Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι: ισχύει το ότι αν δίνουμε μόνο βεβαίωση/5σέλιδο για μεταβίβαση ακινήτου που είχε υπαχθεί στο παρελθόν με περαιωμένη δήλωση του 4178, είναι απαραίτητη και η κάτοψη; Μιλάω με Συμβολαιογράφο που πιστεύει ότι απαιτείται αλλά σκέφτομαι την ενδεχόμενη ερμηνεία ότι δεν απαιτείται με την έννοια ότι δεν απαιτείται να ανέβει στο σύστημα κάτοψη για τη βεβαίωση του 4495.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, gktpgeue said:

Συνάδελφοι: ισχύει το ότι αν δίνουμε μόνο βεβαίωση/5σέλιδο για μεταβίβαση ακινήτου που είχε υπαχθεί στο παρελθόν με περαιωμένη δήλωση του 4178, είναι απαραίτητη και η κάτοψη; Μιλάω με Συμβολαιογράφο που πιστεύει ότι απαιτείται αλλά σκέφτομαι την ενδεχόμενη ερμηνεία ότι δεν απαιτείται με την έννοια ότι δεν απαιτείται να ανέβει στο σύστημα κάτοψη για τη βεβαίωση του 4495.

Για την μεταβίβαση είναι απαραίτητο  για τον συμβολαιογράφο να επισυνάψει την κάτοψη που έχει αναρτηθεί στο σύστημα για την τακτοποίηση με τον 4178 . Οπότε ο μηχανικός ξανατυπώνει την κάτοψη που ανέβασε στον 4178

με νέο υπόμνημα που αναγράφει ότι :

'' Η παρούσα κάτοψη είναι ταυτόσημη  με αυτή που αναρτήθηκε στο ηλεκτρονικό σύστημα του 4178 με α/α δήλωσης .....κλπ. ...''

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα είναι πως αν αλλάξει Μηχανικός, ψάχνεις τον προηγούμενο. Ακούγεται λογικό αλλά αν περάσουν δεκαετίες πάλι τις παλιές κατόψεις θα ψάχνουμε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gktpgeue said:

Το μόνο πρόβλημα είναι πως αν αλλάξει Μηχανικός, ψάχνεις τον προηγούμενο. Ακούγεται λογικό αλλά αν περάσουν δεκαετίες πάλι τις παλιές κατόψεις θα ψάχνουμε;

Οι κατόψεις τακτοποίησης θα συνοδεύουν ες αεί  την ταυτότητα του ακινήτου ...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ζήτησε σε παρόμοια περίπτωση ίσως Γιατί είχε γίνει πολυ πριν τροποποίηση σύστασης .Εχει δικιο ως προς το που θα βρισκεται ο μηχανικος να υπογραφει την ιδια κάτοψη εκτος και αν εκτυπώνεται απο το συστημα και την δεχεται ο συμβολαιογράφος. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, janna said:

Εμένα δεν μου ζήτησε σε παρόμοια περίπτωση ίσως Γιατί είχε γίνει πολυ πριν τροποποίηση σύστασης .Εχει δικιο ως προς το που θα βρισκεται ο μηχανικος να υπογραφει την ιδια κάτοψη εκτος και αν εκτυπώνεται απο το συστημα και την δεχεται ο συμβολαιογράφος. 

janna έχεις δίκιο ότι δεν επισυνάπτεται σε συμβόλαιο δικαιοπραξίας κάτοψη όταν έχει συσταθεί ήδη Ο.Ι. Αυτή επικαλείται ο συμβολαιογράφος όταν συντάσσει νέο συμβόλαιο . Εξυπακούεται ότι ο μηχανικός που δίνει τη βεβαίωση μεταβίβασης έχει κάνει σχετικό έλεγχο .

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αν είναι άλλος ο μηχανικός από αυτόν που έκανε τη Δήλωση  πρέπει να κάνει έλεγχο της δήλωσης και να κάνει άλλη κάτοψη,ή να εκτύπωση αυτή που υπάρχει στη δηλωση;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός της δήλωσης οφείλει να δώσει στον ιδιοκτήτη τα απαιτούμενα στοιχεία, εγώ δίνω σε χαρτί σχέδια και 5φυλλο με ΤΕ και σε CD ότι έχω καταθέσει στο σύστημα.

Αν δεν τα έχει δώσει, πρέπει να υπάρχει διαδικασία να βρεθούν μέσω ΤΕΕ.

Όταν τα πάρεις στα χέρια σου, κάνεις έλεγχο αν έχει αποτυπωθεί σε αυτά ότι υφίσταται στο έδαφος.

Αν είναι όλα ΟΚ, δίνεις την βεβαίωση....

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.