014, αλλά με τον 4495

- Για την εσωτερικη διαρρυθμιση προβλεπει το 100 παρ. 14.

- Για το παραθυρο, ειναι ενα θεμα...

μαλλον ειναι κατ. 3, οπότε η βεβαιωση δινεται, αρκει να αναφερεται,

οπότε αρχιζουν ατερμονες συζητησεις "αν μπορει" να το κανει  ο αγοραστης.... "ποσα" θα στοιχισει κλπκλπ.

.

Και γιατι να μην το τακτοποιησει σημερα ο πωλητης ????

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

παμε με νεωτερο νομο, οχι του 2014, αλλά με τον 4495

Ναι εννοείται ότι η βεβαίωση θα είναι του Ν.4495, άλλωστε δεν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε προγενέστερο νόμο.

Η απάντηση, σύμφωνα με τη δική μου οπτική, στο ερώτημα της συναδέλφου the_topo παραμένει καταφατική.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, dimitris GM said:

παμε με νεωτερο νομο, οχι του 2014, αλλά με τον 4495

- Για την εσωτερικη διαρρυθμιση προβλεπει το 100 παρ. 14.

- Για το παραθυρο, ειναι ενα θεμα...

μαλλον ειναι κατ. 3, οπότε η βεβαιωση δινεται, αρκει να αναφερεται,

οπότε αρχιζουν ατερμονες συζητησεις "αν μπορει" να το κανει  ο αγοραστης.... "ποσα" θα στοιχισει κλπκλπ.

.

Και γιατι να μην το τακτοποιησει σημερα ο πωλητης ????

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για την εσωτερική διαρρύθμιση δεν προβλέπεται τακτοποίηση σύμφωνα με το νόμο, συμφωνώ. Όμως δεν θα ήταν σωστό να θέσω και τα δύο (εσ. διαρρύθμιση και παράθυρο) ως ΚΑΤ3 και να υποβάλλω και την αντίστοιχη νέα κάτοψη (ακόμη και αν δεν μου τη ζητάει)? Τίθεται και θέμα νέας σύστασης ΟΙ και κατάθεση της νέας Κάτοψης στην ΥΔΟΜ?

Επίσης, μιας και είμαι νέα μηχανικός και συναντώ συνέχεια αυτόν τον 'αναλυτικό προυπολογισμό', μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πότε χρησιμοποιείται? Είναι για το Ν.4495 και συνοδεύει ό,τι δεν μπορεί να θεωρηθεί ΚΑΤ3 ή λάθος έχω καταλάβει? Και πως συνοδεύει μια δήλωση? Στη Τεχνική Έκθεση του Μηχανικού ή υποβολή αυτού του excel που έχω δει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

- η διαρρυθμιση θα παει με την  ταυτοτητα. Ετσι οριζει.

- Γα το παραθυρο ειπα "μαλλον", διοτι δεν εχεις αλλαγη διαστασεων και  μετατοπιση της  "δδ"

αλλα "νεο" παραθυρο.

Θεωρητικα εχεις επεμβαση σε κοινοχρηστα.

Αυτο ερευναται πώς τακτοποιειται.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, the_topo said:

Επίσης, μιας και είμαι νέα μηχανικός και συναντώ συνέχεια αυτόν τον 'αναλυτικό προυπολογισμό', μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πότε χρησιμοποιείται? Είναι για το Ν.4495 και συνοδεύει ό,τι δεν μπορεί να θεωρηθεί ΚΑΤ3 ή λάθος έχω καταλάβει? Και πως συνοδεύει μια δήλωση? Στη Τεχνική Έκθεση του Μηχανικού ή υποβολή αυτού του excel που έχω δει?

Είναι πρακτικά ότι δεν πάει με μ² (μια αυθαίρετη περίφραξη, το παράθυρο που λέτε) ή ότι έχει αποφασιστεί ότι δεν πάει (πχ νέοι ημιυπαίθριοι). Σε κάθε περίπτωση ο νόμος είναι φίλος σου (όχι μόνο η google!) και ακόμα περισσότερο φίλος σου είναι η κωδικοποίηση του 4495 από τον kan62 που θα βρεις στα downloads.
Τσέκαρε το άρθρο 100 παρ 5 και κάνε και μια αναζήτηση για "αναλυτικό", "αναλυτικού" και μια για "100".

Στο εξέλ (το παράρτημα β στην ουσία) συμπληρώνεις τις ποσότητες που έχεις μετρήσεις και ανα 15.000€ προϋπολογισμού χρεώνεις μια λοιπή παράβαση. (οι 16χιλ είναι 2 πχ) Στην τεχνική έκθεση γράφω μόνο το τελικό ποσό για δικαιολογήσω τις λοιπές. Το ίδιο το εξέλ το ανεβάζω σε pdf στα λοιπά δικαιολογητικά. Έτσι αν έχεις κάνει καλή δουλειά στις μετρήσεις είσαι οκ. Στο παράθυρο θα έβαζες εργασίες καθαίρεση τοίχου και νέο κούφωμα.

Για το νέο παράθυρο συμφωνώ με Δημήτρη, δεν είναι κατ3, άρα δεν εξαιρείται, άρα τακτοποιείς, τραγικό αλλά έτσι είναι.

ΕΔΙΤ: Ντάξει δεν μιλάμε και για τη μεγαλύτερη ατασθαλία από καταβολής ελληνικού κράτους, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί στην επόμενη μεταβίβαση να σε τρέχουν.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zazeng said:

Για το νέο παράθυρο συμφωνώ με Δημήτρη, δεν είναι κατ3, άρα δεν εξαιρείται, άρα τακτοποιείς, τραγικό αλλά έτσι είναι.

Κατ3 μπορεί να μην είναι αλλά ανήκει στις εργασίες του άρθρου 29§λβ που τις εξαιρεί το άρθρο 82§θ

Άρα και πάλι δίνεις...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως λεβέντες, αν εγώ ήμουν ο μηχανικός του αγοραστή, θα τον συμβούλευα να μην αγοράσει αν πρωτίστως δεν ρυθμιστούν τα πάντα! Δεν με ενδιαφέρει το αν ο μηχανικός του πωλητή εκδίδει τη βεβαίωση.  Αν δεν συμφωνήσουν, θα ζητήσω περικοπή του τιμήματος της αγοράς π.χ. 10% ή φεύγω με ελαφρά πηδηματάκια....

Οπότε, δεν πάει να λέει ο νόμος ότι, εκδίδεται βεβαίωση...

Είναι ορθότερο να γίνει ρύθμιση!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σωστα,

και, να μην ταραξω περισσοτερο τα .....νερα και τα υδατα

αλλά, αυτο το παραθυρο ανοιχθηκε στην κοινοχρηστη οψη της οικοδομης.

Θεωρητικα, μπορει να ζητηθει  το  κλεισιμό του, ως "παρα τις σχετικες διατάξεις,  επεμβαση στην οψη της οικοδομης", απο οποιονδηποτε συνιδιοκτητη..

[ελπιζω να μην ειναι σε τυφλή οψη...οπότε εχουν λογο και οι απεναντι]

καλησπερα ιασονα

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Και την τελευταία φορά που έτυχα σαν μηχανικός του αγοραστή, τον συμβούλευσα να ζητήσει πρώτα την τακτοποίηση και ευτυχώς που το δέχθηκε ο πωλητής.

Γιατί ο μεσίτης ήταν γνωστός και θα μου κρατούσε μούτρα αν δεν έκλεινε η δουλειά λόγω της εμπλοκής μου....

υ.γ. την τακτοποίηση την έκανε άλλος μηχανικός :(

Βέβαια αν γαμπρός και πεθερός θέλουν να κάνουν γάμο έχοντας προβλήματα από την αρχή, δεν είναι δικό μου θέμα και εννοείται πως θα δώσω (όπως και έχω δώσει) σημειώνοντας στα σχόλια (όχι στην τεχνική έκθεση) τα σχετικά....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Είτε του αγοραστή είτε του πωλητή να ήμουν μηχανικός, το ίδιο πράγμα θα έκανα. Θα τους ενημέρωνα και για την όψη και για τη διαρρύθμιση. Θα έλεγα και στους δύο ότι βεβαίωση εκδίδεται αλλά υπάρχει αυτό και αυτό το ζήτημα. Προτιμώ να είμαι καλά με τον εαυτό μου και ας με αντιπαθήσει οποιοσδήποτε.  

Από κει και πέρα αν επέλεγαν την τακτοποίηση, θα συμβούλευα να προηγηθεί συνεννόηση με το συμβολαιογράφο για τα προβλήματα που ενδεχομένως υπάρξουν λόγω της αλλαγής στην όψη. Η τακτοποίηση γίνεται με την προοπτική της μεταβίβασης και όχι απλώς για να γίνει.

Edited by Apollο
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.