Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Ακολουθείς το εξής νήμα για τις διαφορές που παρατηρείς

82.2.θ -> 81.3(πλην β,γ,δ που δεν σε αφορούν) ->29.2 (81.ε, εργασίες εεμκ) ή 96.γ (81.ζ, κατ3 δλδ) πλην περιπτώσεων άρθρου 30(εργασίες που δεν απαιτείται άδεια) και πην 29.2 (εεμκ)

και βλέπεις αν είσαι κάπου από όλα αυτά.
Για να είσαι τυπικός το γράφεις στην τε ή στα σχόλια, δεν έχω καταλάβει.
Πρέπει να ενημερωθεί και ο αγοραστής για το τι ακριβώς αγοράζει.

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

σε ακίνητο το οποίο είχα ρυθμίσει με το Ν4178/13 γίνεται τώρα μεταβίβαση και εκδίδω βεβαίωση με βάση τον Ν.4495/2017. Η συμβολαιογράφος μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάτοψη του Ν.4178/2013 για τη μεταβίβαση ή πρέπει να τροποποιήσω το κείμενο σχετικά με το "έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία κλπ"?

Link to comment
Share on other sites

Ή κάτοψη αφορά τη Δήλωση Ν 4178αυτη θα δώσεις η βεβαίωση θα εκδοθεί με τον ν4495 και στη τεχνική έκθεση θα γράψεις ότι έχει γίνει τακτοποίηση με την υπ.αρ .....Δήλωση κ.λ.π μάλλον θα σου ζητήσει και το πενταφυλλο της δήλωσης του ν4178

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, janna said:

Ή κάτοψη αφορά τη Δήλωση Ν 4178αυτη θα δώσεις η βεβαίωση θα εκδοθεί με τον ν4495 και στη τεχνική έκθεση θα γράψεις ότι έχει γίνει τακτοποίηση με την υπ.αρ .....Δήλωση κ.λ.π μάλλον θα σου ζητήσει και το πενταφυλλο της δήλωσης του ν4178

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό έκανα και εγώ έως τώρα. Η συμβολαιογράφος τώρα όμως ζητά νέα κάτοψη με τη δήλωση του Ν.4495 επάνω στο σχέδιο, παρά το γεγονός οτι η τακτοποίηση έγινε με τον Ν.4178. Εννοείται τα έχω γράψει όλα τα σχετικά σε τεχνική έκθεση της νέας βεβαίωσης, έχω στείλει 5σέλιδα κλπ. Θα κάνω τη διαδικασία, απλά ήθελα να ξέρω αν αυτό προκύπτει από κάποιο συγκεκριμένο τμήμα στο Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

@Aenor---Ζητάει την ίδια κάτοψη με άλλο κείμενο. Στο κείμενο "έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία κλπ" που λες παραπάνω δεν μπορεί ν’ αλλάξει κάτι. Πρέπει να τις ξεκαθαρίσεις ότι τα δικαιολογητικά ήταν και συνεχίζουν να είναι του Ν.4178 καθώς δεν έγινε εκ νέου υπαγωγή, απλώς η βεβαίωση είναι του Ν.4495.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος απλώς δεν γνωρίζει καλά τη δουλειά της!

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Ιδιοκτήτης που θελει να νοικιασει τον ισόγειο χωρο καταστήματος συμφωνα με την οικοδομικη αδεια στον δήμο για δημοτικό νηπιαγωγειο. Από τον Σεπτέμβριο ο χώρος λειτουργεί ως νηπιαγωγειο κ έχει βγει κ ΠΕΑ. Τώρα ο Δήμος του ζητάει βεβαίωση πει μη αυθαιρεσίας κ πιστοποιητικο στατικής επάρκειας. Πως θα βγει βεβαίωση μη αυθαιρεσιων αφου η χρήση είναι άλλη κ μάλιστα μετά 28/07/2011? 

Link to comment
Share on other sites

λεμε οτι,

κατ' αρχάς, για εκμισθωση, δεν  απαιτειται η τακτοποίηση, αλλά, θα πρεπει να υπαρχει, ωστε να μην βρει μπροστα του ο μισθωτης καποιο εμποδιο ως προς την άδεια λειτουργιας.

Τι εννοείς " θελει να νοικιασει τον ισόγειο "

αλλα "Από τον Σεπτέμβριο ο χώρος λειτουργεί ως νηπιαγωγειο"

Τι αυθαιρεσιες υπαρχουν?

Τι ζηταει "τωρα" ο Δήμος???

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω δεν θέλει τακτοποίηση. Χώρος κύριας χρήσης δεν ήταν? Και τώρα κύριας δεν είναι? Οπότε τι να του ταχτοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.